MAKALE

Yayın Tarihi: 20.07.2020 Pazartesi 05:09:05

Mucizevi Gıda Bal

Merve Yazıcı Yıldırım

Mucizevi Gıda Bal
Bal, doğal olarak arılar tarafından üretilen ve sağlığa oldukça yararlı birçok biyoaktif besin bileşenini bir arada bulunduran mucizevi bir gıdadır. 

Balın antioksidan madde içeriği; üretildiği nektarın toplandığı bitkisel kaynağa ve mevsimsel ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişmektedir. 

Balın antioksidan ve antimikrobiyal etkilerinin yanında bileşiminde bulunan metabolitlerin sindirim sistemi üzerine olumlu etkileri olduğu da yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur.

Balın, mide ülserinin temel etkeni olan Helicobacter pylori bakterisinin gelişimini inhibe ederek, hastalığın etkisini azalttığı belirlenmiştir. 

Fareler üzerinde yapılan bir başka çalışmada ise günlük diyette bal ile beslenen deneklerin mide lezyonlarının azaldığı tespit edilmiştir. 

Balın, farklı bölgelerden toplanan nektar ve arı salgılarının doğal metabolitlerini içermesi nedeniyle kanser hücreleri ve tümörlerin gelişimini durdurucu veya yavaşlatıcı etkilere sahip doğal bir gıda olduğu yapılan yine çalışmalarda belirtilmiştir. 

Balın kanser hücrelerini inhibe edici etkisinin yapısında bulundurduğu fenolik asit ve flavonoidler gibi biyoaktif bileşenlerden kaynaklandığı ve bu bileşiklerin kansere neden olan serbest radikal oluşumunu ve oksidatif stresi engellediği bildirilmiştir. Bu özelliklere bağlı olarak da birçok çalışmada mide, kolon ve karaciğer kanserinin tedavisinde bal tüketiminin olumlu etkilerinin olduğu belirtilmiştir.

Prolin balda en fazla bulunan aminoasittir ve balın kalite göstergelerinden birisidir. Baldaki prolin miktarı arttıkça balın kalitesi de o oranda artmaktadır; sahte ballarda prolin değeri yoktur ya da çok azdır. 

Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği'ne göre baldaki prolin miktarı en az 300 mg/kg olmalıdır. 

DONAN BAL SAHTE BAL DEĞİLDİR!

Halkımız tarafından kabul gören kristalleşen bal = şekerli bal yargısı yanlıştır. 

Aksine şeker şurubu verilerek elde edilen ballar geç kristalize olmaktadır.

Kristalize olan balların kimyasal özelliklerinde herhangi bir değişim gerçekleşmemektedir. Aksine Batı ülkelerinde sevilen tüketim şekillerinden biridir. Özellikle ABD ve Avrupa ülkelerinde kontrollü şekilde kristalleştirilerek elde edilen krem bal formu en fazla tercih edilen formdur.

Kristalize olmaya başlayan balı ev şartlarında tekrar eski haline döndürmek için 45-50C’lik su banyosu ile muamele etmek gerekmektedir. Bu pratik metotta dikkat edilmesi gereken en önemli husus balın kendine has özelliklerini kaybetmemesi için direkt olarak ateşle muamele edilmemesidir. 

Unutulmamalıdır ki; amacımız ister balda kristalizasyonu önlemek isterse kristalize olan balı çözmek olsun, belirtilen ısı derecelerinin üstüne çıkılması durumunda bal içerisindeki şekerlerin(özellikle fruktoz) yapısının bozulmasıyla HMF yükselecek ve sağlık için zararlı bir hale dönüşecektir.


 
Etiketler Mucizevi, Gıda, Bal,

YAZARIN SON 5 MAKALESİ