MAKALE

Yayın Tarihi: 29.11.2018 Perşembe 15:20:00

Bir veganın yaz tatili

Ebru Arıman

Bir veganın yaz tatili

Malum yaz geliyor, tatil, dinlenme vakti. Doldur valizi, at kendini Ege’nin Akdeniz’in bir tatil kasabasına… Keyif vaktidir.

Vegan tatilciler şimdi yazacaklarımı çok iyi anlayacaklardır ama sizler ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Veganlar için yaz tatili demek ‘biraz sıcak, biraz ızdırap’ demektir. Neden olmasın ki? 3 tarafı denizlerle çevrili turizm cenneti iddiasındaki ülkemizde, turizmciler vegan gibi ithal terimlere fazlasıyla uzaktır.

“Nasıl yani, balık da mı yemiyorsun?”, “Onu yemiyorsun da süt niye?”, “Bal bu bal, hayvana zarar vermez, bize yaptı zaten.” “Tereyağsız da pilav mı olur?” sorularından sıyrılıp kendinize açık büfeden zulümsüz bir tabak hazırlamaya koyulduğunuz an, fark edersiniz ki beyaz peynir size salatadan göz kırpmaktadır.

Börekte sosis, semizotunda yoğurt vardır. Akla gelmeyen sebzeler, akla gelmeyen kombinasyonlarla hayvansallarla dans eder.

Aşçı ile karşı karşıya gelmeye çalışmak ise bir vegan için adettendir. Ortalıklarda görünmüyorsa bir zahmet çağırır sorarsanız: “Bunda et ya da et suyu kullandınız mı?” –Hayır yok. (Bu cevap olasılıkla: ama bulyon var demektir, o da adettendir.)

Pilav mı? Yaklaşmayın bile!

Tatlılara zaten hiç bulaşmayın. Vegan tatlı mı? Şaka mı yapıyorsunuz? Alakart menü elinizde sipariş vermeye çalışıyorsanız, önce uzun bir konuşma yapmanız gerekir;

“Bakınız ben veganım; yani hayvansal hiçbir şey yemem” (Yetmez! Devam) “Yani biliyorsunuz, süt, krema, tereyağı filan da hayvansal…” (Yeter mi, tabii ki hayır) “Lütfen et ızgarası da değmesin, zeytinyağından başka da yağ kullanmayın. ”Sonunda bir sürprizle karşılaşma olasılığınız hep vardır. O yüzden sağlamasını hep yapın. Gelelim işin asıl trajedisine… Burası bir turizm ülkesi. Bölge halkı büyük oranda geçimini turizmle sağlamaya çalışmakta, ilgili bakanlıksa daha ne yapabilirizi araştırmaktadır. Daha ne mi yapılabilir

Elbette ki EĞİTİM!

Ağırlıklı olarak yabancı turistlere hizmet veren bu tesislerde; ne mutfak personeli, ne hizmet sunan garsonu, ne de işletmecisi bu tür terimlere aşina değil. İşin felsefesini anlatmaya çalışmak bir tarafa, özel bir mutfağı olan bu beslenme şeklinin mutfak kısmını yüz yüze bile anlatamazsınız. Her yemek öncesi bir zulüm, her vegan ayrı bir eğitmen.

Her şeyden önce ilgili bakanlığın, bakanlığa bağlı turizm okullarının, il ve ilçe belediyelerinin, belki bireysel olarak kendini geliştirmek isteyen işletmecilerin bu konuda ufkunu açması gerekiyor.

Avrupa ülkelerine kısacık bir göz gezdirdiğinizde fark edeceksiniz ki, ortalamasında en az %5’lere varan bir vegan popülasyon var ve hızla da artıyor; azımsanacak bir rakam değil.

Öyle olmasa bile şayet her tercihe saygılı bir hizmet anlayışınız varsa, -bunu sunmayı da bir kenara bırakın bu tür terimlere mutlaka aşina olmalısınız.

Tüm bunlardan hareketle, biz üzerimize düşeni aldık. Planımızı projemizi hazırladık ve önümüzdeki yazın turizmcilerinden başlayarak bu kelimeyi mutfağımıza kazandırmaya karar verdik. Terimin ardındaki tüm detaylar, vegan otel mutfağı, tatlısından tuzlusuna alternatif tatları, Avrupa Vejetaryen Birliği ve V-Label destekli bir sertifika programıyla Türkiye’ye de getirdik.

İnanıyoruz ki; değişim eğitimle başlayacak. Eğitim çok yakında, bizi takip edin, destekleyin.

Değişime olan inancımızla…

Etiketler Bir, veganın, yaz, tatili,