MAKALE

Yayın Tarihi: 09.03.2018 Cuma 12:25:00

Diyet yemek nedir?

Nursel EROĞLU

Diyet yemek nedir?

Son yıllarda hazır toplu yemek sanayinde farklı bir alan hızla gelişti. Diyet yemek! Bu yazımda; diyet yemek nasıl olmalı, sağlıklı beslenmeden farklı mı, gerçekten diyet mi ve özel beslenme durumlarında etkisi var mı gibi sorulara yanıtlar arayacağız.

Son yıllarda yanlış beslenme sonucu ortaya çıkan obezite, diyabet (şeker hastalığı), yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, bazı kanser türleri gibi hastalıklar toplumsal olarak yüksek bir artış göstermiştir. Peki çözümler nedir?

Diyet nedir?

Kişinin diyeti, kelime anlamı ile gün içinde tükettiği tüm gıdalardır. Sağlık açısından özel amaçlı diyetisyen eşliğinde uygulanan diyet ise, bu ağırlık kaybına yönelik diyet planında, enerji alımının azaltıldığı ve esansiyel (mutlaka vücutta alınması gereken) besin kom ponentlerini içeren dengeli bir beslenmenin sağlanmasını ifade eder. Diyet uzmanı ile planlanmış diyetlerin temeli sağlıklı beslenmenin ilkelerinden oluşur.

Diyet yemek Nedir?

Bir yemeğin diyet özelliği kazanması için pişirme şekli, içeriği, tuz miktarı, yağ miktarı ve türü, besinlerin kalitesi gibi birçok etkili faktör vardır. Sebze yemeği demek, diyet yemek anlamına gelmez. Yemeğin içeriğinin kalori hesabının çıkarılması ve yemeğin sağlıklı pişirme yöntemleri ile yapılması gereklidir.

Diyet yemeğinin pişirme şekli kızartma, uzun süre tavada yağ ile kavurma, karamelize etmek, eti yakarak mühürleme şeklinde olmamalıdır. Pişirme şekli fırınlama (aşırı yakmadan), görüşmeleri yararlı olacaktır. Aynı zamanda, diyet yemek hizmeti veren firmaların diyet uzmanları ile menü planlama, kişisel diyet danışmanlığı ve hastalıklarda diyet konusunda uzman desteği almaları doğru bir diyet yemeği hizmeti için gereklilik arz eder.

Özel durumlarda diyet yemekleri günümüzde gıda alerjileri, duyarlılıkları veya besin kaynaklı hastalıklara artık daha sık rastlanılmakta. Süt ve ürünlerini tolere edemeyen bir vücut şişkinlik veya ishal şeklinde tepkisini gösterebilmekte. Alerjen besini tüketen kişide deri döküntüleri, şişlikler görülebilmektedir(çilek, fıstık veya deniz mahsulleri alerjisi). Bu durumlarda bu tür kişilerin özellikle dışarıda uygun gıdaya ulaşmaları güçleşmektedir. Enzim eksikleri olan kişilerde ise, ilgili besini parçalayacak enzim vücutta olmadığı veya etkisi yetersiz olduğunda ilgili gıda tüketildiğinde yine sindirim sistemi şikayetleri görülmektedir (meyve içindeki früktoz enzim eksikliği gibi).

Gluten duyarlılığı olan veya çölyak hastaları, glutensiz gıdalarla beslenmeli, hatta gluten tabak ve başka gıdaya bulaşık şekilde bile tüketimine dikkat edilmelidir (diyet yemeğinde buğday, arpa ve çavdar tüketilemez). Özel hastalık durumlarında diyet yemek servisi tercih edilmesinde, bireysel menüler oluşturulmalıdır. Geniş bir hastalık ve kişiyi tanıma öyküsü çok yararlı olmaktadır.

Özetle diyet yemek servisleri, bilinçli uzman bir ekip tarafından sunuluyorsa, diyet programlarını uyum sağlamada ve özel beslenme hastalıkları olan kişiler için yemek alternatifi oluşturma adına çok pratik bir hizmettir. Çalışma yaşamında yemek hazırlamaya yeterli zaman ayıramayanlar ve gün içinde tam ve dengeli beslenmek isteyenler de diyet yemek servislerini tercih edebilirler.

Etiketler Diyet, yemek, nedir?,