MAKALE

Yayın Tarihi: 29.12.2011 Perşembe 12:48:19

Seni Tuz Kadar Seviyorum...

Şengül PARLAK

Seni Tuz Kadar Seviyorum...
SENİ TUZ KADAR SEVİYORUM…

Tuz kadar sevmek için bir kez daha düşünün. Tuz sevilmesine sevilir ama aşırısı sağlığa zarar. Sevgi için de bilerek söylenmiş olabilir mi acaba?
Tuz, Tat vermek yada kokuşmasını geciktirmek için yemeklere konan, toz halde ve beyaz renkte madensel bir madde. Kimyasal yapısı bileşiktir. Sodyum ve klorun birleşmesinden meydana gelmiştir (Na Cl). Tabiatta çok rastlanan bir maddedir. Deniz suyunda bazı göl sularında, eriyik halde, toprak altında taş, kaya yada maden halinde bulunur.
           
Bitkiler için belli oranı geçmemesi şartıyla gereklidir. Topraklarda gübre yerine kullanılabilir. Aşçılıkta olduğu kadar konserve sanayinde, boya, deri sanayinde ve bazı durumlar panzehir olarak dahi kullanılabilen çok değerli bir bileşiktir tuz.

İnsan vücudu için çok gerekli olan sodyumu tuzdan temin ederiz. Ülkemizde iyot eksikliğinin giderilmesi için yasal düzenlemelerle gıda için kullanılacak tüm tuzların iyotlanması zorunlu hale getirilmiştir. İyotun tuza ilave edilmesinin nedeni ise sadece basit uygulama olmasından kaynaklanır. Neden ekmeğe ilave edilmez sorusunun karşılığı da budur zaten. Ciddi iyot eksikliğiniz yoksa tuzu iyot için fazla tüketmemelisiniz.

Peki en sağlıklı tuz hangi tuzdur? Ne kadar tüketilmelidir? Zararları nelerdir? Tüketici bilinci her geçen gün artan bir toplumuz desek mi? En azından bilinçlenmeye çalışıyoruz diyelim. Bu konuda biraz sohbet edelim bakalım neler çıkaracağız?


Kimler İyotlu tuz yemelidir? Vücudumuzda tiroid bezinin yeterli hormon salgılayabilmesi için günlük en az 150 mikrogram iyotun gıdalar ve suyla alınması gerekir. Alınmazsa guatr hastalığı oluşur. Tiroid hastalığı olmayan çocuklar erişkinler ve hamileler iyotlu tuz kullanmalıdırlar.

Kimler İyotsuz tuz kullanmalıdır? Nodüler guatrı, hipertiroidisi olanlar iyotsuz tuzu tercih etmelidirler. Bu gibi durumlarda iyotlu tuz yediklerinde iyot tiroid bezinin fazla çalışmasına neden olarak, terleme, çarpıntı, zayıflama ve sinirlilik gibi hallere neden olur.

Ülkemizde tuzlaları ile ünlü ve soframızdaki tuzun büyük bölümünün çıkarıldığı yer, Tuz gölüdür. Dünyanın en tuzlu göllerinden biridir. Genişliği 48km olmasına rağmen sığ bir göldür. Litresinde 329 gr tuz bulundurur. Buharlaşma nedeniyle tabanında tuz katmanı oluşur. Bu gölün temizliğine bakacak olursak sorun görmemiz mümkün. Çünkü çevresinden çok miktarda atık toplayan bir göl. Durum bu olunca sağlıklı tuz tüketiyor muyuz? Sorusu aklımıza geliyor.

Biraz da kaya tuzundan bahsedelim. Sağlık açısından çok faydalıdır. Neden? Madenden çıkartılan mineraller açısından zengin kaya tuzu, rafine edilirse içerisindeki mineralleri kaybeder, içerisinde sadece sodyum kalır. Bu da vücutta ödemlerin oluşmasına neden olur. İşlenmemiş kaya tuzu ise bunu ortadan kaldırıyor. İnsan vücuduna yararlı birçok minerali bünyesinde bulunduruyor. Bu açıklamalara göre kaya tuzu tüketmek daha mantıklı görünüyor.

Tuz tüketimine gelince günde 3-6gr (1 çay kaşığı) tuz tüketimini aşmamalıyız. Bunu nasıl yapabiliriz? Bir kere yemekleri tatmadan tuz atmayalım, konserve ürünlerde çok miktarda tuz olduğundan çokça tercih etmeyelim, Sulu yemekler yemeyi tercih edelim. Böylece tuzu hayatımızda yararlı bir ürün haline getirebiliriz.