MAKALE

Yayın Tarihi: 22.08.2016 Pazartesi 15:05:46

Afiyet bal, reçel olsun

Hatice KÖSE

Afiyet bal, reçel olsun
Türk kadınını bu kadar boş bırakırsanız olacağı belli işte. Domatesten de reçel yapar patlıcandan da :)

Reçel denilince akla gelen o muhteşem kahvaltı sofraları uzun uzun sohbetlerin olduğu; çoluk çocuk bir masada toplanılan kalabalık aile kahvaltıları nasıl da güzeldir. Bu hafta sonu toplayın ailenizi, sevdiklerinizi, hazırlayın bir kahvaltı sofrası. Ama reçellerinizi de kendiniz yapın, iftihar etsinler sizinle. ‘Benim kız bir reçel yapmış aman efendim nasıl bir şey o öyle’ diye başlasın konuşmalar. Ama erkekler yapınca babalar öyle konuşur mu? Orasını pek bilemedim aslında. Tamamen nötr durumdayım bu konuda. Erkek yapamaz mı? E en iyi aşçılar erkeklerden çıkar diyorlar. Sonra da kalkmış ‘Erkek reçel mi yapar?’ diyorlar. Türk milleti olarak bence ne istediğimizi pek bilmiyoruz. Ama ne olursa olsun ben çok seviyorum milletimi. Başka ülkede yaşamam söz konusu bile değil. 

Reçel yiyelim, tatlı konuşalım. Patlıcanın reçeli, karpuzun reçeli, domatesin çekirdeği kırmızı kırmızı. Pardon konu karıştı şarkıya bağlandı, Domatesin reçeli. Daha ne reçeller ne reçeller... Mesela ben kardeşim Kıbrıs’ta okurken orada çok sık yapılan bir reçel olan ceviz reçelinin ağdalı kısmının ağızda çıkan aftları geçirdiğini öğrendim. Denedim ve gerçekten inanılmaz sonuç; geçirdi. Patlıcan, kabak gibi reçellerin kaynağını araştırırken, kireçte bekletildiği için bu kadar sert ve lezzetli olduğunu öğrendiğimde ben şok :) bakmışlar ki bu yumuşak, e haliyle kaynadıkça yumuşak hale geliyor, şekerle birlik oluyor, kaybolup gidiyor. Ne yapsak ne yapsak demişler. Biz bunu aynı kireçte yapılan kabak tatlısı gibi kirece yatıralım. Güzelce yıkayalım sonra, arındıralım. Atalım şerbetli suyun içine. Bir bakıyorlar ki sonuç, inanılmaz bir lezzet. Karpuz reçeli de aynı şekilde yapılıyor ama onunki karpuz kabuğunun o beyaz tarafı. Baktığında o kısım atılıyor. Ama atmıyor bizim hanımlar, bir değerlendirme girişimi neticesinde karpuz reçeli oluveriyor. Bir ara çalıştığım bir otelde, “Kalan tüm meyvelerden reçel yapalım, bunları da sokak hayvanları yararına satalım. Gelirini sokak hayvanlarına verelim” dedik. Donuk meyveler, taze meyveler, hepsinden reçel yapmışlığım vardır. Hatta en son kividen yaparak bir ilke imza attığımı düşünüyorum. Ne yapalım? Kivi fazla gelmiş :) Şunu söyleyebilirim ki; Tarçınlı elma reçeli efsane oluyor. Hatta kulakları çınlasın bir stajerimiz vardı; Oğuzhan, elmaları soymadan doğramış. Hepsi küp küp ve yaklaşık 20 kg elma. Mümkün değil kabuklarını tekrar soymam. Üzerine de şekeri basmış tabi. Dedim yapacak bir şey yok. Kabuklarıyla yapacağız. Çubuk tarçını koydum içerisine. O saatlerce kaynadı. Tadı acı olmasın diye en son içerisine biraz da toz tarçın koydum. Ama elmalar hala kabuklu tabi. Biz o reçelin tadına baktık ve kabuklu elma reçeli tam bir efsaneydi. 2 kilosunu tek başıma yemiş olabilirim aramızda kalsın. Ve o reçelden büfeye koyduk. 18 kg reçel, 2 kg mı ben yedim tabi. 2 günde bitti. Mü-kem-mel-di. Onun tarifini size yazının sonunda yazacağım. Reçelleri yaparken püf noktası denilen şeyler var. Mesela dibi tutmasın diye içerisine bilye atan var. Ben atsam, kesin o bilyeyi içeride unuturum o bilye gelir benim dişi kırar :) 

Şeftali, Kayısı gibi kendinden şekerli meyvelere daha az şeker koyulmalı ki zaten çok tatlılar, daha fazla tatlı olunca mideye rahat vermeyebilir. 

Vişne, erik, elma gibi asitli ve ekşimsi olan meyvelere daha fazla şeker koyabiliriz. Eğer az şeker koyarsanız, reçel çabuk bozulabilir. 

Eğer reçellerinizi kış ayına saklayacaksanız, içerisine yaparken bir iki damla limon ekleyerek, şekerlenmesini engelleyebilirsiniz. 

Üzerine çıkan köpüğü sürekli olarak temizlerseniz, kaynadıkça daha fazla çıkacak, hazırlıklı olun. Daha pürüzsüz bir reçel elde edebilirsiniz. Köpük fazla olmasın diye içerisine azıcık tereyağı atan da var ama karar size kalmış tabi. Ben sürekli temizlemeyi tercih edenlerdenim. 

Reçelleri yaptınız. Sıcakken doldurun, kapatın ve ters çevirin. Anne işi candır. Kolaydır.
 
Tarçınlı ve kabuklu elma reçelinin tarifini de vermeden geçmeyelim. 

2 kg elma (Kabukları soyulmamış ve küp küp doğranmış )

4 kg şeker 

2 damla limon suyu

3 adet çubuk tarçın

2 tatlı kaşığı toz tarçın ( en son ilave edilecek)

Elmaları, çubuk tarçınlarımızı ve şekerimizi bir gece önceden tencereye alalım. Elmalar, şekerle ve tarçınla birlikte bir kaynaşsın. Sabah kalkınca ocağa koyalım. Ağır ağır pişirmeye başlayalım. İki damla limon suyumuzu da ekleyelim. Üzerinden köpük çıktıkça alalım. Artık bu reçeldir dediğimiz ana gelinceye kadar, yani nasıl diyeceğiz bunu? Reçel koyulaştığında anlayabiliriz bunu. Toz tarçını da ekleyip, karıştıralım ve ardından hemen kavanoza alıp kapağı kapat, ters kapat. Bitti işte bu kadar. Afiyet bal, reçel olsun :)

Etiketler Afiyet, bal, , reçel, olsun,

YAZARIN SON 5 MAKALESİ