MAKALE

Yayın Tarihi: 29.11.2018 Perşembe 12:35:00

İşlenmiş et ürünlerinde dikkatli olun!

Hüseyin Kami Büyüközer

İşlenmiş et ürünlerinde dikkatli olun!

Pek çok okul kantininde, hastane kafeteryalarında, fast-food lokantalarında, yemek fabrikalarında, evlerimizde ve iş yerlerimizde binlerce menüde sodyum nitritli gıda ürünleri insanlara sunulmaya devam edilmektedir. Bu katkı maddesinin kullanımı çok yaygındır. İşlenmiş et ürünlerinin büyük miktarlarda tüketildiği pek çok toplumda kanser oranı süratli bir patlama göstermektedir.

Sodyum nitrit bizatihi kendisi kanserojen değildir. Birçok insanların tükettiği doğal bitkilerde de bulunur. Ancak çoğunlukla kanser tetikleyicisi olan nitrosaminleri oluşturan, proteince zengin gıdalardaki amino asitlerle kombine olmaları sebebi ile kanser tetikleyici olarak rol oynamaktadırlar. Tüketiciler, öğünlerden önce C ve E vitaminleri gibi koruyucu antioksidan kullanarak sodyum nitritin kanser oluşturma etkisini azaltmaya yardımcı olmaya çağrılmaktadır. Ancak, bilinen bir gerçektir ki vitaminler %100 koruyucu olamazlar. Ayrıca ekseriya çaresiz ve bilgisiz durumda olan tüketiciyi böyle bir riskle karşı karşıya getirmeye kimsenin hakkı olmamalıdır.

Kansere, hafıza kaybına ve beyin hasarına sebep oluyor

Dünyada yapılan araştırmalar, fabrikasyon usulle işlenmiş et ürünlerinin tüketimi sonucunda pankreatik kanser riskinde %67 artış olduğunu göstermektedir. 7 yıldır, yaklaşık 200 000 erkek ve kadın hastanın izlendiği, Hawai Üniversitesinde, yürütülen bir araştırma, işlenmiş et ürünü tüketiminin, pankreatik kanser riskini artırdığını göstermiştir. Araştırmanın grup sözcüsü, çok miktarda işlenmiş et ürünü (sucuk, salam, sosis vs.) tüketen insanlar, çok az tüketen veya hiç tüketmeyenlere nazaran %67 daha fazla pankreatik kanser riski ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Ancak, araştırmacıların, bu pankreatik kanser riskinin artış sebebini henüz tam olarak tespit etmeyi başaramadıkları ifade edilmiştir. Buna karşın, kanser riskinin artışındaki gerçek sebebin,gıda işleme firmalarınca sodyum nitrit olarak bilinen ve kansere yol açmayı tetikleyen katkı maddesinin yaygın kullanılması olduğu, beslenme uzmanları tarafından ifade edilmektedir. Takriben tüm işlenmiş et ürünlerinde, sodyum nitrit, katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Tüketiciler, bilinen et ürünleri ile birlikte sodyum nitrit aldıkları zaman, vücutta nitrosaminler oluşur. Bunlar oluştukları yerde, kolon kanseri, pankreatik kanser dahil, çeşitli kanserlerin gelişmesini teşvik ederler. Bu sebeple Helal Sertifikalandırma prosedüründe GİMDES olarak bu tip katkı maddeli ürünlere kesinlikle izin verilmemektedir. Bugün et firmaları, pek çok ülkede, halkın sağlığını tehdit etmesi pahasına, işlenmiş et ürünlerinde sodyum nitriti kullanmaya devam etmektedirler. Araştırmalar ise işlenmiş et ürünlerinin tüketimi ile kanser arasındaki bağı açık bir şekilde ispat etmektedir. İşlenmiş et ürünlerinin tüketiminin etkisinin negatif tarafı sadece pankreatik kanser değildir. İşlenmiş et ürünlerinin tüketimini takiben Lösemide de %700 lük bir patlama gözlenmektedir.

Avustralya Hiperaktiv Çocukları Koruma Grubu HACSG’nin notunda ise:

“Sodyum nitritli ürünlerin tüketilmesi sonucunda, baş dönmesine, baş ağrısına, nefes alma zorluğuna ve potansiyel kanser riskine neden olabilir. Çocukların yiyeceklerinde kullanılmamalıdır.” ifadesi yer almaktadır. Bilhassa bebek bekleyen anneler, bebeklerde oluşabilecek beyin tümörlerinin çok yüksek derecedeki riskinden dolayı sodyum nitritli ürünleri tüketmekten şiddetle kaçınmalıdır.