MAKALE

Yayın Tarihi: 08.01.2018 Pazartesi 13:05:00

Ağzının tadını bilen Tanrıların meyvesi

İlknur Kula

Ağzının tadını bilen Tanrıların meyvesi

Tadını çok sevdiğim, özellikle birçok tatlıya çok yakışan bir meyveyi bu sayımızda siz okuyucularımız için araştırdım. Araştırırken de neler buldum neler. Meğer bu ahududu Yunan mitolojisine konuk olmuş, hakkında birçok rivayet bulunan bir meyveymiş. Frambuazın her dokunduğu tatlıya özel bir tat katan, hafif mayhoş güzel bir tadı vardır. Bence bir cheesecake frambuaz olmadan düşünülemez ya da bir külah çikolatalı dondurmanın en harika dostudur bir top frambuazlı dondurma. Öyle ki, Yunan mitolojisindeki Tanrılar tarafından da çok sevilirmiş bu meyve. Bence Tanrılar çok haklılar. O zaman ilk başta şu meyveyi tanıyalım.Ahududu ya da frambuaz (Rubus idaeus), gülgiller (Rosaceae) familyasından, yaz ve sonbahar mevsiminde kırmızı renkli ve tatlı meyveler veren bir bitki türüymüş. Bu güzel meyvenin ismi de, ceylan anlamına gelen ahu ile dut kelimelerinden oluşan bir tamlamaymış.

Yunan mitolojisinde yer alan rivayete göre ise bu meyve, Zeus'un doğum yeri olan İda Dağı'nda ortaya çıkmış. Girit kralı Melissos'un kızı bir su perisiymiş ve Zeus'un bakıcılığını yapıyormuş. Bir gün Zeus'u sakinleştirmek için frambuaz toplamaya başlamış. Efsaneye göre, sadece beyaz renkte olan frambuazlar, İda'nın göğsüne bitkinin dikenlerinin batmasıyla kan kırmızısına boyanmış.

Frambuazın, 18. yy'da ortaya çıkan Latince adı 'Rubus Idaeus' da adını bu dağdan alıyormuş. Sizin afacan çocukları sakinleştirme yeteneği var mıdır bilemem ama demir eksikliği çeken çocuklar için iyi bir kan yapıcı olarak değerlendirebilirsiniz. Hatta frambuazın kanı temizlediği, ateşi düşürdüğü, bağırsakların çalışmasını düzene soktuğu bilinen diğer faydalarıymış. Mutfaklara çok geç giren bu meyve en çok Avrupa topraklarında yetişip, en yaygın cinsi ise kırmızı renkte olanlarıymış. Bunun yanında frambuazın sarı, turuncu, mor ve pembe tonlarında olanlarına da rastlamak mümkünmüş. Ve ahududu ilaç, içecek ve parfüm yapımında da kullanılıyormuş. Hatta bazı kelebek türleri larvalarının ana besin kaynağıymış bu güzel meyve.En başta da belirttiğim gibi benim en çok sevdiğim meyvelerden olduğu için tariflere gerek duymuyorum, hatta belki bu kadar çok yazınca havaların serinlemesini de bahane bilerek sıcak bir kahvenin yanında güzel bir frambuazlı cheesecake için yazımı burada sonlandırıp size iyi günler bile diyebilirim…

YAZARIN SON 5 MAKALESİ