MAKALE

Yayın Tarihi: 04.04.2018 Çarşamba 16:45:00

İlklerin kadını olmayı seviyorum

Sedef OZAN KIVANÇ

İlklerin kadını olmayı seviyorum

Artık ben de Food Time ailesinin bir üyesiyim. Bundan sonra sizlerle bu özel derginin sayfalarında buluşacağız. İlk sayımda beni tanımanız için biraz kendimden bahsetmek istedim. Belki bilenleriniz vardır ama bilmeyenler için karşınızda Sedef Ozan Kıvanç…

1978 İstanbul doğumluyum. Evli ve 1 çocuk annesiyim. Eğitim hayatıma Adnan Ötügen İlkokulu’nda başladım. Ortaokulda yemek yapma hevesine bürünmüş, yavaş yavaş mutfağa girmeye başlamıştım. Annem ocağın başına her geçtiğinde bir yanında da beni bulurdu. Onu seyrederek neler kullandığını öğrenmek en büyük mutluluğumdu. İşte o günlerde başladı kariyer hedeflerim. Bu mesleği layıkıyla yapmak için lise eğitimime Eresin Meslek Lisesi mutfak bölümüne başlayarak ilk adımlarımı attım. Her zaman aklımda şu vardı: ‘Bu mesleği en profesyonel şekilde nasıl yapabilirim?’ Ve bunun için hep araştırma yaparak yol haritamı çizdim. Lise hayatımı Onur belgesi alarak birincilikle bitirdim. İş hayatıma her ne kadar mutfak içerisinde devam edecek olsam da işletme kültürüne ve bilgilerine de sahip olmam gerektiğine inandığım için üniversite hayatıma İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde devam ettim. 2. senemde yurt dışı eğitimi almak için öğrenci değişim programı ile Amerika’da bulundum. Kariyer hedeflerime teker teker ulaşıyor ve yeni hedefler belirlemeye devam ediyordum. Bu sırada WACS (Dünya Aşçılar Federasyonu) ile tanıştım. Uzun ve meşakkatli bir süreç sonrasında Türkiye’nin ilk Master Chef unvanına sahip oldum. Bu unvan ile iş hayatım son hızla devam ederken mutfak sevgim gittikçe artıyor ve daha iyi neler yapabilirim düşüncesi kariyer merdivenlerini hızla çıkmama neden oluyordu. İstanbul’un önde gelen 5 yıldızlı otellerinin mutfaklarında çalışmaya devam ederken önemli bir unvan daha almaya hak kazandım ve Türkiye’nin ilk ‘Kadın Aşçıbaşı’ oldum. Sıra güzel ülkemi yurt dışında temsil etmeye gelmişti, Japonya‘da Türk Yaklaşık 5 yıldır İsviçre’nin en önemli ankastre cihazlarını tasarlayan ve dünyaya satışını sağlayan V-ZUG firmasının Türkiye Gurme Akademi Yöneticisi olarak iş hayatıma devam etmekteyim mutfağını tanıtma fırsatı elde ettim.

Birçok ulusal ve uluslararası yemek yarışmalarına katılarak 3 altın, 4 bronz, 1 gümüş madalyalı şef oldum. Kariyer hedeflerimin bununla sınırlı olmadığına karar verdim, mesleki bilgilerimi ve beslenme alışkanlıklarımı harmanladığım ‘Master Chef‘in Diyeti’ adlı kitabımı yazdım. Bu kitapla, doğanın bize verdiklerini en iyi şekilde nasıl kullanabileceğimizi ve nasıl sağlıklı beslenebileceğimizi en ince ayrıntısına kadar anlattım.

Yaklaşık 5 yıldır İsviçre’nin en önemli ankastre cihazlarını tasarlayan ve dünyaya satışını sağlayan V-ZUG firmasının Türkiye Gurme Akademi Yöneticisi olarak iş hayatıma devam etmekteyim.

Son olarak bu mesleğe gönül vermiş kişilere: ‘Asla yılmayın, hedeflerinize ulaşmak için öncelikle hedeflerinizi iyi belirleyin ve yol haritanızı doğru çizin. İnanın bu şekilde ulaşmanız çok daha kolay olacak. Şimdiden başarılar.’