KADIN

Yayın Tarihi: 24.04.2017 Pazartesi 16:09:29

ODTÜ’lü genç kadının inanılmaz hikayesi

ODTÜ’lü genç kadının inanılmaz hikayesi

ODTÜ mezunu genç kadının, pazarlama müdürü olarak çalışırken New York’ta yediği kuşkonmaz ile hayatı bir anda değişti.

ODTÜ İşletme Bölümü’nden 2003 yılında mezun olduktan sonra Koç Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayarak İstanbul’da tekstil ve gıda üretim alanlarında pazarlama müdürü olarak çalışırken Amerika’ya iş gezisine giden 37 yaşındaki Aslı Aksoy’un hayatı, New York şehrinde yediği kuşkonmaz ile değişti.

13 yıllık iş hayatını bir kenara bırakıp Yeşilçam’da 42 dönümlük arazide kuşkonmaz üretimine başladı.

Türkiye’nin Eskişehir’den sonra ikinci büyük kuşkonmaz üreticisi konumuna geçen Aslı Aksoy, 7 aylık üretim sezonunda 15 ton hedeflediği kuşkonmaz üretiminde ilk 1,5 ayda 5 tona ulaştı.

Kuşkonmazlar toprağı sevince…

Normalde günde 1 kez hasat veren kuşkonmazlar, Yeşilçam Mahallesi’nin hava ve toprağını sevince beklentinin çok üstüne çıktı ve günde 2 hasat vermeye başladı.

Kısa sürede önemli market zincirleriyle anlaşmaya vardıklarını söyleyen Aksoy, tarladan satışları sürerken piyasaya da çıktıklarını kaydederek, "Ağırlıklı olarak ürünlerimizi İstanbul’a gönderiyoruz. Bu hafta içerisinde Ege Bölgesi dağıtımlarımız da başlıyor." diye konuştu.

Aslı Aksoy, 7 kadın yardımcı ile birlikte çalıştığını, aralarına artık erkek almayı düşünmediklerini vurgulayarak: "Bizim için geri dönüşler çok önemliydi. Öncelikle lezzet anlamında çok iyi not aldık. Üretim ve kalitemizle çok güzel geri dönüşler aldık. Sindirime yardımcı, kalp dostu. Kanı temizliyor." dedi.
 

DİĞER HABERLER