MAKALE

Yayın Tarihi: 06.02.2018 Salı 11:20:00

Sakız yutmak zararlı mı?

Misafir Yazar

Sakız yutmak zararlı mı?

Bu soru ile okul sıralarında karşılaşmamış olan pek nadirdir. 5-10 dk’lık teneffüsler sakız çiğnemek için yeterli olmamış, tadına varamadan ders zili çalmıştır. Daha ilk dakikasında da hocaya yakalanıp sakız yutulmak zorunda kalınmıştır. Peki yuttuğumuz bu sakızlar bizler için ne kadar zararlı? Büyüklerimiz dediği gibi midemize yapışıp uzun süreler orada kalacak mı?

Çocukken en ucuz ve keyifli tüketim malzemesiydi sakız… Bakkal amcaların para üstüydü, hayatımızda önemli bir yere sahipti. Çocukken bizlere yutulacak sakızın sindirilemeyeceği ve uzun yıllar bizimle birlikte zaman geçireceği söylenirdi. Gerçekten böyle bir durumun oluşması mümkün müydü? Gelin bu konuya önce sakızın içeriğini inceleyerek bakalım…Genel anlamda sakız, sakız mayası, tatlandırıcılar, koruyucu ve yumuşatıcılardan oluşuyor.

Çiğnediğimiz sakızın içerisinde bulunan şeker, nane gibi tatlandırıcılar kolay parçalandığından hızlı bir şekilde sindirilip tüketime giriyor. Aynı şekilde bitki yağı veya gliserin gibi yumuşatıcılarda sindirimde sorun yaratmıyor. Sorun teşkil edecek tek yapı var oda sakız mayası. Sakız mayası mide asidine ve bağırsaktaki enzimlere karşı dirençli olduğundan sindirim esnasında sorun yaratmakta ve uzun süre bünyemizde atılamamaktadır.

SAKIZIN ANA MADDESİ

Sakız üreticileri önceleri sakız üretiminde, yoğunlukla Amerika kıtasında yetişen sapodilla ağacının reçinesini kullanıyorlardı. İkinci dünya savaşı sıralarında Amerikan askerleri sakızı ülke dışına çıkarınca popülaritesi, buna bağlı olarak da talep miktarı arttı. Arz talep dengesi karşılama noktasında sapodilla reçinesinin yetersiz kalmaya başlaması ve teknolojinin ilerlemesiyle kullanılan ana malzemede çeşitlilik ortaya çıkmaya başladı. Bugün çoğu sakızda doğal ya da sentetik polimer kullanılıyor. Bu noktada gıda firmaları izin verilen maddelerde ideal elastikiyete ulaşma amacıyla farklı malzemelere yöneliyorlar. Tekrar konumuzun başına dönecek olursak; sindirilme noktasında sorun teşkil eden, sakız üretiminde kullanılan bu polimer yapıdaki sakız mayasıdır. Eğer yutulan parça fazla büyük değilse yolunu bir şekilde bulup dışarı atılıyor.Yumuşak bir yapıda olması bu noktada artı bir durum. Ancak yutulan miktar fazla ise, o zaman kabızlık gibi belirtiler ortaya çıkartıyor ve müdahale gerektiriyor. 90’lı yılların sonlarında basında çıkan bir araştırmada bu duruma örnekleyecek 3 vaka meydana geldiği açıklanıyor. Bunlardan ilkinde tuvalet alışkanlığı kazanması için sakız teklif edilen 4 yaşındaki bir çocuğun kabızlıktan şikayet etmesi üzerine ortaya çıkıyor. Çocuk günde en az 5 sakız yutuyor ve rahatsızlanması üzerine doktora başvuruluyor. Uygulanan birçok tedavi yönteminde olumlu sonuç alamayan doktorlar en son anüs yoluyla bağırsaklara ulaşmış ve buradan büyük bir sakız kitlesi çıkarmıştı. İkinci vakada yine 4 yaşındaki bir çocukta rengarenk bir kitle bulunmuş ve bunun sakız olduğu anlaşılmıştı. Daha çok sakız çiğneyebilmek için ağzındakileri yutması bu duruma sebebiyet vermiş. Son vakada ise bir buçuk yaşında bir çocukta yaşanmış.

Midesinde metal paraların yapıştığı bir kitle bulunmuş ve bununda sakız olduğu kısa zamanda anlaşılmıştı. Örnekleri de göz önünde bulundurup yorumlamak gerekirse, çok sakız yutmak zararlıdır. Ancak kazayla veya hocanıza yakalandınız diye zamanında yuttuğunuz bir sakızdan size zarar gelir diye kesinleşmiş bir veri yok. Bir tanesi belki yolunu bulur ama onu o yola sürüklememek en mantıklısı. Sağlıklı ve sakızlı günler dileğiyle…