MAKALE

Yayın Tarihi: 20.09.2012 Perşembe 22:59:24

DEĞERİ BİLİNMEYEN GIDALARDAN - KEFİR

Naciye KUTLU KANTAR

DEĞERİ BİLİNMEYEN GIDALARDAN - KEFİR
Kefir, asırlardır Kafkasya bölgesinde tüketilen, fermantasyon ile üretilen koyu kıvamlı, ekşimsi tatta bir içecektir. Yaklaşık 5000 yıl önce Orta Asya Türklerince bulunmuş olan kefir, genellikle keçi veya koyun sütünden üretilmektedir. O zamanlarda henüz peynir, yoğurt gibi süt ürünleri bulunmadan önce kefiri ürettikleri bilinmektedir. Süt ürünlerinin Türkler tarafından çok kullanılmaları, Avrupalıların Türklere “Laktafagüs”(süt obur) adını takmalarına neden olmuştur. Zaman geçtikçe ve teknolojiler ilerledikçe kefirin faydaları tek tek ortaya çıkmış ve bu mucizevi içeceğin methi tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır.

Marko Polo, seyahatlerinde sürekli kefirden söz etmiş, fakat kefirin yapımını bir türlü elde edemediğini belirtmiştir. Avrupalı tarihçiler, uzun yıllar süren savaşlarda, doğru dürüst beslenememelerine karşın, Türklerin hastalıklara karşı dirençli olmalarını kefire bağlamıştır. Kefirin hasta kişilere şifa olarak içirildiği belirtilmiş ve bu içecek tüm dünyada büyük bir öneme kavuşmuştur. O dönemlerde, bu kadar önemli olan içeceğin yapımında kullanılan kefir daneleri de babadan oğula miras kalmakta ve altın gibi değer görmektedir.


Türkiye’de kefirle ilgili akademik çalışmalar 1966 yılında başlamıştır. Araştırıldıkça da kefirin insan sağlığı açısında ne kadar faydalı olduğu göz önüne serilmiştir. Günümüzde de kefir ile ilgili literatür taraması yapıldığında binlerce yayına ulaşabilmekteyiz.


Kefirin yararları o kadar fazladır ki bununla ilgili kitaplar yazılmıştır fakat en önemlilerinden bazı örnekler şöyledir.

-          * Tokluk hissi verdiği için diyet listelerinde yer almaktadır,

-          * Kanser hücrelerini durdurucu etkisi bulunmaktadır,

-          * Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir,

-          * Uykusuzluğu ve sinirsel depresyonu ortadan kaldırmaktadır,

-          * Damar sertliğini ve kas kasılmalarını önlemektedir,

-          * Yüksek tansiyonu düzenlemekte ve dengelemektedir,

-          * Kefir vücut için önemli olan mineralleri, kalsiyumu ve magnezyumu bünyesinde yoğun olarak bulundurmaktadır,

-        * Kefir Biyotin, B vitamini, Folik Asit, B12 vitamini ve K vitamini açısından zengin olması nedeniyle günlük enerji ihtiyacımızı karşılamaktadır.

Kefirin ambalajlanması ise son birkaç yıla dayanmaktadır. Günümüzde alternatif tıpa yönelimden dolayı ve başta sağlık programlarında olmak üzere adından sık sık söz ettirdiğinden tüketim miktarı her yıl artmaktadır. AC Nielsen verilerine göre bir önceki yıl 3 bin ton kefir tüketilmiştir. Fakat hala birçok kişi kefiri hiç tatmamış ya da tatmış ve beğenmemiş durumdadır. Ama bilinmelidir ki insan bir alıştı mı bir daha vazgeçemiyor. Son derece faydalı olan bu içeceğin tüketiminin desteklenmesi gerekmektedir.

Bu kadar sağlıklı ve yaşam dostu olan içeceğin hak ettiği önemi ve değeri görmesi dileğiyle…

Ve bu yazıyı, kefirin adı geçtiği Nazım Hikmet’in bir şiiri ile bitiriyorum…

…İki gündür uçaklar kalkıp inemiyor 
ama trenler gelip gidiyor bebekleri akmış gözlerinin içinden geçiyorlar 
Berlin'den beri kompartımanda bir başınayım 
karlı ovaların güneşiyle uyandım ertesi sabah 
yemekli vagonda kefir denen bir çeşit ayran içtim 
garson kız tanıdı beni 
iki piyesimi seyretmiş Moskova'da 
garda genç bir kadın beni karşıladı 
beli karınca belinden ince 
saçları saman sarisi kirpikleri mavi 
tuttum elinden yürüdük …