MAKALE

Yayın Tarihi: 13.02.2018 Salı 12:25:00

Bu çikolata bozuk mu?

Hande Pusat

Bu çikolata bozuk mu?

Tatlı kriziniz başladı… Marketten çikolata aldınız, paketini iştahla açtınız ve bir baktınız ki çikolatanın üzerinde beyaz bir tabaka oluşmuş. Bu hoş olmayan görüntü acaba çikolatanın bozuk olduğu anlamına mı geliyor?

Sıcaklık değişimine dikkat!

Öncelikle çikolatanın beyazlamaması için ani sıcaklık değişikliklerine maruz kalmaması gerekiyor. Yani buzdolabından çıkarıp bir kısmını yediğiniz ve kısmen eriyen çikolatanızı tekrar buzdolabına koyduğunuzda sonunu hazırlamış da olabilirsiniz. Acı bir tat aldıysanız o çikolatadan vazgeçin…

Satın aldığınız çikolata muhtemelen ani sıcaklık değişimlerine maruz kaldı ve renk değiştirmesinin nedeni de içindeki yağın çözünüp ardından tekrar donması. Çikolata, içinde kakao yağı bulunduğu için aşırı sıcaklık değişimlerinden etkilenir ve renginde beyazlamalar meydana gelebilir. Yani beyazlamış bir çikolata için peşin hükümlü olmamak gerekiyor. Çikolatanın bozuk olduğunu daha çok kokusu ve tadı ele verir. Çikolatadan acı bir tat ya da hoş olmayan bir koku aldıysanız tüketmemelisiniz. Peki ama neden oluyor? İçinizi bir nebze olsun rahatlatabilirsiniz. Çünkü çikolatadaki beyazlama sorunu sadece gerçek çikolatalarda meydana geliyor.İçinde kakao yerine kakao tozu, kakao yağı yerine de margarin bulunan ürünlerde bu soruna genellikle rastlanmıyor. Yani kokolinde… Kokolin aslında Türk Gıda Kodeksi’nin de onayladığı bir ürün ama kimi uzmanlar trans yağ kullanıldığı gerekçesiyle tavsiye etmiyor. Maliyet açısından gerçek çikolatayla hemen hemen aynı olsa da, saklama süresinin daha uzun oluşu üreticileri cezbedebiliyor. Sadece görüntü bozukluğu mu? Çikolatadaki beyazlama sorunu genellikle sıcak bölgelerde görülürken, asıl nedeni ise çikolatanın üretim sırasında soğutma işleminin doğru yapılamaması. Bu beyazlama sıcak hava nedeniyle kakao yağının eriyip yüzeye çıktıktan sonra donmasından kaynaklanmaktadır ve görüntü bozukluğudur, çikolatanın bozuk olduğu anlamına gelmez. Ama raf ömrüne dikkat etmek de önemli elbette. Üretim aşamasında yapılan bir hatanın azizliğine uğramadıysa ve uygun koşulları sağladıysanız sütlü çikolatayı 1, bitter çikolatayı ise 2 yıl saklayabilirsiniz. Buzdolabında saklamayın...Çikolatanın nemli ve güneş ışığı alan ortamda bekletilmemesi gerekiyor. Buzdolabında saklamak her ne kadar doğru bir yöntem olmasa da çikolatanın ortam sıcaklığının 15-20 derecenin üstüne çıkmaması da gerekli. Bu sıcaklık sağlanamazsa buzdolabında saklanabilir ama bu durumda çikolatanın mümkün olabildiğince hava almaması lazım.

Etiketler Bu, çikolata, bozuk, mu?,