MAKALE

Yayın Tarihi: 31.10.2012 Çarşamba 16:33:57

MBA

Misafir Yazar

MBA
MBA (Master of Business Administration) diye bilinen yüksek lisans eğitimi, işletme yönetimi alanında master yapmak anlamına gelmektedir. İş adamları ve üst düzey yöneticiler için geliştirilmiş lisansüstü yeterlilik derecesi olan MBA, ilk olarak 20. yüzyıl başlarında ABD’de uygulanmaya başladı. Bugün 120’den fazla ülkede yaygın olarak uygulanmaktadır. Eğitim dili çoğunlukla İngilizce olsa da ülkemizde Türkçe eğitim veren programlar da bulunmaktadır.

MBA eğitiminin en büyük amacı rekabet şartlarının iyiden iyiye arttığı günümüz dünyasında bireylerin başarılı birer yönetici olmalarını temel edinmektedir. Bunun için adaylara iş dünyasının finans, muhasebe, pazarlama, üretim-yönetim, insan kaynakları gibi temel konularında eğitim vermeyi amaçlarken; bir yandan da öğrencilerin liderlik yeteneklerini geliştirmeyi hedeflemektedir.

Günümüzde bir çok kurumsal firma üst düzey yöneticilerinin mba eğitimi almış olmalarına önem vermektedir.

Adaylara ülkemizde de birçok üniversite tarafından birçok mba programı çeşitleri sunulmaktadır.
·        
Uzaktan mba
·        
Executive mba
·         İngilizce-Türkçe mba …


Bir MBA programı, doğası gereği, farklı eğitim ve iş alanlarından gelen öğrencilere açıktır. Diğer yüksek lisans eğitimlerinin aksine spesifik bir eğitim almanıza gerek yoktur. Bir mühendislik mezunu da tıpkı diğer alanlardan mezun kişiler gibi MBA için başvuruda bulunabilir.

MBA yapma zamanı ise kişiden kişiye ve durumdan duruma değişebilir. Ancak, genel olarak, mühendislik eğitimi aldıktan hemen sonra MBA yapmak pek iyi bir seçim değildir. MBA genelde belirli bir iş tecrübesi olan adayları orta-üst düzey yönetici pozisyonlarına hazırlamak odaklı bir eğitim olduğundan iş tecrübesi olmayan bir mühendise sağlayabileceği fayda göreceli olarak az olacaktır.Bu nedenle, bir mühendis için MBA yapmanın en uygun olduğu dönem iş hayatına atılıp mühendis olarak üç ila beş yıl arasında çalıştıktan sonra MBA eğitimine başlamasıdır denilebilir.

Sunduğu pek çok avantaja karşın MBA yapmanın doğal olarak bazı maliyetleri bulunmaktadır.

MBA programlarının ücretleri yapmak istediğiniz okula ve programın türüne göre önemli ölçüde farklılık göstermektedir.  (Parasal Maliyet)

Çoğu MBA programı 2 yıl süren programlardır. 10 ders ve projeden oluşmaktadır. Bu da çok ciddi bir zaman harcaması demektir. (Zaman Maliyeti)

MBA programları yoğun geçen ve emek isteyen programlardır. Özellikle iyi iş okullarında yapılan MBA programları öğrencinin aktif katılımına dayanan zorlu bir süreçlerdir. Bu da ciddi bir yorgunluk demektir. (Yorgunluk Maliyeti)

Sonuç olarak modern iş hayatında, MBA eğitimi özellikle kurumsal şirketler için üst düzey yönetici adaylarında aranılan olmazsa olmaz bir koşul niteliğine gelmiştir. Maddi olarak kendisine güvenen , kariyer hedefleri olan yöneticiler , mühendisler için önemli bir adımdır.Yazar: Osman KARABULUT
Etiketler MBA,