MAKALE

Yayın Tarihi: 31.01.2013 Perşembe 11:09:54

EGENİN İNCİSİ – İNCİR

Naciye KUTLU KANTAR

EGENİN İNCİSİ – İNCİR

İncirin anavatanı Türkiye’den Afganistan’a kadar uzanmaktadır. Dutgiller familyasından olan incir, ticari öneme sahip olan tek meyvedir. Dünyadaki en büyük incir üreticisi Türkiye olup (280 bin ton), bu sırayı Mısır başta olmak üzere diğer Akdeniz ülkeleri takip etmektedir.  Türkiye’de ise incir ege bölgesinde üretilmektedir.

İncir roma uygarlıklarında bereket sembolü olarak bilinmekte idi. Saraylarda kralların tükettiği bu meyve, o çağlarda eşsiz ve önemli sayılmakta idi. Bu nedenle mitolojik hikayelerde incirin yeri ayrı tutulmuştur. Yapılan bazı kazı çalışmalarında, Assos antik kentinde, o dönemlerde “ölüye son yemek” olarak sunulan ve bu güne bozulmadan ulaşan yaklaşık 2 bin yıllık incirler bulunmuştur.


    


İncir, diğer meyvelere göre ayrı bir lezzete sahiptir. İncirde sodyum, kalsiyum ve potasyum bulunması bu meyvenin kemik hastalığına sahip kişiler tarafında diyetlerine alınmasının nedenidir. Aynı zamanda incir iyi bir B6 vitamin kaynağıdır ve bol miktarda mineral madde (fosfor, demir, magnezyum) içermektedir. Yaş incir kurutulduğunda kalsiyum miktarı 4-5 kat artmaktadır. 1 bardak süt ile 1 kase kuru incirde yaklaşık aynı miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Bu nedenle süt tüketemeyen kişilerin incir tüketmeleri önerilmektedir. Araştırmalara göre, İncirin kadın hastalıklarına olumlu etkisi bulunduğu bilinmektedir. İncir iyi bir lif kaynağı olduğu için, diyet listelerinde de kendine yer bulmuştur. Örneğin 1 kuru incirde 2 g lif bulunmaktadır buda tavsiye edilen günlük alım miktarının %20’sini karşılayabilmektedir. Bedensel, zihinsel yorgunluklara, halsizliğe, unutkanlığa, kabızlığa boğaz ağrılarına iyi gelen incir bu hastalıklar üzerine adeta bir ilaç görevi görmektedir. Özellikle kuru incir, omega-3 ve omega-6 yağ asitlerine sahip olduğundan kolesterol düşürücü etkisi bulunmaktadır.

  

100 gram incirdeki besin değerini gösteren tablo


Scranton Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, kuru incirin, diğer meyvelere göre, antioksidan bakımından zengin fenol bileşimine çok daha fazla sahip olduğu bulunmuştur. Fenol, mikroorganizmaları öldürücü (antiseptik) bir özellik taşımaktadır. Bu özelliği ile kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur ve kansere karşı bir koruyucudur. Yapılan diğer bir araştırmaya göre incir dallarından akan beyaz süt nasır ve siğillere iyi geldiği bilinmektedir. Fakat incirin şeker oranının yüksek olması, diyabet hastalı için kullanımının kontrollü olması gerektiğini göstermektedir.

 

İncir yaş ya da kuru olarak tüketilebilmektedir. Aynı zamanda incirden tatlı, komposto, reçel, ezme, pekmez gibi ürünler yapılarak da tüketilebilmektedir. İncir birçok deyime, şarkıya, filme, şiire konu olmuş esrarengiz bir meyvedir. İncir çekirdeğini doldurmamak, hastane önünde incir ağacı, incir reçeli, bir incir ağacı hikayesi…