MAKALE

Yayın Tarihi: 13.10.2013 Pazar 21:49:19

PEPİNO

Fatih ŞAŞMAZ

PEPİNO
Türkiye, özellikle de Anadolu tarihi boyunca çok büyük uygarlıklara ev sahipliği yapmış bir coğrafyadır. Bu uygarlıklarda tarımsal faaliyetler bölgedeki iklim çeşitliliği nedeni ile çok geniş bir yelpazede ve yoğun bir şekilde yapılmıştır. Ekonominin tarıma dayalı olduğu yıllarda ve çeşitliliğin az olduğu dönemlerde Anadolu da yapılabilen belli başlı tarım ürünleri mevcuttu. Bunların arasında aslında en yoğun üretimi söz konusu olan buğday ilk sırayı almaktadır.

Tarımda geçmişten günümüze dek arz-talep dengesi doğrultusunda, iklim koşulları ve coğrafik koşulların el verdiği seviyede, teknolojide takip edilerek hem üretim miktarı artmıştır, hem de üretimde çeşitlilik artmıştır. Tarım Türkiye de 1960 lar dan itibaren gelişmeye başladı ve 2003 yılı itibari ile sebze ve meyve ihracatının büyük bir kısmını Almanya, Hollanda, Fransa ve Yunanistan gibi Avrupa ülkelerine yapmaya devam etmektedir.

Türkiye de son 5-8 yıl dan itibaren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Meyvecilik Araştırma Enstitülerinin ve birkaç özel araştırma firmalarının da çabası ile ülkemizde bu gün adını duymadığımız, tadını bilmediğimiz bir çok meyvenin üretimine başlanmıştır.

Son olarak benimde ilgimi çeken bir meyvenin Malatya da bulunan Battalgazi ziraat meslek lisesinin uygulama arazisinde üretilen PEPİNO meyvesi olmuştur.
Pepino Ana vatanı Güney Amerika ülkelerinden Peru’dur. Kavuna benzer aromalıdır, meyvesinin eti sulu ve ince kabukludur.Meyveleri partenokarpik oluştuğu için meyvesinin içinde tohum bulunmaz ve meyvesinin tümü yenilebilir.

Pepino meyvesinin faydaları: İçeriğindeki A ve C vitaminleri sayesinde idrar yolları, solunum yolları enfeksiyonlarında vücudun direncini artırır. Bunun dışında yaralarda ve diş iltihaplarını gidermekte etkilidir. Kan damarlarının güçlü olmasını sağlar.Şu an için Türkiye de Akdeniz sahil şeridinde ve Erzincan ın üzümlü ilçesinde üretimi yapılmaktadır. Manavlarda 2.00tl ile 5.00tl arasında satıldığı dikkate alınırsa ekonomik anlamda da yatırımı uygun bir tarım ürünü olarak görünmektedir.

Tarımın ekonomi üzerindeki etkileri şüphesiz ki azımsanacak bir rakam değildir. Önümüzdeki yıllarda pepino meyvesinin üretiminin ülke geneline yayılıp ülke ekonomisine katkı sağlaması dileği ile,

Herkese hayırlı bayramlar…

Etiketler PEPİNO,