MAKALE

Yayın Tarihi: 22.12.2017 Cuma 10:50:00

Gıda mühendislerinin iş görüşmelerinde dikkat etmesi gereken noktalar

Metin Kavas

Gıda mühendislerinin iş görüşmelerinde dikkat etmesi gereken noktalar

Bu yazımın amacı; ilk defa işe girecek olanlara iş görüşmesinde faydalı olabilecek ipuçları verebilmektir. Başka bir deyişle, eve ekmek götürebilmenin ilk kapısının nasıl açılabileceği konusundaki deneyimlerimi sizinle paylaşmaktır. Önce temel kavramlardan başlayalım…

İş görüşmesi nedir?

Gereksinimleri belirlenmiş bir pozisyona, nitelikleri en uygun insanı seçmek amacıyla yapılan görüşmeler olarak tanımlanabilir. Burada esas olan iş – birey uyumunun sağlanmasıdır. Dolayısıyla gıda mühendisinin işin gerekliliklerini karşılayacak niteliklerde olması gerekir. İş başvurusu yapan aday ile işveren arasındaki ilk ara yüz CV’dir. İlk izlenim ve görüşmeye davet doğru bir CV ile doğru orantılıdır. Bilindiği gibi her yıl binlerce mezun iş piyasasına aynı zamanda giriyor. Bunun için sizlerin ayırt edici bir yönünüzün olması gerekir. CV’niz, potansiyel bir işverenin dikkatini çekecek şekilde becerilerinizin, başarılarınızın ve eğitiminizin bir özeti olmalıdır. Bu noktada ilk temel konu, iyi bir CV nasıl hazırlanır sorusuna benim iş görüşmelerimde yaşadıklarım üzerinden yanıt vermemin doğru olduğunu düşünüyorum.

CV‘nizi mutlaka bilgisayarda oluşturunuz, Pratik Bilgi: İyi bir kağıt basılmış, baskı kalitesi yüksek ve ön kapak oluşturulmuş CV ön değerlendirmede diğerlerine göre avantaj sağlar. Yazım kuralları ve noktalama işaretlerine çok dikkat ediniz, Pratik Bilgi: Büyük ve küçük harf ayrımının yapılmaması, kelimenin yanlış yazımı, cümle düşüklüğü CV’nin özensiz hazırlandığına işaret eder. Nitelikleriniz ve eğitimleriniz hakkında gerçek dışı bilgi vermeyiniz,Pratik Bilgi: İş görüşmelerinde nitelik ve eğitim için önemli bir kriter olmasına karşın ilk karşılıklı görüşmede üzerinde en çok görüşülen ve işe alımı doğrudan etkileyen bir parametredir. Örneğin yabancı dili çok iyi bildiğini beyan etmiş bir adaya konu ile sorulara başlandığında ilk defa duyuyormuş gibi tepki vermesi veya HACCP eğitimi aldığını beyan etmiş bir adaya detay bilgi sorduğunda “bunları derste öğrenmiştik ama şimdi unuttum” demesi görüşmeyi bir anda negatif bir duruma taşır.

İyi bir görüşme için adayın iş başvurusunda bulunduğu iş koluna ait yasal gerekliliklerin ne olduğu, sektörle ilgili olarak gelişmeler ve şirketin sektördeki konumu hakkında bilgi edinmesi çok önemlidir. Eğitim ve varsa deneyimlerinizi ters kronolojik sırayla yazınız, Pratik Bilgi: Karmaşık bir tarihleme veya sıralama iş görüşmesinde gereksiz yanlış anlamalara ve gerilimlere neden olabilir. Eğer ilk defa çalışma hayatına girecekseniz okuldaki hocalarınızı ya da proje çalışması yaptığınız kişileri referans olarak gösteriniz,

Pratik Bilgi: Projeleriniz gerçekten sonuca ulaşmamış veya çalışmanın tamamına katılmamış iseniz referans listesine yazmayın. Son olarak CV’nizi gönderdiğiniz firmayı bir hafta içinde sonucunu öğrenmek amacıyla aramayı unutmayınız.

İş verenin mühendisten beklentisi nedir?

İşveren, işin temel ilkesi olarak ödeyeceği ücretin karşılığını almak ister. Bu çok temel ilkeyi kazan – kazan teorisine dönüştürmek için;

1) Para Kazandırın: Her iş yeri para kazanmak için kurulmuştur. Bunun için yatırım yapılmış ve risk alınmıştır. İşverenler de para kazandıran çalışanı tercih ederler.

2) Uyumlu Olun: İş yerlerindeki en büyük sorunlardan biri de şirket içi huzursuzluk ve çekişmedir. Kişisel çekişme ve kapris yüzünden performans düşüklükleri şirketlere zarar verecek boyutlar oluşturabilir. Hiçbir iş veren sürekli huzursuzluk çıkaran çalışan istemez.

3) Sonuç Odaklı Olun: İşverenler sonuç odaklıdır. En kısa yoldan hedefe ulaşmayı tercih ederler. Doğal olarak herhangi bir projenin olumlu ve olumsuz olabilecek yönlerini çok iyi analiz ettikten sonra işverene sunmalıdır.

4) Değişime Ayak Uydurun: Gelişen teknoloji ve artan rekabet sonucu sürekli yenilikler ve yeni fikirler ortaya çıkmaktadır. Kendinizi sürekli güncel tutun. Değişmeyen tek şey değişimdir ilkesini unutmayın.

5) Şirket Kurallarına Uyun: Şirketin zaman zaman yaptığı uygulama değişikliklerine tepkisel yaklaşmayın. Kural değişikliklerine önce uyun sonra uygun bir şekilde itirazlarınızı dile getirin.

6) Bahane Değil Çözüm Üretin: Bir işi niye yapamadığınızı bahaneler sunarak anlatmayın, nasıl yapılacağına dair çözümler ortaya koyun. İşveren sorun değil çözümün parçası olan çalışanları tercih eder.

7) Gereksiz Masraf Çıkartmayın: Masrafların artması kazancın azalmasına neden olur. Bu nedenle yapacağınız masrafların şirket için getirisi olan veya zorunlu olmasına dikkat edin.

8) Saygılı Olun: İşinizi iyi yapıyor olmanız ya da işvereninizden daha iyi eğitimli olmanız size saygısızlık yapma hakkını vermez. İşvereninize ve çalışma arkadaşlarınıza karşı saygılı olun.