MAKALE

Yayın Tarihi: 17.02.2013 Pazar 12:35:15

CENNET BU DÜNYADA OLMASIN

Şengül PARLAK

CENNET BU  DÜNYADA OLMASIN

Mucize, daha önce hiç görmediğiniz, hiç duymadığınız, hiç tatmadığınız bir güzellikle karşılaşmanız değil midir bir bakıma? Size seçtiğim bu meyveler bana Cennetin bu dünyada var olduğunu düşündürdü. Bu meyvelerin, çoğunu tanımıyoruz bile bazılarını ülke iklim koşullarına uydurup yetiştirmeye çalışıyoruz. Bazılarını farklı ülkelere gittiğimiz de tatma imkanı buluyoruz. Bu yazımda farklı meyveler arasında bana en ilginç gelenleri sizin için derledim.

            PİTAYA

Diğer bir adı da Ejder meyvesidir. Kaktüsgillerdendir. Taze yenen bir meyvedir. Meyvenin rengi gerçekten göz alıcıdır. Pasta ve kokteyllere harika bir dekoratiflik sağlar. Susam kadar çekirdekleri vardır ve kivi gibi çekirdekleri ile tüketilir. Bünyesinde Kalsiyum fazla olduğu için kemiklere büyük faydası vardır. Kalsiyum dışında C vitamini, Potasyum, Magnezyum ve Lif ihtiva etmektedir. Ülkemizde yetişme alanı yoktur. Eğer yolunuz Meksika, Güney Amerika, Tayvan  veya Malezya’ya düşerse tadına benim için de bakın derim. Zira en merak ettiğim meyvelerin başında geliyor.

                                      

KİWANO

İsmi kavun olarak geçse de kavundan farklı bir görünüşü var. Tadı tatlı salatalığı andırıyor. Yeşil tüketilebildiği gibi olgunlaştıktan sonra tüketilmesi tavsiye edilir. İçi bol çekirdeklidir. Kaşık kaşık yiyebilirsiniz çünkü içi jölemsi kıvamdadır. Veya suyunu sıkabilirsiniz. Besin içeriği için size A ve C vitamini, Kalsiyum ve Demir zengini diyebilirim. Bu besin değerleri sayesinde kemik ve saçların sağlıklı kalmasına yardımcı olur idrar yolları ve solunum yolları enfeksiyonlarına karşı vücut direncini arttırır. Ana vatanı, Güney ve Orta Afrikadır. Ülkemizde Alanya’da yetiştirilmekte hatta Alanya kavunu olarak da bilinmektedir.

 


LİÇİ

Anavatanı Çin’dir. Çok tatlı bir meyvedir. Kabuğu soyulduğunda altından şeffafımsı beyaz meyvesi çıkar. Üzüme benzer. Çekirdeği ortasında ve büyüktür. Ayrıca çekirdeği zehirlidir. Hiç bilinmeyen fakat çok lezzetli meyvelerden bir tanesidir.  Besin değerleri olarak, kalsiyum, çinko, fosfor, potasyum ve C vitamini bakımından zengindir. Ülkemizde Mersin bölgesinde yetiştirilir. Eskiden kral meyvesi olarak bilinirmiş. Yani krallara layık bir meyvedir.

  

DURİAN

Anavatanı Güney Asya’dır. Bu meyveyi Vietnam, Tayland ve Malezya’da bulabilirsiniz. İlk gördüğünüzde meyve olmadığını düşüneceksiniz. Çünkü kalın dikenli, sert bir görüntüsü var. Meyveleri yumurta şeklinde kalın kabuğunun altındaki bölmelere gizlenmiş şekilde bulunur. Taze olarak tüketilir. Meyvenin ağırlığı 3 ile 6 kg arasında değişir. Çok yağlı bir meyvedir. 100gr. durian 153 kalori enerji verir. Yetiştirilen ülkelerde meyvelerin kralı olarak adlandırılır. Cennet ve Cehennem olarak da bilinen bu meyvenin İlginç de bir hikayesi var. Cennet ve Cehennemi bünyesinde barındırdığını düşünmelerinin sebebi kabuğunun dikenli ve pis bir kokusunun olması fakat içini açtığınızda lezzetli bir meyve ile karşılaşmanızdır. Ayrıca ilginçtir ki, Endonezya’da bu meyveyle otellere girmeniz; Singapur’da ise toplu taşıma aracını, elinizde bu meyve varken kullanmanız yasak. Fakat Singapur’da ülkenin sembolü sayılan opera binası durianın şeklinde inşa edilmiştir.

                                                              

MONSTERA DELICIOSA

Yağmur ormanlarında yetişir. Kolombiya ve Güney Meksika’da yetiştirilir. Tropikal bir meyvedir. Adı lezzetli canavar anlamına gelmektedir. Tadı ve kokusu ananasa benzer. Bu bitki kapalı alanda salon bitkisi olarak da yetiştirilir. Hatta hepimizin bildiği bir bitkidir bu  adı deve tabanıdır. Fakat kapalı alanda çiçeklenme dönemi olmadığı için meyve vermez. Zaten bizim ülkemizde, salonunda bu meyve yetişse de kimse onu meyve olarak düşünmeyecektir. Meyveyi yiyebilmek için olgunlaşma zamanının iyi bilinmesi gerekir. Zira meyvenin sert kabuğunun altında yenecek parçalara ulaşmak bizim için zor bile olabilir. Fakat yetiştirilen yerlerde bulduğunuz da kaçırmayın deneyin derim.

 


CARAMBOLA

             Sri Lanka, Malezya, Tayland ve Endonezya gibi uzak doğu ülkelerinde yetiştirildiği gibi İsrail ve Brezilya’da da yıllardır bilinen bir meyvedir. Oval şeklinde fakat sert kenar çıkıntıları olduğu için kesildiğinde yıldız biçimi alır. Meyvenin diğer ismi de Yıldız Meyvesidir.  Yüksek oranda C vitamini, fosfor ve potasyum içerir. Biraz üzüm, biraz mango, biraz da limon karışımında bir tadı vardır. Pasta süsü, kokteyl garnitürü olarak ideal bir meyvedir.

  


       Çoğunlukla tropikal bölgelerde yetişen, bu yüzden ülkemizde tanınmayan çok sayıda meyve yurtdışında severek tüketiliyor. Ben burada bana en ilginç gelenleri size anlatmaya çalıştım. Şunu da söylemek gerekir ki, ülkemizde yetişmemesine rağmen çoğunu internetten bazı sitelere sipariş vererek getirtebiliyorsunuz. Bu kadar anlattıktan sonra belki canı çeken olmuştur diye bu ayrıntıyı atlamak istemedim.

          Pasta veya tatlı gibi ürünlerde gıda boyaları, suni tatlandırıcılar ve aromalar çoğu zaman kullanıdığımız ürünlerdir. Bu suni ürünlerle lezzetli ve görünüşü güzel pastalar yapmaya gayret ederiz.. Aslında doğa bize doğal bir hazine sunmakta. Yukarıda anlatılan meyvelerden harika bir pasta hayaledebiliyorum ben mesela. Başta da dediğim gibi Cennet bu dünyanın ta kendisi gibi... Sizce?