MAKALE

Yayın Tarihi: 17.03.2012 Cumartesi 10:57:39

GIDAMO Marmara Şube'de Neler Oluyor?

Bilal YILDIRIM

GIDAMO Marmara Şube'de Neler Oluyor?
25 Şubat 2012 Cumartesi Günü Gıda Mühendisleri Odası Marmara Şubesi 4. Dönem 1. Genel Üye Toplantısı, Gerçekleştirilen Seçimlerin Ardından Zübeyde Hanım Kültür Merkezi-Fatih Adresinde Yaklaşık 100 Üyenin Katılımıyla Gerçekleşti.
 
Şube Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sedat KURU’nun açış konuşmasıyla başlayan toplantı, yapmış oldukları hizmetlerden dolayı Marmara Şube 3. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Cenan YILDIRIM adına Sayın Faruk KOR’a plaket takdim edilmesinin ardından Sayın Sadık GÖNEŞ’in Yeni Yönetimi ve 4. Dönem Çalışma Programını tanıtmasıyla devam etti.
 
Öncelikle belirtmem gerekir ki; Yeni Yönetimin, ilk toplantıyı Şube Merkezindeki daracık salonda, 3-5 üyenin katılımıyla değil de ferah –geniş bir salonda ve rekor katılımla gerçekleştirmesi bizler adına sevindirici/umut verici olmakla beraber  Yönetim adına da takdire şayan bir ilk icraat olarak kayıtlarda yerini alacaktır.
 
Üyelerin Oda’dan beklentileri oldukça üst seviyededir. Yeni Yönetim; Sayın Sadık GÖNEŞ’in 4. Dönem Çalışma Programı sunumuyla, bu beklentilerden bihaber olmadığını ve çözüm için kolları sıvadığını göstermiş oldu. Kısacası aldığı sorumluluğun bilincinde ve devrim niteliğinde bir programla çıktı karşımıza. 
 


Peki neler vardı bu sunumda:
‘Gıda Mühendisliği’ni bir marka yapacağız ifadesi toplantının en iddialı ve toplantıya damgasını vuran söylemiydi bence. Tek başına bu ifade, birçok hususu anlatmaya kifayet eder aslında.
 
Gelelim dikkat çeken diğer başlıklara:
Sürekli tartışma konusu olan Şube Merkezinin ulaşımı kolay, sosyal ortam sağlayacak ferah bir yere taşınması konusuna el atan Yeni Yönetim küçük bir anketle üyelerin görüşlerine başvurmuş (bu ankete ‘Marmara Şube Web Sitesi’nden de ulaşılabiliyor),çözüm üretme noktasında demokratik bir tavır sergilemiştir. Oda yerinin değişimiyle beraber, sosyal faaliyetlerin/aktivitelerin de bulunacağı, Oda’ya gelen üyelerin güler yüz ve ilgiyle karşılanacakları, kütüphanenin de (online kütüphane gibi geniş kapsamlı bir çalışma, ayrıntısına şuan girmiyorum) bulunacağı bir ortamın üyelere en güzel bir şekilde hizmet vermeye başlayacağının müjdesi veriliyor.
 
Üyelerin istek ve düşüncelerinin Genel Merkez’e sağlıklı bir şekilde iletileceği, Genel Merkez ile üye arasındaki köprü vazifesinin layığıyla yerine getirileceği vurgulanmaktadır.
Üyelerini çeşitli sosyal faaliyetler, mesleki ve kişisel gelişim eğitimleri ile donatacağını özellikle vurgulayan Yeni Yönetim; öğrenci üyelerini de unutmamış, geleceğin gıda mühendislerini gerek sosyal gerekse mesleki yaşamlarına hazırlamak için bir dizi faaliyeti (koçluk sistemi, staj yeri projesi vs…) programına almıştır.
 
Zaman zaman sıkıntı yaşanan diğer bir konu da; iş arayışındaki üyelerin Oda’dan yardım istemesi ve Oda’nın bu konudaki olumsuz tavrıdır. Yeni Yönetim; bu yöndeki üye beklentilerini karşılayabilmek maksadıyla, CV bankası oluşturulması, iş arayışındaki üyeleri için kamu kurumları ve özel sektörle temasa geçilip istihdamın teşvik edilmesi ve personel ihtiyacı olan kurum/işletmeye, oluşturulan CV bankasından istenilen özelliklere sahip üyelerin, tavsiye edilmesine dair çalışmalar yapılacağı bilgisini verdi. Bu açıklama 3. Dönem Yönetim Kurulunda görev yapmış meslektaşlarımızın ufak çaplı itirazlarına neden oldu.
 
Ancak bilinmeyen yada dikkatlerden kaçan bir nokta var, onu da burada açıklamak istiyorum:
Gıda Mühendisleri Odası Ana Yönetmeliğinde, Oda yönetim kurulunun görevleri başlığında;


TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI ANA YÖNETMELİĞİ
Yayınlandığı Resmi Gazete: 24 Eylül 2006 / 26299
Oda yönetim kurulunun görevleri
             MADDE 33 - (1)
c) Üyelerin bilgi, ihtisas ve tecrübesi hakkında istenildiğinde referans vermek, iş bulmalarına yardımcı olmak,
 
şeklinde ifade yer almaktadır. Netice itibariyle Oda Ana Yönetmeliğinde yer alan ve fakat bilemediğimiz nedenlerle bugüne dek uygulanmayan söz konusu maddenin programa alınması, üyelerin bu yöndeki beklentilerini karşılayacaktır.
 
Salonda dikkatimi çeken önemli noktalardan biri de: her türlü ifadenin saygıyla değerlendirilmesi hususudur ki, bu; gıda mühendisliği mesleğinin bizi bir araya getiren ana unsur olarak ele alınacağına ve bunun dışındaki aidiyetin ayrım nedeni olmayacağına dair mükemmel bir tablo oluşturmuştur.
 
Bizler Ne Yapacağız?
Toplantıyı madde madde burada anlatacak değilim elbette. Şimdi, Yeni Yönetim bizler adına taşın altına elini koyarken, bizim nerede duracağımız sorusu büyük önem kazanıyor. Bilindiği üzere, yönetim kurulu 7 yedek üyeyle beraber 14 kişiden oluşmaktadır ve yönetim kurulundaki görevlerini, kendi özel işlerinden, sorumluluklarından, ailelerinden feragat ederek gerçekleştirmektedirler. Bu iş içinse kendilerine bir ücret ödenmemektedir. Bir yandan zor şartlarda devrim niteliğinde bir program ortaya koyan yönetimin diğer yandan her işi kendi başlarına halletmesini beklemenin abesle iştigal (tabirimi mazur görün) olacağını ifade etmek isterim. Mesleğimiz adına güzel gelişmelerin yaşanması, yönetimin ortaya koyduğu perspektif ve üyelerin gayretine dayanmaktadır.
 
Hal böyleyken, üyeler olarak bizler; kurulan çalışma komisyonlarında bilgi, tecrübe ve kabiliyetlerimize uygun görevler alarak yönetimin yükünü hafifletmeli, genel üye sorumluluklarımızı layıkıyla yerine getirmeliyiz.