MAKALE

Yayın Tarihi: 09.02.2018 Cuma 19:05:00

Light ve özel menüler

Nursel EROĞLU

Light ve özel menüler

Genetik ve hormonal bazı nedenler kişinin doğuştan obeziteye yatkın olarak dünyaya gelmesine neden olabilir. Çevresel koşullar ise; beslenme, egzersiz ve sağlıklı hayat davranışlarıdır. Buradaki önemli nokta, kişinin obeziteye yatkınlığının olması, kişinin obez olacağı anlamına gelmemektedir.

Kalorienerji dengesini sağlayan, sağlıklı beslenme davranışları ve düzenli egzersiz alışkanlığı olan kişi obeziteden korunur. Yüksek kalori içeriği, tuz fazlası, yağlı yemekler sadece şişmanlığa neden olmamakta, hipertansiyon, alkolden bağımsız karaciğer yağlanması, diyabet (şeker hastalığı), safra sorunları, kalp ve damar hastalıklarının görülme riskini artırmaktadır. Bir önemli konu da besin alerjileri, besin duyarlılığı ve özel diyet gerektiren hastalıklara günümüzde daha çok rastlanmakta ve bu kişilerin sayısı hiç de az değil. Çölyak hastalığı, inek sütü alerjisi, fıstık, fındık, çilek, ceviz, domates, deniz mahsulleri, yumurta, baharatlar, karabiber, guar unu veya gıda katkı maddeleri insanlarda besin duyarlılığı ve besin alerjilerine neden olmaktadır. Özel diyet gerektiren hastalıklarda enzim eksikliği nedeniyle bazı gıdalar, örneğin fruktoz enzimi eksikliğinde meyve, bu kişi için çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Peki, insanlar dışarıda, restaurantlarda nasıl ve ne tür yemekler tüketecekler? Kurumsal veya zincir restaurantlar menülerinde light, vejetaryen ve özel beslenme için menüleri mevcut mu?İnsanların bu özel durumlarında veya diyet yaparken beslenme hizmetini karşılayabiliyorlar mı? Artık günümüzde light ve özel durumlarda beslenme için özel menülere ihtiyaç duyulmakta. Özel menüleri diyet uzmanı planlamalı, operasyon içinde chef ile ekip olarak koordineli bir çalışma çıkarılmalıdır. Özel menülerde sağlık üzerine küçük notlar olmalı ve müşterilerin sağlıklı beslenme davranış algısına dikkat çekilmelidir. Her şeyin başı ne yemek yediğiniz yani nasıl beslendiğinizdir.

Marka değerini artırmada ve sektöründe yerini iyice sağlamlaştırmak isteyen yiyecek içecek firmaları diyet, sağlıklı, vegan ve örneğin glutensiz içerikli özel menülere gereken önemi ve yeri vermelidir. Diyet planladığım danışanlarım hala dışarıda ik.en diyet yapmanın zorluğundan ve uygun yemek seçeneklerinin bulunmadığından yakınıyor. Hala yanında yemek taşıma dönemi bitmedi. Bu sektörel bir eksikliktir. Kurumsal yiyecek içecek firmaları özel durumlarda beslenme ve light menüleri diyet uzmanından destek alarak planlamalı ve müşterilerine sunmalıdırlar. Bir yemeğin sadece yağını azaltmanın light olmayacağını belirtmek istiyorum. Yemeğin kalori ve besin değerleri bilimsel ölçülere göre belirlenmeli ve 1 porsiyon yemek aynı standart malzeme gramajı ile hazırlanmalıdır.

HER İŞTE OLDUĞU GİBİ FARK YARATAN, DEĞER DE YARATIR.

Etiketler Light, ve, özel, menüler,