KİŞİSEL BAKIM

Yayın Tarihi: 07.03.2014 Cuma 16:44:00

Bitki Çayları Nelere İyi Gelir?

Bitki Çayları Nelere İyi Gelir?

Özellikle kış aylarında vazgeçilmezimiz olan bitki çayları bakın nelere iyi geliyor...

Nane: Şişkinliğe ve gaza iyi gelir. Kas spazmlarını rahatlatır. Mide bulantısını geçirir. Vücudun ısınmasını sağlayarak terlemeye yardımcı olur.

Zencefil: Sindirime yardımcıdır. Mide bulantısı, kusma ve baş dönmesine iyi gelir. Taze limon suyu damlatılarak demlendiğinde ve bal eklendiğinde bağışıklık sistemini destekler. Soğuk algınlığına karşı toz tarçınla hazırlanmış çay etkilidir.

Papatya: Rahatlatır ve yatıştırır. Uykusuzluğa karşı etkilidir. Yemeklerden sonra içildiğinde sindirimi hızlandırır. Soğuk algınlığı, ateş ve öksürüğe iyi gelir. Ağızdaki yaralar için gargara olarak kullanılabilir.

Roybos (kırmızı Çay): C vitamini açısından zengindir. Güney Afrika'da antioksidan etkileri sebebiyle tercih edilir. Yaşlanma belirtilerine ve hastalıklara karşı korur. Egzamaya iyi geldiği söylenmektedir.

Melisa: Özellikle kış aylarındaki depresyona karşı etkilidir. Ruhu canlandırır. Konsantrasyonu arttırır. Yatmadan önce kullanıldığında rahat uyumayı sağlar.

Boğadikeni ve Karahindiba: Karaciğeri temizleyen bitkilerdir. Karaciğerin yeniden oluşumunu destekler ve yüksek kapasitede çalışmasını sağlarlar.

Kuşburnu: C vitamini açısından en zengin meyveler arasındadır. Bağışıklık sistemini destekler. Cilt ve doku hastalıklarına iyi gelir. Adrenal fonksiyonunu düzenler.

Adaçayı: Hafızayı güçlendirici etkisi vardır. Karaciğeri temizler. Boğaz ağrısına iyi gelir. Kan şekerini düşürür. Detoks etkisi vardır. Menopoz sonrasındaki semptomları hafifletir. Aşırı terlemeye karşı etkilidir.

Yasemin: Enerji verir. Yağ yakımını hızlandırır. Strese karşı etkilidir. Ağız kokusuna iyi gelir. Sırt ağrılarına karşı içilebilir. Kas spazmlarına iyi gelir. Kolesterolü düşürür. Rahatlatır.

Rezene: Mide spazmını azaltır. Suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Sindirimi hızlandırır. Diş ağrısını hafifletir. iştahı kapatır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Haber Görselleri İçin TıklayınızEtiketler ,

DİĞER HABERLER