KADIN

Yayın Tarihi: 15.03.2017 Çarşamba 17:07:49

Saçlarınız aşırı dökülüyorsa dikkat

Saçlarınız aşırı dökülüyorsa dikkat

Saç Ekim Birimi Koordinatörü Yasemin Gülgör, saç sağlığı hakkında merak edilen soruların yanıtını vererek, şok ve yanlış diyette saçın dökülme ihtimalinin fazla olduğunu söyledi.

Saç Ekim Birimi Koordinatörü Yasemin Gülgör, saç sağlığı hakkında bazı sorulara yanıt verdi.

Saç sağlığını korumak, daha güzel, etkili saçlara sahip olmak için birçok yöntem denendiğini belirten Gülgör, "Sarımsak uygulayan berberler var. Biz dermatologlar arada bu uygulamalara bağlı kontakt dermatit reaksiyon, hatta yanık görüyoruz. Doğal da olsa hassas ciltlere uygulamamak gerekiyor. Alerji ve yanık riski az da olsa var. Bazen sarımsak etkili olsun diye, jilet ile tahriş edip üzerine sarımsak sürülüyor ki çok yanlış. Yaraya tuz basmış gibi olur ve yanık tahriş ihtimali artırılır. Hatta içine tuz ruhu katan berberler var ki farkında olmadan yanık riskini daha da artırıyorlar. Biz sıkça yanık ve alerji gördüğümüz ve bu işin bir standardı olmadığı için tavsiye etmiyoruz" diye konuştu.

Diyet saçı dökebilir

Gülgör, şok ve yanlış diyette saçın dökülme ihtimalinin fazla olduğunu söyledi. Gülgör, "Sadece saç değil bütün bağışıklık sistemi zayıflar. Unutmayın aldığınız kiloyu 1 günde almadınız. Hızlı vermek sağlıklı değildir. Acele etmeyin, uzman kontrolünde fazla kilolarınızı verin. Saçınızı ve bağışıklık sisteminizi korumak için gereken besin veya gıda takviyesini alın. Aşırı saç dökülmeniz varsa önce dermatoloğa muayene olun.” şeklinde konuştu.

DİĞER HABERLER