MAKALE

Yayın Tarihi: 16.11.2011 Çarşamba 21:06:58

Japon Mutfağı

Misafir Yazar

Japon Mutfağı

Kon'nichiwa!
(Merhaba! / Iyi günler!  )

Dünya mutfakları...

    Bizim bilmediğimiz ancak diğer ülkelerin tükettiği, bizim sevdiğimiz ancak bir başka toplumun sevemediği ne çok gıda var... Bir düşünün aynı coğrafyada bile ne çok çeşit varken dünya mutfaklarının ne denli geniş olduğunu...

   Genel olarak Japon Mutfağı, diğer Doğu Asya ülkelerinin mutfaklarına benzer. Diğerlerine olan en önemli farkı yağ ve baharat kullanımının çok daha az olmasıdır. Japonlar doğaya olan bağlılıklarından dolayı mümkün olduğunca yemeklerinde kullandıkları malzemelerin doğal özelliğini bozmamaya gerçek tatları muhafaza edilmeye gayret gösterirler bu nedenle birçok kaynak Japonların uzun yaşamalarını yemek adetlerine bağlar.

    Japon mutfağından bahsederken pirincin önemini vurgulamak gerekir. Türk mutfağında ekmek kültürü ne ise Japon mutfağında da pirincin o olduğunu söyleyebiliriz. Geleneksel Japon Mutfağının ana gıdası pilavdır, gohan (ご飯). Pilav, her öğünün bir parçasıdır, hatta kahvaltının bile. Pirinç pilavı Japonya’da öğlen ve akşam yemeklerinde yan yemek, sabah kahvaltısında ise çiğ yumurta ve soyu sosu (tamago-kake-gohan), natto veya diğer soslar ile karıştırılarak ana yemek olarak yenir. Japon pilavı yağ, tuz veya diğer tatlandırıcılar konulmadan sadece haşlanarak yapılır ve genelde yemeğin yanında veya sonunda servis edilir. Japonya bir ada olduğundan dolayı balık ve taze meyveleri içeren yemeklere de çok sık rastlamak mümkündür. Bunun yanında bir ada ülkesi olmasının getirdiği çok zengin balık ve deniz ürünleri çeşitliliği ile Çin mutfağının etkileri de Japon mutfağında oldukça hissedilebilir.

    Japon mutfağı denince akla gelen Sushi birçok kişinin düşündüğünün aksine “çiğ balık” değil sushi sirkesi ile hazırlanmış sushi pilavı yemekleridir. Ve birçok değişik sushi çeşitleri mevcuttur. Suihanki Japon pilavı pişirmek için kullanılan, Japon mutfaklarının olmazsa olmazlarından bir alettir. Eskiden gazlı olanları da bulunmasına rağmen, günümüzde oldukça modern elektrikle çalışanları kullanılmaktadır. En büyük özelliği pilavı haşladıktan sonra günlerce taze ve sıcak tutma özelliğine sahip olmasıdır ancak gıda güvenliğini düşünecek olursak Bacillus Cereus gelişimi için oldukça risklidir. Sushi, Makisu adı verilen birbirlerine pamuk ipliği ile bağlanmış bambu çubuklar ile şekillendirilir. Yemekler çubuklarla yenir (Çince: kuai-zi, Japonca: haşi(köprü demek) , İngilizce: chopstick, Türkçe: çubuk). Ayrıca Japonlar yemek çubuklarını asla kaseye dik olarak tutmazlar çünkü bu da bir tabudur.

    Japon “Sake”si ya da pirinç şarabı, birçok Japon yemeğinin yanına yakışır. Pirinç ve su ile mayalanan sake, eski zamanalardan beri Japonların alkollü içeceği olmuştur. Sıcak içilebildiği için kış aylarında insanın içini ısıtır. Soğuk içildiğinde ise iyi bir sakenin tadı, iyi kalitede bir şarabınkine çok benzer. Ülkenin her bölgesinde, yerel sake imalathaneleri bulunur. Üretim yerine göre belirgin karakteristik lezzetlere sahip olan sakelerin, pirinç ve suyun kalitesi ile mayalama yöntemlerine göre farklılık gösterir.

Kulağımıza aşina japon mutfağı ürünleri ve yemekleri:

Surimi すり身 Yengeç eti imitasyonu.

Tofu 豆腐, Soya-Peyniri

Miso 味噌, ezilmiş Soya macunu.

Şiitake 椎茸, Mantar cinsi

Nigiri お握り, baharatlı Pilav topcukları

Wasabi 山葵 yaban turbu (Recep İvedik katkısıyla acıdır dikkat)

Tempura 天麩羅, Fritözden balık ve sebze.

Udon 饂飩, Kalın Makarnalar

Udon Çorba: Haşlanmış kalın makarnalar üzerine çiğ sebze ve et/ tavuk suyu

Üzerine isteğe bağlı susamyağı, soya sosu ve diğer soslar ilave edilir.Not:
 Bir Kültürü yine o kültürün yapısı içinde kendi değer yargılarınızdan arınık bir biçimde tanımaya ve anlamaya çalışın. Sosyolojide Kültürel Relativizm denen bu tanım bugün belkide hepimizin eksikliği...

Sayoonara!
Güle güle / Allah'a ısmarladık / Hoşçakalın.

Yazar: Özgül KALKAN
Etiketler Japon, Mutfağı,