MAKALE

Yayın Tarihi: 21.03.2018 Çarşamba 16:50:00

Mevsim geçişlerinde beslenme yaklaşımı nasıl olmalı?

Nursel EROĞLU

Mevsim geçişlerinde beslenme yaklaşımı nasıl olmalı?

Havaların ani değişimiyle birlikte nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar daha sık görülmeye başladı. Peki bunlarla nasıl başa çıkılmalı?

Isı farkı, gri bir gökyüzü ve soğuk esen rüzgarlar; bazı kişilerde alerji, baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk ve bazı psikolojik rahatsızlıklara neden olmaktadır. Güneş ışığı, insanlar için hem D vitamini hem de güçlü bir enerji kaynağıdır.Mevsim geçişlerinde beslenmemizde nelere dikkat etmemiz gerekiyor? İsterseniz soru cevap şeklinde soralım kendimize: Yeterli miktarda su içiyor muyum? Sıvı alımı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, böbrek sağlığını korur, vücut kan miktarını artırır, sindirim sistemini düzenler ve kabızlığı önler. Metabolizma hızını artırarak zayıflamaya yardımcı olur. Günlük 10 su bardağı yeterli. C vitamini yeterli mi? Nezle, grip ve soğuk algınlığından korunmak için vitamin C alımı yeterli olmalıdır. El hijyeni ve ortamın havalandırılması da atlanmamalıdır. Günlük ihtiyacım kadar protein kaynağı tüketiyor muyum? Et, yumurta, balık, kuru baklagiller gibi protein kaynaklarını yeterli miktarda tüketirseniz, vücudunuz hastalıklara direnç kazanır. Her gün 1 yumurta ve 1 porsiyon etli sebze yemeği veya 1 porsiyon kuru baklagil yemeği ve 1 porsiyon yoğurt veya 1 su bardağı süt ile günlük protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.Kompleks karbonhidrat tüketiyor muyum? Özellikle değişken havalarda vücut, 37 derece ısıyı muhafaza etmek ister ve bunun için de enerjiye ihtiyacı vardır. Doğru karbonhidrat tüketimi yetersiz ise vücut yeterli enerjiyi üretemez ve halsizlikle beraber özellikle yoğun üşüme yaşanır. Kompleks karbonhidratlar olarak beyaz un ekmeği yerine tam tahıl ile yapılmış ekmekleri; işlenmiş pirinç yerine de bulgur veya siyah pirinç tercih etmek gerekiyor. Lif oranı ve B vitaminleri, rafine edilmiş un veya hububata göre çok düşüktür. Kan şekerini hızla yükseltir, çok sık acıkmanıza ve kontrolsüzce besin tüketmenize neden olabilir. İdeal ağırlığım nedir? Boyunuz, yaşınız ile orantılı ağırlık ve ideal aralıktaki yağ oranına sahip olmanız sizi görülebilecek birçok hastalık riskinden korur.

Yapılan çalışmalar, obezite hastalarının mevsim geçişlerinden daha çok etkilendiklerini ve sık hastalandıklarını bize göstermiştir. Düzenli egzersiz yapıyor muyum? Egzersizi bir yaşam stili haline getirmiş bireylerin bağışıklık sistemleri daha kuvvetli olmakta, aynı zamanda iskelet-kas hastalıkları, obezite, kalp ve damar hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklardan korunmaktadırlar. Haftada en az 3 gün yapılacak 30-40 dakikalık tempolu yürüyüşlerle başlanabilir. Mevsim geçişlerindeki ısı dalgalanmalarını, egzersiz yaparak vücudunuza adapte edebilirsiniz. Sağlıklı bir ay diliyorum.