MAKALE

Yayın Tarihi: 27.08.2014 Çarşamba 18:37:10

Mesleğinizi Hobinizle Sentezleyin (Gıda Öğrencilerine!)

Abdullah BAYCAN

Mesleğinizi Hobinizle Sentezleyin  (Gıda Öğrencilerine!)
Değerli öğrenci arkadaşlarım yazıma son yıllarda hemen hemen bütün eğitimcilerin dilinde tekerleme halinde olan klasik sözlerle başlamak istiyorum; Artan üniversite sayısına bağlı olarak üniversite mezunu olma farkındalığı ortandan kalkmış, salt üniversite mezunu olmak pek bir şey ifade etmemektedir. Üniversiteden mezun olduktan sonra istihdam sıkıntısı yaşamamak ancak mezuniyetinize kadar geçen süreyi iyi değerlendirip sizi farklı kılacak donanımlar elde etmekle mümkün hale gelecektir.

Evet arkadaşalar gerçekten de; gerek gıda teknolojisi gerek gıda mühendisliği gibi hemen hemen bütün üniversitelerde mevcut olan bölümlerde bu realite kendini biraz daha acımasız bir halde göstermektedir. Bu realiteyi bilip üniversite sürecini karamsarlıkla geçirmenin bize katabileceği bir şey maalesef bulunmamaktadır ancak bu durum mucibince davranıp o farkındalığı oluşturmakla akıllı ve idealist insan gibi davranmış oluruz. Bu gerçeği bildikten sonra "Peki bize farkındalık oluşturacak ne gibi aktivitede bulunabiliriz? Ne yapabiliriz?"  gibi sorular karşımıza çıkmaktadır. Bu soruya verilecek birçok klasik cevap vardır bunlardan bazılar;

1 - En az bir yabancı dili konuşabilecek şekilde öğrenmek
2 - İyi bir şekilde bilgisayar öğrenmek vs vs

Bu gibi klasik cevaplara bir madde de ben eklemek istiyorum

3 - Mesleğinize desteklik edecek hobiler elde etmek, bu hobileri geliştirmek ve meslekle sentezlemek

Eklediğim maddeyi açıklayıp somut örneklerine geçmeden önce mesleğiyle tamamen alakasız gibi görülen hobisini sentezleyen dünyaca ün yapmış bir şahsiyetten bahsetmek istiyorum; Hermann Rorschach İsviçreli ressam bir babanın oğlu. Babası onun kendisi gibi bir ressam olmasını ister. Ancak kendisi babasının aksine bir psikiyatrist olmak ister. Bir yandan babasının zorlaması bir diğer yandan kendi arzusu ile resim ve psikoloji alanında ilerler ve belli bir seviyeden sonra kavuşması mümkün görülmeyen bu iki alanı sentezleyerek Rorschach testi olarak bilinen mürekkep lekelerinin bilinçaltını okuyan testi geliştirerek başarıyı elde eder.

Size bize daha yakın bir örnek vermek istiyorum; içinde bulunduğunuz site (www.gidagundemi.com) sahibi hobi olarak geliştirdiği Web tasarımını gıda mühendisliği mesleğiyle birleştirerek hem kendi kariyeri açısından hem ülkemizdeki gıda medyası alanında başarıyı yakalar.

Bu iki örnekte bize çok alakasız alanların sentezlenebildiğini ve ortaya çok orijinal şeyler çıktığını göstermektedir. Mesleğimizle alakasız gibi görülen birkaç sentezde benim aklıma geldi; ilahiyatla helal gıda çalışmaları, bilgisayar yazılımları ile gıda bilgisayar programları çalışmaları sentezlenebilinir. Tabi siz kendi hobinizle mesleğinizi sentezleyeceksiniz.

Ha burada bu sentezi yaparken sakın “Hobinizi, işiniz yapmayın; İşinizi, hobiniz yapın” ki işinizden mesleğinizden zevk alasınız.

Mutlu Çalışmalar, Parlak gelecekler…