MAKALE

Yayın Tarihi: 14.11.2016 Pazartesi 13:32:28

Diyabet hastalarına önemli mesaj!

Ceren YOLAÇAN İŞERİ

Diyabet hastalarına önemli mesaj!
Hızla artan diyabetle mücadele etmek, bu salgın hastalığın önemi vurgulamak ve farkındalık yaratmak için her yıl 14 Kasım ‘Dünya Diyabet Günü’ olarak kutlanır. Simgesi mavi halkadır ve diyabete karşı birlikteliği temsil eder.

Diyabet, pankreasın yeterli insülin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan, şeker yüksekliğiyle seyreden bir hastalıktır. Dünyada 2013 yılı verilerine göre 382 milyon diyabetli varken bu rakamın 2035 yılında 600 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. 

Ülkemizde ise 1998 yılında TURDEP-I çalışmasında %6,7 olan diyabet oranı TURDEP-II çalışmasının sonuçlarına göre %13,7’ye varmıştır.

Aile geçmişi, fazla kilolu olmak, hareketsiz bir yaşam sürmek, kötü beslenmek diyabet riskini arttıran faktörler arasındadır.
Eğer sık idrara çıkma, çok su içme, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk, bulanık görme gibi şikayetleriniz varsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmeli, kan şekerinizi kontrol ettirmelisiniz.

Unutmayın!

Diyabet tedavisi bireye özgüdür. Diyabet konusunda deneyimli bir ekiple (doktor, diyetisyen, hemşire) çalışarak, diyabetle yaşamayı öğrenebilir, güncel tedavi ve sağlıklı yaşam tarzıyla kan şekerinizi hedeflenen aralıkta tutabilir, diyabete bağlı oluşabilecek komplikasyon risklerini azaltabilir, sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürdürebilirsiniz!

Daha da önemlisi, doğru beslenerek ve fiziksel olarak aktif bir yaşam sürdürerek diyabetten korunabilir veya erteleyebilirsiniz.