MAKALE

Yayın Tarihi: 21.02.2018 Çarşamba 15:15:00

Ketojenik diyet

Seval KOMLICA

Ketojenik diyet

Ketojenik diyet epilepsi nöbetlerini tedavi etmek için kullanılan özel bir yüksek yağ diyetidir.

Ketojenik diyette krema ve bitkisel yağlar gerekli olan yağı temin etmek için kullanılırken; şeker, ekmek, yulaflı kahvaltı gevreği, makarna ve süt gibi yiyeceklerin tüketimine izin verilmemektedir. Bütün yiyecekler gram bazında tartılıp dikkatle hazırlanmalıdır. Diyetin etkili olması için, her öğün bütünüyle tüketilmelidir. Diyet ilk defa 1920’lerde kullanılmış ama yeni anti-epileptik ilaçların gelişimiyle yıllarca kullanım dışı kalmıştır.

Ketojenik diyetin içindeki özel yiyecek kombinasyonları vücudun enerji olarak yağ kullanmasına neden olur. Sonuç olarak vücut ketonları üretir.

Ketojenik diyetteki çocukların uzun süre takip edildiği çalışmalarda, ketojenik diyette olan çocukların 1/3’ünün %90’dan daha fazla nöbet kontrolü sağladığı ve bu çocukların yarısının nöbetlerinden tamamen kurtulduğunu bildirmiştir. Bir diğer 1/3’ü nöbet sayısında %50’den daha fazla azalma göstermiştir. Geri kalan 1/3’ü ise diyetin etkisizliğine ya da zorluğuna bağlı olarak devam etmemiştir. Diyet yakın tıbbi gözetim altında hastanede başlatılır. Diyet, yavaş yavaş arttırılarak tam miktarına 3-4 günlük bir süreç içinde ulaştırılır. Bu süre zarfında kanda şeker ve keton oranları gözlemlenir.

Diyete başlamak için açlık periyodu gerekmese de bazı tıbbi merkezlerde kullanılır.

Ketojenik diyetin en sık rastlanan yan etkisi kabızlıktır. Bu problemi engellemek için diyette izin verilen yüksek lifli sebzeler yemek, bol su içmek gibi birçok seçenek vardır. Daha az gözlenen bir yan etki ise böbrek taşıdır. Bu problem yeteri kadar su içilerek engellenebilir. Başka az rastlanan bir yan etki ise yükselmiş lipid seviyesi ve azalmış büyüme oranıdır.

Özetle ketojenik diyet epilepsi hastalığına sahip çocuklarda tamamen atakları azaltmada kullanılan bir diyettir. Ancak bilinçsizce zayıflama amacıyla da kullanılmaktadır.

Öncelikle dengeli ve yeterli bir diyet olmadığı için vücutta çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Ketojenik diyetten tamamen uzak durması gereken kişilerin başında ise şeker hastalıkları veya kolesterol sıkıntılarına sahip olan kişilerdir. Sadece zayıflamak için çıktığınız bu diyet yolculuğunda kilo kaybının yanı sıra hayat boyu sahip olacağınız hastalıklar edinmemek için kesinlikle bu tip diyetlerden uzak durmanız çok önemlidir.

Etiketler Ketojenik, diyet,