MAKALE

Yayın Tarihi: 05.10.2012 Cuma 09:52:54

Bir Mühendisten Beklentiler

Misafir Yazar

Bir Mühendisten Beklentiler
Günümüz mühendislik eğitiminde bazen mühendis adaylarına ileride karşılaşacakları çoğu sorunun çözümü için belki de çok fazla karmaşık bilgiler öğretilmeye çalışılmakta, basit sorunların çözümüne daha az zaman ayrılmaktadır. Teknolojik olarak ya da üretimsel olarak bilgili ve doygun mühendisler yetiştirilse de basit yönetimsel beceriler, yeni teknolojik gelişmeler, insan ilişkileri, stres yönetimi gibi bir çok mühendiste olması gereken temel özellikler ne yazık ki üniversite sıralarında bizlere verilememektedir. Bunun altında yatan temel sorun aslında üniversitelerin sanayiden uzak olmaları, üniversite sanayi iş birliğinin net yapılamamasıdır. Bu noktada aslında yazılabilecek çok durum söz konusu olsa da şimdilik burada kesiyorum bu konuyu.

Gelişen dünya ile beraber özel sektörün de mühendislerden beklentisi her geçen gün artmaktadır.

·         Bilgisayar becerisi olan

·         Yabancı dil

·         Tecrübe

·         Prezantabl

·         Esnek çalışma saatlerine uyumlu (Allah’tan bir gün 24 saat)

·         Araştıran okuyan soran sorgulayan…

·         Seyahat engeli olmayan

·         B sınıfı ehliyet (Minimum)


Yukarıdaki istekleri daha da arttırabiliriz. Bu talepleri merdiven altı olarak tabir edebileceğimiz küçük bir işletmeden tutun da en uluslararası en kurumsal firmalarında görebilirsiniz. Bunların yanında tabi sizlere uygulanan sayısız mülakatları ve sınavları saymıyorum. Bilindik bir catering firmasının iş görüşmesine gitmiştim. Ön elemeler, ALES tarzı bir sınav, toplu mülakatlar… daha neler neler. Arkadaşlar arasında espriler yapmış idik. “Mühendis mi arıyorlar aya gönderecek insanı mı? “ diye.

Şaka bir yana Ay’a gönderecek bir astronot aramıyorlardı ya da üstün özellikli bir insan. Aradıkları sadece bir gıda mühendisi idi. O halde biz bu taleplerin isteklerin neresindeyiz? Ne kadarını karşılayabiliyoruz? Gerçekten böyle mühendisler var mı yoksa kariyer sitelerinde ilanlarda gördüklerimiz hayal ürünü mü?

Şu bir gerçek ki nasıl dünya gelişiyor ve değişiyorsa mühendislerin de yerinde dur gibi bir lüksleri yok. Kendimizi geliştirmenin yeni bir şeyler öğrenmenin , öğretmenin yaşı yok.

Günümüzde İngilizce bilmenin ne kadar önemli hale geldiğini anlatmaya gerek bile duymuyorum. İngilizce artık neredeyse “yabancı dil” olarak bile kabul edilmiyor.

Bilgiye ulaşmakta fazla bir problem kalmamıştır ama bu sefer başka bir sorun vardır: Bilgiyi ayrıştırmak, kullanılabilir hale getirmek, ayıklayabilmek. Bunlar bilgi ile ilgili edinmemiz gereken temel becerilerdir.

Staj konusuna da değinmek gerekirse , mezun olabilmeniz için yerine getirmek zorunda olduğunuz bir şey olmaktan öte ( bazı üniversitelerde staj zorunluluğu bulunmamaktadır) mesleğinizle ilgili pratik tecrübe edinmek için de güzel bir fırsattır. Maalesef ülkemizde staj yapabilecek bir yer bulmak iş bulmak kadar zor bir hale gelmiştir. Ancak yine de bu sizi yıldırmasın, iyi bir staj tanımı kişinin beklentisine göre değişiklik gösterir. Tanınmış bir firmada yapılmış bir staj ilerde CV’nizde gerçekten güzel gözükebilir.

Birçok mühendis sosyal medyayı “gereksiz” bulsa da sosyal medya artık her alanda büyük değişimlere yol açıyor. Bu nedenle mühendisler olarak biz de bu araçları en etkin biçimde kullanmayı öğrenmeliyiz. Eminim gıda gündeminden herkes bir şeyler katıyordur kendine..

Son olarak okuyun, araştırın, gelişin, geliştirin…


Herkese Başarılar

 

 

 


Yazar: Osman KARABULUT