MAKALE

Yayın Tarihi: 01.02.2019 Cuma 11:15:00

Görünmeyen tehlike yüksek fruktozlu mısır şurubu

Gizem Aydoğmuş

Görünmeyen tehlike yüksek fruktozlu mısır şurubu

Market raflarında şeker oranını az gördüğümüz ürünler gerçekten az şeker mi içeriyor? Peki yediğiniz reçel, baklava, bisküvi vb. gıdaları yedikçe yeme istediğiniz sizce sadece bu ürünleri sevmenizden mi kaynaklı?

Amerika başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde de son yıllarda çokça duyduğumuz yüksek fruktozlu mısır şurubu (YFMŞ) yani ingilizce adıyla high fruktose corn syrup (HFCS) bizim için büyük tehlike oluşturuyor.

Peki nedir bu YFMŞ?

YFMŞ, mısır nişastasından enzimatik hidroliz yoluyla üretilen, alternatif suni bir tatlandırıcıdır. Peki neye alternatif? Tabii ki bizim doğal şekerimiz olan sakkaroza!

Sakkaroz; glikoz (%50) ve früktozdan (%50) oluşur. Şeker pancarı veya şeker kamışından elde edilir. Fakat yüksek fruktozlu mısır şurubunda fruktoz oranı değişmekte ve git gide artmaktadır. Bu oranın artışıyla birlikte ürünün tatlılık oranı da doğru oranda artar. Amerikalı Doktor Mark Hyman’ın çalışmasına göre; yılda kişi başına yaklaşık 68 kg. şeker üretiliyor ve bu da günde yaklaşık 250 gr. şekere denk geliyor. Daha somut bir şekilde açıklamak gerekirse ortalama miktarı 566,99 gr. olan gazoz, meyve suyu, kola vb. içeceklerde yaklaşık 15 çay kaşığı şeker bulunmakta ve bunun nerdeyse tamamına yakını yüksek fruktozlu mısır şurubundan oluşmaktadır.Farkında olmadan tükettiğimiz bu sıvı tatlandırıcı gerçekten zararlı mı gelin bir bakalım.

* Vücudumuza normal bir şeker alımı sırasında pankreas beta hücrelerinden insülin salınır. Burada amaç şekeri düşürmektir. Fakat yüksek fruktozlu mısır şurubu alımında bu hücreler uyarılmaz ve insülin salgılanmaz. Bunun sonucunda kan şekerimiz daha da yükselir.

* Leptin hormonu yani bilinen adı ile doygunluk hormonumuz. Normal şeker alınımı sırasında bu hormonun salınımı artıyor fakat gelin görün ki yüksek fruktozlu mısır şurubu alımı sırasında bu hormonda değişiklik olmuyor. Bu da ne kadar yerseniz yiyin doygunluk hissinizi etkilemiyor veya normal şekere göre çok daha az etkiliyor ve yedikçe yeme isteğiniz geliyor.

* Doğal şekerimiz içerisinde bulunan glikoz vücutta glikojen olarak depolanır. Fakat yüksek fruktozlu mısır şurubun depolanması gliserol yani yağ olarak oluyor. Bunun sonucunda yağ depolarınız artıyor.

* Vücudumuza aldığımız YFMŞ, ürik asit miktarını arttırarak gut hastalığına neden oluyor.

* Yüksek fruktozlu mısır şurubu üretiminde mısır şurubunun özünü çıkartmak için Doç. Dr. Murat Karaoğlu’ nun da bahsettiği gibi genellikle cıva hücrelerinde kullanılan klor alkali kullanılır ve cıva kuvvetli bir nörolojik toksindir. Amerikalı Doktor Mark Hyman tarafından yapılan araştırma sonucunda günde yaklaşık olarak bir insanın 50 gr. YFMŞ tükettiği görülmüştür ve bu insan vücuduna bu yolla yüksek miktarda cıva girdiğini gösterir. Bu özellikle çocuklarda büyük tehlikelere yol açmaktadır.

Bunların sonucu olarak ortaya;

Obezite

Tip 2 diyabet

Hipertansiyon

Gut hastalığı

Karaciğer yağlanması

Koroner arter kalp damar hastalıkları

Erken ergenlik

Pankreas kanseri gibi birçok hastalık çıkmaktadır.

Bu kadar zararı olan bir tatlandırıcı peki neden neredeyse tüm marketlerde gördüğümüz ambalajlı gıdaların çoğunda (şekerleme, ketçap, kahvaltılık gevrekler, içecekler, reçel, pasta ve kekler, dondurulmuş pizzalar, konserveler vb.) var. Buna gıda sanayisinin bilmemizi istemediği gerçeklerden biri diyebiliriz.

Çünkü; hem çok ucuz hem sıvı olmasından dolayı saklanması kolay hem de dayanıklı.

İşin en acı noktasına gelecek olursak oda Türkiye’de bu gizli tehlikenin ne kadar kullanıldığı kısmı. Kalp damar cerrahı Prof. Dr. Serdar Akgün yaptığı bir araştırmasında; Yüksek fruktozlu mısır şurubunun Avrupa ülkelerinde maksimum %2, Fransa’da (ki en az kullanan ülke olarak kabul ediliyor) %0,42, ülkemizde ise %25 oranında kullanıldığını söylemiştir. Bu oran gerçekten çok büyük ve tehlikelidir. Özellikle yüksek fruktozlu mısır şurubunun büyük oranda bulunduğu gıdalar ise gofret ve şekerlemelerdir.

Bu yüzden marketten aldığınız gıda ne olursa olsun üzerindeki şeker oranını az görüp aldanmayınız. Paketlerin üzerinde yer alan içindekiler kısmını 2 dakika ayırıp okumak hem sizin hem de çocuklarınızın sağlığı için çok önemli.

YAZARIN SON 5 MAKALESİ