MAKALE

Yayın Tarihi: 12.08.2018 Pazar 11:15:00

Kadın eli değen lezzetler

ZÜBEYDE SARAÇOĞLU

Kadın eli değen lezzetler

Hani bazı mekanlar vardır, kapısından girersiniz, etrafınızda gördükleriniz sizi geçmişe, güzel anılara götürür. Tanıdık gelir, nostaljik bir his uyandırır. Sıcaklığı ve pozitif enerjisi sizi içine çeker, öyle ki orada tadacağınız her şeyin lezzetinde o yılların getirdiği deneyimi bulacağınızı bilirsiniz. İşte sizlere bu sayıda böyle bir mekandan bahsedeceğim. 1960 yılında ekmek fırını olarak yola çıkan, yılların birikimi ile farklı lezzetleri de müşterilerine sunmaya başlayan 58 yıllık bir mekandan: Yeşilçay Ekmek Fabrikası...

Çaytaş ve Balcı aileleri tarafından ekmek fırını olarak hayata geçen işletme 2002 yılına kadar sadece fırın olarak hizmet vermiş. İkinci nesil yönetime geçtiğinde ise asli işlerini göz ardı etmeden işi büyüterek; kahvaltı ve dünya mutfağından seçkiler (spagetti, fajita, et yemekleri, dürümler, krep çeşitleri ve daha nicesi) sunan bir restorana dönüşmüş.

Lezzetler kadar servis ve mekanın düzenli işleyişinde yılların deneyimi kadar, işin başında iki kadın bulunması da etkili bence. Kurucu ailenin üyeleri Sevgili Çiğdem Çaytaş Kurtuluş ve Sevgili Nurcan Balcı işletmeye kadın eli değdiğini gerçek anlamda hissettiriyor. Zaten mekana anlam katan bir diğer önemli unsur da iki ailenin ahenkli çalışması ve bunu mekanda hissetmeniz.

Hepimiz dışarıda yemek yerken lezzet ve kalite hissi almak isteriz. Evimizdeki kadar lezzetli ve keyifli olmalıyız. Yeşilçay işte bu hislerin hepsini yaşatıyor size. Aile işletmesi olduğunu, özellikle de işlere hanım eli değdiğini çok iyi anlıyorsunuz. Deneme fırsatı bulduğum köri soslu tavuk, sebzeli krep ve fajita benden tam not aldı.

Mekanın bir diğer önemli özelliği ise 24 saat açık olması. Fırıncılık ana meslek olunca 24 saat açık kalmak da kaçınılmaz olmuş. 20 çeşitten fazla ekmek üretiyorlar, özellikle ekşi mayalı ekmekleri çok beğeniliyor. Sadece ekmek müşterileri olduğunu, günde 3 kere ekmek almaya gelen müşterilerinin artık aileden olduğunu söylüyorlar. Sadece harika ekmek çeşitlerini tatmak için özellikle kahvaltıya gelen de çokmuş. Fazla vakti olmayanlar için hızlı kahvaltı da var ama onda bile o kadar fazla çeşit var ki.

Ev yemeği tercih edenler için her güne özel sıcak yemek menüsü de oluşturmuşlar. Örneğin bugünkü menüde mercimek çorbası, etli türlü, pirinç pilavı ve salata vardı.

Mekanın üst katındaki 80 kişilik alanda özel geceler, doğum günleri, kına geceleri ve nişan gibi organizasyonlar düzenleniyor. Mevsime göre açık ve kapalı alanlardan birisi tercih edilebiliyor ve organizasyonun türüne göre istenilen menü ve ortam hazırlanıyor.

Mekanda toplam 35 kişi çalışıyor. 24 saat hizmet verdiği için vardiyalı bir çalışma sistemi var.  Ramazan aylarında iftarda ve sahurda da hizmet veriyor tabii ki. Arzuya göre gruplara da hizmet veriyorlar. Daha şimdiden birçok rezervasyon almışlar.

Pastane bölümünde özellikle öne çıkardıkları, kendi ürünleri olan “midye”yi çok beğendim. İki tane küçük acıbadem kurabiyesi arasında nefis bir pastacı kreması ve bir dilim çilek.  Eğer almak isterseniz ya erken saatlerde gelmeniz ya da önceden ayırtmanız gerekiyor. Çünkü maalesef çok geç saatlere kalmadan tükeniyor. Ayrıca Malaga, Mois ve İbiza da çok tercih edilen diğer tatlılar. Sipariş üzerine şeker hamurlu doğum günü pastaları da yapılıyor. Günlük olarak çıkan tazecik su böreği, kol böreği, Boşnak böreği, ıspanaklı dolama böreği de tatmanız gereken diğer lezzetler.

Mekan sabah erken saatlerde dolmaya başlıyor. Son derece sadık bir müşteri profiline sahip. Uzak semtlerden gelen müşterileri ise daima elleri kolları dolu dönüyorlar.

Neden 24 saat açık olduğunu sorduğumda; geç saatlerde öğrencilerin tercih ettiğini ve rahat rahat çalışabileceklerini söylüyor. Hatta üniversiteye orada hazırlanıp tıp fakültesini kazanan birçok müşterileri olmuş.

Kullandıkları malzemeleri yıllardır aynı yerden alıyorlar. Hepsi bilinen markalardan ürünler. İşletmelerinde kullandıkları ürünlerin kalitesine, lezzetine ve elbette bunun sürekliliğine çok önem veriyorlar.

Sizler de yaklaşık 60 yıllık deneyimin tadına varmak istersiniz diye adresini aşağıda veriyorum. Şimdiden afiyet olsun.

Adres: Koşuyolu Cad. No:87 Kadıköy/İstanbul (216) 339 56 23-24

YAZARIN SON 5 MAKALESİ