MAKALE

Yayın Tarihi: 11.02.2020 Salı 16:00:23

Gıda zehirlenmesine karşı ne yapılabilir?

Merve OKTAR

Gıda zehirlenmesine karşı ne yapılabilir?

GIDA ZEHİRLENMESİNE KARŞI NE YAPILABİLİR?

Gıda zehirlenmesi genellikle bakteri, virüs, ağır metal ve parazit kaynaklı olmaktadır. Bunların üretmiş olduğu toksinler yani zehirli maddeler gıda yoluyla insan vücuduna geçtiğinde zehirlenme meydana gelmektedir. Mide bulantısı, ishal, karın ağrısı gibi belirtilerle hafif atlatılsa da bazen ölümcül dahi olabilir. Bu belirtiler görüldüğünde mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.
Bu sebeple gıda tüketirken ve hazırlarken dikkatli olunmalıdır.
 

1- Yemek hazırlarken, muhafaza ederken çiğ gıdalarla pişmiş gıdaların temasından kaçının. Et, balık, tavuk gibi gıdaları güvendiğiniz yerlerden ve ambalajlı olarak almaya özen gösterin. Çiğ ete dokunmadan önce ve sonra mutlaka ellerinizi yıkayın. Bu alanda gıda ile temas edecek ekipmanların temizliği de çok önemlidir.

2- Alışveriş esnasında mutlaka son tüketim tarihine, ambalajın yırtık, şişmiş ya da delinmiş olmamasına dikkat edin. Bu tip gıdalar buzdolabında 1 ya da 2 günden fazla durmamalıdır. Uzun süre durduysa pişirmemeye özen gösterin. Buzdolabı ise, yaklaşık 4°C, dondurucu ise -18 °C olmalıdır.

3- Sebze ve meyvelerin tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır. Aksi takdirde kullanılan tarım ilaçları ve bunlardan gelen toksinler zehirlenmeye sebep olabilir.

4- Süt meyve suyu gibi içeceklerin açıldığından itibaren kısa süre içinde tüketilmesine dikkat edilmelidir.

5- Açıkta satılan baharat, peynir, et gibi ürünler alınmamalı ve tüketilmemelidir.

6- Tüketilen fastfood ürünlerinin nerede ve nasıl yapıldığına dikkat edilmelidir.