MAKALE

Yayın Tarihi: 31.05.2013 Cuma 02:36:23

Gıda Güvenliği ve Sağlıklı Beslenme Dersi İstiyoruz

Yusuf ÇUKUR

Gıda Güvenliği ve Sağlıklı Beslenme Dersi İstiyoruz

Merhaba,

 

Uzun zaman aradan sonra farklı, ilginç ve bilinçlenme noktasında çok önemli bir konu hakkında görüşlerimi paylaşmak istiyorum. ’Gıda Güvenliği ve Sağlıklı Beslenme Eğitimi’

İnsanoğlunun yaratılışı ile fıtraten sahip olduğu yeme içme fonksiyonu insan var olduğu sürece de devam edecektir. Sağlıklı nesillerin devamı tüketilen gıdaların hem sağlıklı ve kalite özellikleri hem de vücudun ihtiyacını karşılayacak şekilde alım zamanı, çeşitleri ve miktarı önem arz etmekte.

Bu noktada Gıda Mühendisleri olarak bizlere düşen insan sağlığını kaybetmeden Koruyucu Hekimlik vazifemizi yapmak olmalıdır.

Özellikle ülkemizde son birkaç yıldır Gıda Güvenliği ve Sağlıklı Beslenme konusu ve bilinçlenmesi çok şükür ivme kazanmış durumda. Ancak bu bilinç ve dikkatin artırılması eğitim ile mümkündür.

‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’

‘İlim müminin yitik malıdır. Nerede bulursa alsın’

Düsturlarını şiar edinmiş bir nesil olarak zahiri ve batini ilimleri öğrenip bu bilgiler ile hareket etmeliyiz. Bu nokta da sağlıklı neslin devamı için elzem olan güvenli gıda ve sağlıklı beslenmeyi ilk sıralara alsak yanlış olmasa gerek.

Okullarımızda bu kadar önemli bir konu hakkında maalesef ders bulunmamaktadır. Alman Edebiyatı, İngiliz Edebiyatı, Sanat Tarihi ve benzerleri seçmeli ders olarak yer alırken maalesef bu dersleri okuyup anlayacak sağlıklı dimağların yetişmesi için olmaz ise olmazı olan Gıda Güvenliği ve Sağlıklı Beslenme başlığı altında bir ders bulunmamaktadır.

Son dönemlerde had safhaya çıkan Gıda Terörü bu noktada eğitimin gerekliliğini göstermekte. Bu noktada Gıda Mühendisleri Derneği konunun önemine binaen ve kalıcı çözümler noktasında ‘Gıda Güvenliği Dersi İstiyoruz’ başlıklı proje ile dikkatleri çekmeyi başardı. 

Bu dersin faydaları ne olabilir ?

*Gıda İsrafın Önlenmesi
*Güvenli ve Helal Gıda Bilincinin Gelişmesi
*Gıda Kaynaklı Hastalıklardan Kaynaklı Can ve Mal Kayıplarının Önlenilmesi
*Okul Kantinleri ve Problemlerin Çözümü ve Sağlıklı Nesillerin Yetiştirilmesi
*Taklit ve Tağşişin Engellenmesi
*Çocuk ve Aile Bilincinin Gelişmesi
*Gıda Hilelerinin Önüne Geçilmesi,
*Bilinçli Gıda Üreticilerinin Yetişmesi

Öncelikle Bakanlıklarımız ve akabinde Meslektaşlarımızın sahip çıkması gereken projeye gerekli katkıların yapılması hepimizin boyun borcu ve mesleğimizin, bilgimizin zekâtıdır

Mesleğimize, Neslimize, Geleceğimize Sahip Çıkalım.

Gıda Güvenliği Dersi İstiyoruz!!!