MAKALE

Yayın Tarihi: 10.01.2014 Cuma 15:45:35

Domuz Bulmacası

Bilal YILDIRIM

Domuz Bulmacası
Kıymetli okurlar; bugün sizlerle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğ ve yönetmeliklerde “domuz bulmacası” çözmek istiyorum. Neden bulmaca diyorum, merak edenler için hemen söyleyeyim: Bir zaman önce malumunuz domuz, kasaplık hayvan sınıfına sokulmuştu.
Bunun üzerine halkın büyük bir kesiminden, STK’lardan, çeşitli kurum ve kuruluşlardan tepkiler yağmaya başlamıştı ve basın işin üzerine gidiyordu.


Yetkililer, tepkilerden rahatsız olmuş olacaklardı ki, tebliğde “domuz” ibaresi hokus pokus marifeti ile kaybedilerek yeni bir düzenleme yapma gereği duyacaklardı. 2012 nin sonunda 2006/31 no’lu tebliği yürürlükten kaldıran 2012/74 no’lu tebliğ yayınlanıyor ve domuz ibaresi de ortadan kalkıyordu. Gelgelelim bu tebliğde “evcil tırnaklı hayvan” diye bir ibare karşımıza çıkıyor, üstelik tanımı da yapılmıyordu. Bundan sonraki tebliğlerde de bu ibareyle sıklıkla karşılaşıyorduk.

Haliyle tebliğler arasında gezintimiz başlıyordu. Ve sonunda “evcil tırnaklı hayvan” ne anlama geliyor öğrenmiş oluyorduk.Evet; tebliğler ve yönetmelik arasında mekik dokurken öğrendiğimiz gerçek karşısında şok yaşıyor, hokus pokus marifetiyle kaybedilen ancak hala aramızda dolaşan “domuz” gerçeği ile karşılaşıyorduk.


Etiketler Domuz, Bulmacası,