MAKALE

Yayın Tarihi: 31.07.2013 Çarşamba 17:52:18

GDO'lu Yöneticiler

Bilal YILDIRIM

GDO'lu Yöneticiler
GDO tartışması bilim dünyasını ikiye bölmüş durumda. Kimisi GDO’nun sağlığa zararının olmadığı yönünde beyanat verirken, kimisi de etkilerinin tam olarak bilinmediği, bu yönde araştırmaların netlik kazanmadığı gerekçesiyle tedbiren GDO’dan uzak durulması gerektiğini savunuyor.

Bir yandan bu tartışmalar sürerken daha büyük bir tehlikenin varlığıyla ürpermeye başladık. Bu tehlikenin adı GDO’lu YÖNETİCİ.

Hatırlarsınız geçtiğimiz günlerde ‘Mersin Gümrüğü’ne gelen pirinçlerin GDO’lu olduğu yönünde haberler ortalığı ayağa kaldırmıştı. Türkiye’nin Tartışmasız! en prestijli üniversitesinin raporu pirinçlerin GDO’lu olduğunu açıklıyordu. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. En “etkili” ağızlardan rapor düzeltilmeli uyarıları İTÜ Rektörlüğü’nün koridorlarında yankılandı. Nihayetinde 5 profesörden oluşan bilirkişi heyeti  7 sayfalık raporlarında GDO vardır raporunun teknik hatalarla dolu olduğunu ve bilimsel gerçeklerin çarpıtıldığını ifadelerine yer verdiler. Ardından da İTÜ Rektörlüğü bu çalışmadan affını telep ederek “yıpratılmama” yı tercih etti.

Ara Not: Rapor sonuçlarının çarpıtıldığı iddiasıyla Mersin Cumhuriyet Savcılığı'na İTÜ’den yapılan açıklama: "Verilen tüm raporlarda sunulan mevcut deneysel veriler ışığında pirinçlerin ne GDO'lu, ne de GDO'suz olduğunu söylemek, veya başka bitkilerden bir kontaminasyon olup olmadığını bilimsel bir şekilde söylemek mümkün değildir. Sadece primlerle değil, problar kullanarak daha hassas ölçümlerin ve bulaşma ihtimallerinin de deney kurgusu içerisine konularak yapılması gerekmektedir"

Şimdi dönelim günümüze. Savcılık tarafından yürütülen inceleme henüz tamamlanmadı ancak, öyle bilgiler sızdı ki basına dudak uçuklatan cinsten…

Zira Taraf Gazetesinden Mehmet Baransu’nun köşesine taşıdığı iddialar yenilir yutulur değil. Söz konusu haberden 3 bakanın GDO’lu pirinçlerin aklanması yönünde girişimlerinin bulunduğuna dair bir yorum çıkarılabilir mi bilmem. Bunun kararını mahkemelere bırakarak dikkat çeken diğer bir habere geçmek istiyorum.

Sektörel bir dergide yayınlanan Çapar Kanat imzalı yazıda “UHT Sütlere Su Katanlar Nerede?” diye soruluyor. Yazının içeriğine bakıldığında; “Çiğ Süt Üretici ve Tüketicileri Grubu’nun Bakanlığa ‘’Uht sütte su varlığı’’ konusunda müracaatları olduğundan ben de bakanlık sitesinde yayınlanan süt ve süt ürünleri firma-ürün listesine  göz gezdirdiğimde ifşa edilen süt ve süt ürünleri firmalarının birer ‘’kurban’’ lık seçildiğini gördüm.” ifadesi, içinde bulunduğumuz durumu net bir şekilde anlatıyor. Şöyle ki müracaata rağmen taklit/tağşiş yapıldığına yada yapılmadığına dair bir açıklama dahi yapılmadığı belirtiliyor. Ayrıca Bakanlık’ın bu konuda taraf tuttuğu iddia ediliyor.

İşte; bunlar ve burada ifade edilmeyen birçok iddia karşısında düşünmeden edemiyor ve soruyoruz:

GDO’lu pirinç mi daha tehlikeli yoksa GDO’lu yöneticiler mi?
Etiketler GDO'lu, Yöneticiler,