MAKALE

Yayın Tarihi: 23.01.2018 Salı 15:05:00

Detoksifikasyon

Nursel EROĞLU

Detoksifikasyon

Yaz mevsimi geliyor ve herkes hem sağlıklı hem de ideal görünüşlü bir bedene sahip olmak istiyor. Her yerde detoks ile ilgili yazılar ve öneriler okuyabilirsiniz. Detoksu doğru uygulamak için işin uzmanından bilgi almak gerekir. Diyetisyen Nursel Eroğlu sizin için detoksu yazdı.Yaza Merhaba Derken… Hayat boyu sağlıklı beslenmeliyiz. Bu yazımda daha çok mevsim geçişlerinde gündeme gelen detoks diyet uygulamalarından bahsedeceğim. Detoksifikasyon, vücuttaki toksik maddelerin karaciğer, akciğer gibi organlar tarafından toksisitesi azaltılmış ve kolayca atılabilen maddelere dönüştürülmesidir. Toksinler sigara, alkol, beslenme bozuklukları, hava kirliliği, besinlerdeki zirai ilaç kalıntıları, kozmetikler gibi kimyasallar yoluyla alınarak vücutta birikebilir. Sağlıklı bir vücutta terleme ve boşaltım yoluyla doğal olarak vücuttan atılabilirler. Kişilerin genetik özelliklerinin etkisiyle toksin atılım hızları farklılık gösterebilir. Beslenmenizdeki tercihler ile toksinlerin zararlı etkilerini azaltabilirsiniz.

Detoks uygulamalarının 3 veya 5 günlük süre zarfında olması idealdir. Kişinin metabolik veya kronik bir hastalığının olmaması tercih edilmelidir. Düzenli ilaç kullanıyorsanız da mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Büyüme dönemindeki gençler ve çocuklar, yaşlılar, hamile ve emziren anneler için detoks uygun değildir. Detoksta amaç; kişinin vücut arınmasının desteklenmesi, sindirim sisteminin rahatlatılması ve sıvı alımının artırılmasıdır. Detoks için başlıca tercih edilen sebzeler lahana, enginar, maydanoz, limon, sarımsak, soya filizi, turp ve baharatlardan zencefil, tarçındır.

Ayrıca kafein ve şeker tüketilmemelidir. Tuz çok sınırlandırılarak kullanılır. Bol sıvı alımı desteklenir. Meyvelerin suları taze sıkılmış olsa bile fruktoz şekerinden zengin ve lif de içermediği için kan şekerini hızla yükseltir. Meyve sularının su ile sulandırılarak içilmesi şeker oranını düşürür. En ideali lifli yapısı ile beraber meyvenin kendisinin tüketilmesidir.

Sebze sularının vücut toksinlerini zararsız hale getirici etkisi bilinmektedir. Kısa dönemlerde uygulanan sebze detoksları sonrasında sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı ile devam ettirilmelidir. Diş sağlığının da korunmasını sağlamak için ısırarak, parçalanarak besin tüketmek dişleri sağlamlaştırır. Besinlerin suyu veya pürelerini uzun süre tek tip olarak tüketmek çok önerilmez. Detoks, diyet uzmanı eşliğinde bilinçli uyguladığında vücudun su ve antioksidan kapasitesini artırır. Beraberinde vücut toksinlerini zararsız hale getirir. Herkese sağlıklı bir ömür dilerim.

Etiketler Detoksifikasyon,