MAKALE

Yayın Tarihi: 07.12.2017 Perşembe 13:40:00

Sağlıklı bir yaşam için nasıl doğru tercihler yapabiliriz?

Ceren YOLAÇAN İŞERİ

Sağlıklı bir yaşam için nasıl doğru tercihler yapabiliriz?

Daha hafif, daha sağlıklı bir beden için doğru seçimler yapmalı, bunu bir alışkanlık haline getirmeli ve bu yaşam tarzını ömür boyu sürdürmeliyiz.

Obezite, vücutta sağlığını bozacak ölçüde anormal veya aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanır. Dünyada, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde; aşırı ve yanlış beslenme, hareketsiz hayat tarzı ve çevresel faktörler sebebiyle de erişkin ve çocuklarda görülme sıklığı giderek artmaktadır.

Obezite ile mücadelenin temeli alınan enerji ile harcanan enerji arasında dengenin sağlanması ile mümkündür. Bu sebeple bireyler, ağırlık kaybetmek için porsiyonları küçültmek, yağ, şeker veya bazı besin gruplarının tüketimini azaltmak ve / veya kaldırmak, light gıdaları tercih etmek gibi çeşitli tercihler yapıyorlar. Bu tercihleri yaparken unutulmaması gereken, tek hedefin sadece düşük kalorili beslenip, hızlı kilo vermek olmadığı, kilo verme sürecinde sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması ve yaşam kalitesini arttıran bu alışkanlıkların ömür boyu sürdürülmesidir. Türk Gıda Kodeksine göre, enerjisi ya da kalorisi; yani yağ, karbonhidrat ve şeker oranları % 25 azaltılan ürünler ‘light’ sınıfına girmektedir.Bu ürünleri tercih etmek günlük tüketilen kalori veya yağ miktarını azaltabilir. Bu azalma, kilo kaybına, kan şekeri ve kan yağlarının kontrolüne yardımcı olabilir fakat unutulmaması gereken, bu light ürünlerin de kontrollü miktarlarda tüketilmesi gerektiğidir. Light bile olsa büyük porsiyonların tüketilmesi, fazla kalori alımına ve buna bağlı olarak vücut ağırlığının da artmasına sebep olacaktır. Örneğin kullandığınız tam yağlı süt ve süt ürünlerini light yani yağı azaltılmış olanlarla değiştirmek veya yağı-şekeri-enerjisi azaltılmış bisküvileri diğer şekerli ve daha yüksek enerjili ürünlerin yerine tercih etmek sağlığa katkı sağlayan seçimlerdir. Fakat light olduğu için birkaç paket bisküvi tüketmek kötü bir seçimdir. Light gıdalar günlük beslenmemize ek olarak değil, diğer yağlı ve şekerli gıdaların yerine tüketilmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da, diyabetik ürünlerle, diyet ürünlerin karıştırılmamasıdır. Diyabetik ürünlerin esas özelliği, şeker yerine sakarin, aspartam, asesulfam-K gibi enerji içermeyen tatlandırıcılar veya dekstroz, maltoz, mısır şurubu, fruktoz gibi enerji içeren tatlandırıcıları içermesidir.

Diyabetik ürünlerin şeker oranı azaltılmıştır fakat yağdan ve kaloriden zengin olabilirler. Her zaman zayıflama diyeti için uygun değildirler. İdeal vücut ağırlığına ulaşmanın ve onu korumanın yolu yeterli ve dengeli beslenmekten geçer. Bireyin ihtiyaçlarına uygun, tam tahıl, meyve-sebze gibi vitamin, mineral ve posadan zengin sağlıklı besinleri tercih etmek, yağ ve şeker alımını sınırlandırmak, bol su içmek ve haftada 150 dakika fiziksel aktivite yapmak obezite ile mücadelede alacağımız öncelikli önlemlerdir ve bu mücadelede bireysel önlemlerin yanı sıra, gıda sanayinin nimetlerinden de faydalanabilir, piyasadaki enerjisi azaltılmış light gıdaları da sağlıklı beslenme planınızın bir parçası yapabiliriz.

Daha hafif, daha sağlıklı bir beden için doğru seçimler yapmalı, bunu bir alışkanlık haline getirmeli ve bu yaşam tarzını ömür boyu sürdürmeliyiz.