MAKALE

Yayın Tarihi: 06.08.2013 Salı 14:28:43

Ne Yiyip İçtiğini Bir Düşün Bakalım!

Misafir Yazar

Ne Yiyip İçtiğini Bir Düşün Bakalım!
Türkiye'nin 20 bin uzman hekime ihtiyacı var ama bu ihtiyacı dikkate almadan önce Türkiye'nin gıda politikasını sorgulanmalı artık. Mesela hastane açığını kapatmak için yediklerimizi-içtiklerimizi denetlemekten başlayabiliriz!

Çoğu arkadaşıma gıda üretim alanlarını bahsettiğimde hayretler içerisinde kalıyorlar. Örneğin gördüğünüz çoğu fırınların girişi güzel olabilir ama üretime girip gezmenizi şiddetle tavsiye ederim..! Devlet öncelikli önlemler almalı. Siz bir insanı hasta ediyorsunuz sonra önlem almaya çalışıyorsunuz… Hasta olmaması için önceden önlem almak daha mantıklı değil mi !? Şu anda çoğu gıda işletmesinin başında Gıda Mühendisi ve denetim yok maalesef. Devlet ve tüketiciler artık sonraki önlemleri düşüneceğine GIDA TERÖRÜNE dur demeli ve Tüketiciler de gerektiğinde duyarlı olup 174 ALO GIDA HATTI ‘nı aramalı ve güvenli gıdayı talep etmelidirler.

Helal gıda demek sadece yasak olan şeyleri yememek anlamına gelmemektedir. Uygun olmayan şartlarda hazırlanan gıdalarda haram olabilmektedir. Allah Kuran-ı Kerim’inde sadece helal demiyor, “HALALEN TAYYİBEN” buyuruyor, yani hem helal olmalı, hem de temiz olmalı yani güvenli bir gıda olmalı! Mesela E.Coli olan bir salatayı bir restaurantta sorgulamadan tüketebiliyoruz. Bir hadis-i şerifte Resul-ü Ekrem (s.a.v.): Allah yolunda sefer yapmış, üstü başı tozlanmış bir adam, ellerini göklere uzatarak: "Ya Rab, ya Rab!" diye yalvarıyor. Hâlbuki onun yediği haram, içtiği haram, giydiği haram, gıdası haramdır. Böylesinin duası nasıl makbul olur?" buyurmuştur.

Şu günlerde son demlerini yaşadığımız Mübarek Ramazan-ı Şerif’te ve sonrasında en çok dikkat etmemiz gereken konulardan birisinin bu olduğuna inananlardanım.


Menekşe Bulut
Gıda Mühendisi