YAŞAM

Yayın Tarihi: 19.02.2013 Salı 11:39:00

Tüketicilerin Gıda Güvenliği Algısı Anketi

Tüketicilerin Gıda Güvenliği Algısı Anketi

Son zamanlarda basında çokça karşımıza çıkan gıda terörü üzerine Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tüketicilere yönelik anket çalışması düzenledi.

Ülkemizde artan nüfus ve bu oranda azalan tarım ve hayvancılık ile beslenme içeriğimiz giderek değişmekte. Eskiden her market-manavda bulabileceğimiz doğal ürünleri şimdi "organik" adı altında kısıtlı yerlerde ve pahalı bir şekilde bulabiliyoruz. Teknolojinin ilerlemesi ile artan nüfusa çareler arayan üreticiler, hem maliyeti düşürmek hemde sağlıklı ürünler üretmek için çabalar harcamakta. Peki maliyet düşürmek için uğraşan her üretici sağlıklı gıda üretiyor mu?

Son zamanlarda basında çokça karşımıza çıkan gıda terörü her üreticinin böyle olmadığını göstermekte. Et ürünlerinde, süt ürünlerinde, işlenmiş meyve ürünlerinde, çocuk mamalarında ve daha bir çok ürünlerde hileler ortaya çıkmakta, para hırsı bürümüş bazı üreticiler sağlığı hiçe sayarak hareket etmekte. Peki bu sorunların çözümünde kimler yetkili, kimler bu teröre dur diyecek...

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi bu sorunların gün yüzüne çıkması için kolları sıvadı ve işe ilk önce tüketiciden başladı. Bilinçli tüketicinin ürünler üzerine koyacağı ambargonun en büyük silah olacağını düşünen şube yetkilileri, hazırladığı anket çalışması ile problemlerin çözümüne büyük katkı sağlıyacağı görüşünde. Direkt tüketiciye yönelik yapılan anket çalışması doğrultusunda hareket etmeyi planlayan şube, sonuçları kamuoyu ile paylaşıp sıkıntının çıktığı noktayı belirleyerek çözüm yolları arayacak.

Birkaç saniyemizi ayırıp bu anket dizisine katılım sağlayarak sıkıntıları belirleyebilir, gıda terörüne dur diyebiliriz. Ankete ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

ANKET İÇİN TIKLAYINIZ


Etiketler ,

DİĞER HABERLER