MAKALE

Yayın Tarihi: 22.03.2018 Perşembe 16:20:00

Mutfaktaki süper kahramanlar

Hande Pusat

Mutfaktaki süper kahramanlar

20.sayımızda ayın dosyasını “Şeflerin Dünyası” olarak belirlerken, aslında ne kadar kapsamlı bir konu seçtiğimizin farkında değilmişiz. Ülkemizde o kadar değerli şeflerimiz var ki, bırakın bir sayıda ayın dosyası olarak seçilmeyi, ansiklopediler dolduracak bilgi birikimine ve deneyime sahipler.

Şefler çok ciddi bir misyon üstleniyorlar. Birçok insana göre, sadece yemek yapan insanlar. Ancak aldıkları yoğun eğitim, verdikleri emek anlatılamaz. Kendilerine, mesleklerine ve ülkemize kattıkları değer ise, paha biçilemez. İlk başta şef olmaya karar vererek birçoğu yakın çevrelerinden zaten tepki almışlar. Şu anda üniversitelerde Gastronomi bölümleri olmasına rağmen, eskiden şef olma kararı çok sayıda insan için saçmaymış. Ardından ciddi bir eğitim ile büyük mutfakları nasıl yönetmeleri gerektiğini öğreniyorlar. Sonrasında çeşitli ve birbirinden farklı otel-restoranda deneyim kazanıyorlar. Bazıları yurtdışına gidip, kendilerine diğer ülke mutfaklarının da kültürünü ekliyor. Bazıları ise, yurtdışından ülkemize geliyor.

Yoğun çalışma saatleri

Çalışma saatleri ve iş tempoları çok yoğun. Sizlerin keyif yaptığı aile yemeklerinde, bol kahkahalı arkadaş yemeklerinde, hummalı iş yemeklerinizde şefler hep çalışmak zorundalar. Bayramlarda, yılbaşlarında, özellikle hafta sonları onların en yoğun zamanları oluyor. Siz lezzetli yemekler yiyin, ortamdan memnun olun, aksilik olmasın diye onlar ekiplerinin başında olmalılar. Hepsinin ortak noktası Türk Mutfağı’na olan saygıları, bağlılıkları. Türk Mutfağı’na değer katmak için, hak ettiği yere getirmek için çeşitli çalışmalarda bulunuyorlar. Dünya mutfakları arasında bulunması gereken yerde olmadığını düşünüyorlar. Türk Mutfağı için çalışıyorlar, çalışıyorlar, çalışıyorlar… Özverili çalışmaları için çoğu zaman ailelerine ayırabilecekleri kısa zamanları bile araştırmaya, öğrenmeye, yenilenmeye ayırıyorlar. Eski reçeteleri yeniden hayata geçiriyor veya yepyeni tatları bizlere sunmak için çabalıyorlar. Kimi şef tarihe gömülmüş efsaneleri günümüze taşımak için kitaplar dolusu bilgiyi okumayı, defalarca deneme yapmayı tercih ediyor. Kimi şef sizlere yeni lezzetler sunabilmek, damaklarınıza enfes tatlar sunmak adına denedikleri ürün konusunda başarısız olup, tüm çalışmasını çöpe atmayı göze alıyor.

Mekanlara ismini verenler

Birçok mekan ne işletmecisiyle, ne de sahibiyle anılır. Gerçekten isim yapmış, misafirleri yoğun olan mekanlar her daim şefleriyle bütünleşmiştir. Sunulan menüleri, alınan hammaddeleri, hazırlanan yemeklerin reçetelerini hep şeflerimiz belirler. Bunların hiçbiri de kolay işler değil. Kötü veya yanlış hammadde ile iyi yemek yapılamaz. Balık yanında et mezesi keyif vermez. Doğru lezzeti, doğru lezzetlerle ve tam zamanında sofranıza sunan ekibi yönetmek de şeflerimizin işi. Hem ekibi hem de mutfağı yönetmek adına çok stresli işlerini güler yüzüyle misafirlerinden gizlemek de şeflerimizin işlerindeki ustalıklarının ispatı.

Teşekkür

İsimleri saymakla bitmez... Ancak programı uygun olduğu için sohbetlerinin kısa hallerini sayfalarımızda bulabileceğiniz bazı şeflerimizin uzun röportajlarına GidaGundemi.com ve FoodTimeDergi. com web sitelerimizden ulaşabilirsiniz. Konsepti bozmamak adına bir miktar kısalttığımız röportajlarda, şeflerimizin ülkemize hizmetlerine bir kez daha şahit olduk. Röportaj yapabildiğimiz ve yapamadığımız tüm şeflerimize başarılar diliyoruz. Varlıkları için hepsine teşekkürler, yolları açık olsun…