MAKALE

Yayın Tarihi: 08.08.2012 Çarşamba 17:18:26

Haşere ile mücadele – Pest Kontrol

Misafir Yazar

Haşere ile mücadele – Pest Kontrol
Pest kontrol denilince akla haşere kontrolü gelmektedir. Pest kontrol, insan sağlığını taşıdıkları organizmalar ile doğrudan veya dolaylı yollardan tehdit eden zararlılara karşı verilen mücadeledir.

İnsan sağlığını korumaya yönelik tüm sistemlerin temelinde yer alan “tehlikelerin uzak tutulması ve risk değerlendirme” prensiplerinden biri olan Zararlılarla Mücadele konusunun önemi günümüzde anlaşılmış olup, gıda ve gıda dısı sektörlerde sistemli bir şekilde uygulanmaktadır.

Pest kontrolde uygulanan yöntemlerde, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Sağlık bakanlığı onaylı insan sağlığını tehdit etmeyen pestisitler kullanılmaktadır.

Yüksek standartlarda üretim hedefleyen ve gerçekleştiren tüm işletmeler kesintisiz ve istikrarlı bir pest kontrol programına sahip olmalı ve bu programı yüksek performansta yürütebilecek deneyim ve yetkinlikte uzman bir tedarikçi ile çalışmalıdır.Pest kontrol programı IPM(Entegre Haşere Mücadele) – Integreted Pest Management anlayısında olmalı; ISO 22000 Kalite standartlarına ve HACCP Sistemine tam bir uyum içinde yürütülmelidir.

IPM: INTEGRATED PEST MANAGEMENT

İşletmelerde yapılan uygulamaların basında inceleme gelir, her işletme için uygulamalar farklılık gösterir çünkü isletmenin çalışma konularına göre uygun uygulama yöntemleri belirlenmektedir. Pest Kontrol Yönetimi sektörel gruplara göre farklılık gösterse de temelde tüm isletmelerde IPM - Integrated Pest Management prensipleri uygulanır.

Entegre Haşere mücadelesi kapsamında ki hedef canlılar aşağıda gösterilmiştir.
Hamamböceği
Karınca
Pire
Bit
Kene
Örümcek
Gümüşçün
Kulağakaçan
Kırkayak
Tahtakurusu
Çıyan
Akrep
Akar
Karasinek
Sivrisinek
KemirgenlerHaşere mücadelede en yaygın kullanılan istasyonlar şunlardır ;

-Canlı yakalama istasyonları (genellikle yapışkandırlar)
-Sinen tutucular (FK’lar)
-Yapışkanlı böcek istasyonları
-Yemli istasyonlar(PI)
-Dışa alan için uygulanan jel kıvamında yemler(RB)


IPM prensiplerinin işletmelerdeki uygulama basamaklarının birincisi İNCELEME ‘dir. Pest Kontrol Danışmanlarımız işletmenin yapısını, hammadde girdisini, üretim prosesini, ürün grubunu, depolama sahalarını ve sevkiyat zincirini inceleyerek uygulanacak mücadele modelini belirler ve kurulacak sistemi tanımlar. IPM prensiplerinin ikinci basamağını oluşturan SİSTEM TANIMLAMA aşamasından sonra operasyon departmanı eğitimli Servis Teknisyeni ve Yöneticileri ile uygulanacak metotları belirler. Bu metotlar KİMYASAL YÖNTEMLER ve NONKİMYASAL YÖNTEMLER’dir.

KİMYASAL YÖNTEMLER ve NON-KİMYASAL YÖNTEMLER

Kimyasal yöntemlerde WHO (Dünya Sağlık Teskilatı) ve Sağlık bakanlığının onay verdiği çesitli ilaçlar kullanılır. Bu uygulama metodunda haserelerin yasadığı alanlara doğrudan temas etmeleri sağlanacak sekilde farklı modelde cihazlar kullanılarak yapılır.

Non Kimyasal Yöntem olarak isletmenin fiziki koşullarına ve üretim hassasiyet derecesine göre Raporlama- Sanitasyon ve Hijyen Koşulları – Mekanik Kapan Kullanımı konularında faaliyetler uygulanır.Operasyon departmanı uygulamalar sonrasında yapılan çalışmaları beyan eden ve kayıt altına alınmasını sağlayan Kontrol ve Uygulama Raporu ile Teknik Servis Raporu hazırlar. Yetkililere iletilen bu raporlar düzenli olarak takip edilerek dönem sonlarında Pest Control Management Performans Raporu olarak ilgili makamlara sunulur.


Yani görülüyor ki haşere ile mücadelede ,

-Etkili hijyen uygulamaları ,
-Fabrika çevresindeki bahçenin düzenli olarak bakımı ,
-İşletmenin yalıtımı- dışarıya bağlantılı tüm kapıların izolasyonu tam olmalıdır. Işık dahi geçmemelidir.
-Fabrika çevresinde kirli atık bulundurulmamalıdır. Haşere üremesine neden olabilecek her şey uzaklaştırılmalıdır.
-En önemlisi etkili IPM uygulamasıdır.


YAZAR
Ümit ÖZTEK
Gıda Mühendisi