MAKALE

Yayın Tarihi: 31.01.2018 Çarşamba 15:20:00

Hızlı kilo kaybı yerine sağlıklı ve kolay kilo verin

Burcu Yıldız UĞUR

Hızlı kilo kaybı yerine sağlıklı ve kolay kilo verin

Çoğumuz fazla kilolarından hızlı bir şekilde kurtulmak isteriz. Hızlı kilo kaybı yaşanabilir, fakat aynı zamanda son derece sağlıksız ve sağlığı tehdit edici olabilir. Eğer kilo vermek için aldığımız kalorileri azaltıyorsak, o zaman ne kadar az yersek o kadar iyidir değil mi? Hayır, bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için belli bir kalori seviyesine kadar yememiz gerekmektedir. Bu seviyenin çok altında bir miktarda kalori alırsanız, uzun vadede oldukça ciddi sorunlarla karşılaşabilir, metabolizmanıza zarar verebilir ve kilo vermenizi çok daha zorlaştırabilirsiniz.

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Kilo vermek isteyenler için güne başlamanın ilk şartıdır. Ama metabolizmanızı hızlandırmak için her gün aynı kahvaltıyı etmeyin. Bir gün peynir ekmek yiyorsanız, başka bir gün yumurtayla ya da yulaf, meyve ve yoğurtla kahvaltı edebilirsiniz.

Genel olarak, gerekli tıbbi durumlar dışında haftada yarım ile bir kilo vermek sağlıklı kabul edilir. Ama bu süreç yaşınız, boyunuz, egzersiz düzeyiniz, kullandığınız ilaçlar ve cinsiyetinize göre değişkenlik gösterebilir. Hızlı kilo kaybının sonuçları Hızlı kilo kaybı; düşük kan basıncı, baş ağrısı, yorgunluk ya da enerji kaybı, adet kesilmesi, kabızlık, stres artışı, uykusuzluk, mide bulantısı, depresyon gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle fazladan birkaç kilo kaybetmek için sağlığınızdan olmayın. Verdiğiniz kilolar yağ olmayabilir Düşük kalorili diyetler metabolizmayı hızlandırdığı için hızlı kilo kaybı sağlar, fakat tartıda görülen yağ kaybı olmayıp sadece kas ve su kaybıdır. 1 gr kas kaybettiğinizde yaklaşık 2,7 gr su kaybedersiniz ve böylece hızla zayıfladığınızı düşünürsünüz. Kolay ve sağlıklı kilo vermek Diyet yapma fikri birçok insanda zorluk duygusunu akla getiriyor. Hayatı zorlaştırarak diyet yapmak sağlığınıza zarar verir. Küçük farklar, sabır gösterirseniz büyük farklar yaratır. Seçtiğiniz bir zayıflama programına başlamadan önce, yapacağınız diyetin sağlıklı ve sürdürülebilir olup olmadığından emin olun. Her bireyin beslenme çözümü kendisine özel. Nasıl herkesin parmak izi birbirinden farklı ise, metabolizma ve yaşam şekilleri de birbirinden farklılık gösterir. Amaç; sağlıklı, sürdürülebilir ve hayatınızın geri kalan kısmında yaşam biçimi hale getirebildiğiniz bir zayıflama programı belirlemektir. Her gün aynı kahvaltıyı yapmayın. Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Kilo vermek isteyenler için güne başlamanın ilk şartıdır. Ama metabolizmanızı hızlandırmak için her gün aynı kahvaltıyı etmeyin. Bir gün peynir ekmek yiyorsanız, başka bir gün yumurtayla ya da yulaf, meyve ve yoğurtla kahvaltı edebilirsiniz.

Sebzelerle aranızı iyi tutun. Brokoli, ıspanak, domates, soğan, dolmalık biber ve kabak gibi nişasta içermeyen sebzeler bir bardak makarna ve pirinç gibi tahıllardan sekiz kat daha az kalori ve karbonhidrat içerir. Sebzeler, lif açısından zenginken; su içerikleri yüksek olduğu için kalorileri düşüktür. Aynı zamanda bu yiyecekleri çok çiğnemek gerekir, ne kadar çok çiğnerseniz o kadar kalori harcarsınız ve metabolizmaya yardım edersiniz. Vücudun yağa ihtiyacı var. Kilo vermeye çalışırken yağı tamamen sıfırlamak doğru değil. Çünkü bedenimizin yağa da ihtiyacı var. Yani zayıflamak için yağ tüketmelisiniz Aç kalmadan metabolizmanızı hızlandırın.

Beslenme programınıza daha fazla bakliyat (fasulye, mercimek ve bezelye) ekleyin. Bu gıdalar liflerin en zengin kaynaklarıdır ve yapılan bir araştırmada diyet yapanlar arasından en çok bakliyat tüketenlerin en az tüketenlere göre dört kat daha fazla kilo verdiği görülmüştür. Eğlenceli bulduğunuz aktiviteleri yaparak aktif olun. Araştırmaların gösterdiğine göre insanlar egzersiz yapmayı bir “iş” olarak algıladıklarında farkında olmadan daha çok yemeye meyilli oluyorlar. Bu durumda zayıflamaya yardımcı olması için spor yaparak elde edilen faydaları alıp götürüyor. Bu nedenle sevdiğiniz aktiviteyi bulmanız önemli. Bol su tüketin. Yapılan araştırmaların birinde, günde yaklaşık yedi bardak su tüketen insanların günde bir bardaktan daha az su tüketenlerle kıyaslandığında günlük olarak 200 kalori daha az tükettikleri ortaya çıkmıştır. Uykuyu zayıflama programınızın bir parçası haline getirin. Araştırmaların gösterdiğine göre yetersiz uyku aşırı beslenmeyi ve dolayısıyla kilo almayı tetiklerken, düzenli ve yeterli uyku doğal olarak zayıflamaya yardımcı oluyor. Yulafı önemseyin. Yulaf ezmesi ve elmada bulunan çözünür lif özellikle bel çevresindeki yağlardan kurtulmada etkilidir. En yüksek fayda için günlük 25 ile 30 gram lif alınması gerekiyor.

YAZARIN SON 5 MAKALESİ