MAKALE

Yayın Tarihi: 15.02.2018 Perşembe 16:35:00

Akla ilk gelen yemek oldu

Hande Pusat

Akla ilk gelen yemek oldu

Herhangi bir yerdesiniz ve karnınız acıktı. Acil bir şeyler yemeniz gerekiyor. İlk gördüğünüz mekan neresi oldu? Gördüğünüz dükkanın yüzde doksan dönerci dükkanı olacağı aşikardır. Kokusu burnunuza birden gelir ve kendinizi aniden döner dükkanının önünde bulursunuz. Peki bu dönerde ne var da aklımıza ilk gelen yiyecek o oluyor ve aradığımız her yerde rahatça bulabiliyoruz? Nereden girdi hayatımıza döner?

İlk yapılan dönerin Bursa’da İskender Bey tarafından, yaklaşık 150 yıl önce yapıldığı bilinmektedir. Kuzu çevirme yemeğinin yapım tekniğinden faydalanan İskender Bey’in, kemiksiz kuzu ve dana etlerinin şişe takılması ve ateş karşısında pişirmesiyle başlattığı döner serüveni şu anda yüzlerce ülkede afiyetle devam etmektedir. Avrupa’da döner neredeyse Türkiye’dekinden daha popüler diyebiliriz. Özellikle İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra işçi olarak Almanya’ya göç eden Türkler gurbette aradıkları lezzetleri bulamayınca yavaş yavaş kendi düzenlerini ve anlayışlarını kurmaya başladılar.Aslında Avrupa’da ilk döner satışını Avrupa henüz Türkiye’den işçi talebinde bulunmadan önce, Sovyetler Birliği’nin Dışişleri Bakanı’nı Almanya’da ağırlayan bir restoranın sahibi yapmıştır. Türkiye’de gördüğü döneri kendi restoranında uygulayıp, Türkiye dışında ilk döner satışının bir yabancı tarafından gerçekleşmesini sağlamıştır. İstedikleri, damaklarına uyan lezzetleri Avrupa’da bulamayan Türkler yavaş yavaş kendi marketlerini, restorantlarını bir bir açmaya başladı. İlk başta bunu yadırgayan Almanlar döneri o kadar çok sevdiler ki, döneri dünyaya yayan Türkiye değil Almanya oldu. Hatta bazı kesimler dönerin Almanya’da çok daha güzel yapıldığını bile söylerler.

Şu anda döner, farklı şekillerde de olsa dünyanın her yerinde oldukça popülerdir. Bugün Sibirya’nın soğuk şehirlerinden, dünyanın güneyindeki en ücra kasabaya kadar temin edilebilir durumda. İlk başta sorduğumuz soruyu tekrar soralım… Herhangi bir yerdesiniz. Dışarı çıktınız ve karnınız acıktı, acil bir şeyler yemeniz gerekiyor. Aklınıza ilk hangi yemek gelecek? Sorusunun cevabı dünyanın her yerinde döner cevabını bulabilir! Cebinizde paranız mı yok? Güzel sosuyla, doyurucu lezzetiyle patlatın bir tavuk döner! Akşam hem gözünüzü, hem damağınızı, hem midenizi doyuracak, haz verici bir yemek mi yemek istiyorsunuz? İskender kebap ne güne duruyor! Pilav üstü döner, dürüm döner, pide ekmek arası döner gibi çok farklı servis çeşitleri ve lezzetlerden siz hangisini seviyorsunuz?

Etiketler Akla, ilk, gelen, yemek, oldu,