KADIN

Yayın Tarihi: 24.12.2013 Salı 17:26:00

Yapılmaması Gereken Beş Diyet

Yapılmaması Gereken Beş Diyet

Uzmanların desteğiyle hazırlanan listenin birinci sırasında açlık diyeti gelirken, onu biyotip diyet, glutensiz diyet, Alcorexia diyetiyle Dukan diyeti izledi

İngiltere Diyetisyenler Birliği, yeni yılda kilo vermek için kesinlikle uzak durulması gereken diyet programlarını açıkladı.

Uzmanların desteğiyle hazırlanan listenin birinci sırasında açlık diyeti gelirken, onu biyotip diyet, glutensiz diyet, Alcorexia diyetiyle Dukan diyeti izledi. Birliğin her yıl açıkladığı listede, sağlık alanındaki gelişmeler ve bir yıl içinde beslenmeyle ilgili yapılan çalışmalar da dikkate alınıyor.

1- Ünlülerin birçoğunun tercih ettiği Hinduizm'den esinlenen açlık diyeti, yiyecek ve içeceğin insan vücudu için zorunlu olmadığı, gerekli bütün besinin güneş ışığından alınabileceği düşüncesini esas alıyor.

Güzel oyuncu Michelle Pfeiffer'ın bu yola başvurduğu biliniyor.

Özellikle anoreksiya gibi bazı ciddi rahatsızlıklara neden olmasının yanı sıra, farklı hastalıklara ve vücutta kalıcı hasara yol açma riski de bulunan açlık diyeti, uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmiyor.

2- Vücudun hormonal dengesini, belli bölgelerdeki kiloların kontrolü adına düzenleme prensibine dayanan biyotip diyet de, hiç tavsiye edilmeyen beslenme çeşitleri sıralamasında ikinci oldu. Uzmanlar, bu diyetin vücudun hormonal dengesini bozduğu uyarısında bulunuyor.

3- Üçüncü sırada gelen glutensiz diyet, zayıflamak isteyenlerin bisküvi ve benzeri unlu mamulleri kesmesi anlamına geliyor.

Ünlü aktris Gwyneth Paltrow bu yöntemi tavsiye ediyor. Ancak uzmanlar, insanların bir süre sonra glutensiz gıdaları, kalorileri yokmuş gibi tüketmesine neden olması nedeniyle bu diyete karşı uyarıyor.

4- Alcorexia diyeti, hafta içi alınan gıdaları bin 500 kaloriyle kısıtlayıp, hafta sonları alkollü içecekler için "yer açma" prensibine dayanıyor.

Ancak uzmanlar, bunun da vücudun dengesini tamamen bozduğunu, gerekli vitamin ve minerallerden yoksun bıraktığını söylüyor.

Sık dışarı çıkan ancak formunu korumaya çalışan mankenler gibi meslek gruplarının gözde diyeti olarak biliniyor.

5- Yüksek proteine karşılık düşük düzeyde karbonhidrat alımını önceleyen ve Jennifer Lopez'in favori diyeti olarak ün yapan Dukan diyeti ise aşırı hızlı kilo verme yoluyla insan sağlığını bozabileceği, vücut direncini ve enerjiyi azaltacağı düşüncesiyle önerilmiyor.

TİP-2 DİYABET RİSKİNE KARŞI ETNİK PERHİZ

Britanyalı bilim adamlarınca Güney Asya kökenli insanlar üzerinde yapılan araştırmada, etnik köken ve kültüre uygun diyet ile hayat tarzındaki küçük değişikliklerin tip-2 diyabet riskini azaltabileceği saptandı.

Edinburg Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, İskoçya'da yaşayan Pakistan ve Hindistan kökenli 171 kişi 3 yıl boyunca izlendi.

Diyetisyenler bu kişilere detaylı beslenme tavsiyelerinde bulundu ve kilolarını düzenlemek için kültürlerine uygun kaynaklar önerdi.

Sonuçta izlenen hastaların kilo verdiği, bel ve kalça bölgelerinin küçüldüğü görüldü. Ayrıca, diyabete yakalanma ihtimallerinin daha az olduğunu gösteren bulgulara rastlandı.
Etiketler ,

DİĞER HABERLER