MAKALE

Yayın Tarihi: 16.01.2018 Salı 13:10:00

Sadece 10 adımda zayıflayın

Nursel EROĞLU

Sadece 10 adımda zayıflayın

Bilimsel olarak ispatlanmış 10 adımda zayıflama ve sağlıklı yaşam için öneriler bu sayıdaki konumuz. Sağlıklı bir yaşam, ideal ağırlığın korunmasıyla mümkün olmaktadır. Vücut ağırlığı artıkça, yağ dokusu da artıyorsa, kişide kalp ve damar hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıkların görülme riski artar. İşte bu 10 adımda bu risk grubundan çıkabilir ve ideal ağırlığınıza kavuşabilirsiniz.

Proteinli besinler

Proteinler doku yapımı ve bağışıklık sistemini güçlendirilmesi gibi önemli görevleri olan besin öğeleridir. Aynı zamanda vücutta sindirime uğrarken daha fazla kalori yakılır. Ne güzel; hem besin öğesi olarak kıymetli, hem de sindirilirken daha fazla kalori harcıyor. O zaman bundan yararlanabilir ve metabolizma hızını da artırması için 3 gün üstte olmamak koşuluyla bazı öğünlerde protein ağırlık beslenebiliriz. Böylece vücutta metabolizmamızın uyanması için ona küçük bir sinyal göndermiş oluruz. Gün içindeki bir öğünde protein ağırlıklı bir menü seçmek yeterli olur. Hayvansal ve bitkisel proteinleri bir öğünde tüketebiliriz.

Lifli besinler

Lifli besinlerin kan kolesterolünün dengelenmesini, ağırlık azalımı ile zayıflama, gıdalardaki fazla yağın emilimini engelleme gibi çok yararlı işlevleri vardır. Bakliyatlar ve tam tahılları öğünlerinizde bulundurun. Sağlıklı bir karbonhidrat olarak enerji alımınızı destekler, sizi halsizlikten korur.

Hareketli olun

Spor yapmaya vaktiniz ya da enerjiniz mi yok. O zaman ofiste bile yapabileceğiniz 10 kere zıplama hareketi size kalori harcatır ve metabolizmanızı da daha fazla kalori yakması konusunda çalıştırır. Zıplama harekesi yerçekimine karşı yapılan bir egzersiz olduğu için etkilidir. Kalp atış sayınız artar, nefes hızlanır yani vücut çalışmaya başlar.

Tabak miktarı azaltma tekniği

Diyetler size uymuyor, listelere bağlı kalamıyor ve mutlaka yasaklar listesinden kaçaklar yapıyorsanız bu madde size göre. Tabak miktarı azaltma tekniğinde sevdiğiniz tüm yiyeceklerden dörtte bir azaltılmış olarak yemenizi öneriyoruz. Bu tekniği uygulayan kişilerde sağlıksız gıdalardan uzaklaşma ve artık hiç yeme istediği kalmadığı da olabiliyor.

Su içmek

Kalorisi yok, tadı yok, serinlik verici, içimizi temizleyen, metabolizmayı hızlandıran, cilt gençliği ve nemi veren böyle müthiş bir sıvı yok. Günde en az 10-15 su bardağı su içmeliyiz. Kalorisiz bir yağ yakıcı, çok basit sadece su için.

Yağ tasarrufu

Yemeklerinizde yağ konusunda cimri olursanız yemeğin kalorisi büyük ölçüde düşer ve siz 1 porsiyon yemek üzerine doymadığınızda ve yarım porsiyon daha yediğinizde kilo almazsınız.

Tabi yağ miktarı çok düşük bir yemek yapmışsanız. Kullanacağınız yağ seçimi de önemli bir konu. Değerli yağ asitleri içeren zeytinyağını, diğer yağ kaynakları ile karışık kullanmaya özen göstermeliyiz. Unutmayın; 1 gram yağ 9 kalori iken, 1 gram karbonhidrat ve protein 4 kalori.

Aç kalmak kilo aldırır

Uzun süreli öğün atlamak ve aç kalmak iştah için çok tehlikeli bir durum. Yani kontrolden çıkmanıza neden olarak fark etmeden çok fazla yağlı ve şekerli gıda yemenize neden olabilir. Aç bir kişinin diyetini yönetmesi çok güçtür. Vücut fizyolojisinde kan şekeri düşen ve açlık hissi ile uyarılan bir kişinin önüne ne gelirse yemesi çok normaldir. Bunun önlenmesi de çok kolay. Ana öğünlerin saatti geçiyorsa sağlıklı atıştırmalıklar ile küçük ara öğünler iştahı baskılar.

Kral kahvaltı yapmak

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Atlanmamalıdır ve vücut için yakıt görevi görür. Kral kahvaltı kavramı, sağlıklı, doyurucu ve güçlü bir kahvaltı demektir. Özellikle yumurta kahvaltıda mümkün olduğunca tüketilmelidir. Yapılan çalışmalara göre sağlıklı ve doyurucu kahvaltı yapma alışkanlığı olan bireylerde şişmanlık %30 daha az görülmektedir. Kahvaltı alışkanlığı olan kişilerin metabolizma hızları yüksektir ve diğer kişilere göre daha çok yağ dokusundan kalori yakarlar.

Renkli bir tabak

Öğünlerinizde tabaklarınıza bir bakın renkli mi? Yoksa tek renk mi? Besin gruplarından çeşitli beslenildiğinde, özellikle işin içinde sebzeler varsa tabaklar renklenir. Ne kadar çok renk çeşidi varsa, çok çeşitli besinlerden beslenmiş ve tüm vitaminlerden yararlanmış olursunuz. Yeşil, kırmızı, mor, sarı yani marul, kırmızı biber, pancar ve limon… İşte bu kadar basit, çok renk çok sağlık.

Stresi azaltın

Stresin kilo alma üzerinde etkisi artık ispatlandı. Zayıflama sürecinde de stresli kişiler ya zayıflıyor ya da zayıflayamıyor. Stresi azaltmak için spor yapmak ve hobi edinmek en etkili yöntemler. Stresin kişilerde duygusal yeme sendromuna yol açması çağımızın sorunu. Tokken tıkınırcasına yeme atakları da yine stresle ilişkili. Kendinizi sevin ve stresinizi azaltın.