MAKALE

Yayın Tarihi: 11.12.2011 Pazar 22:19:33

Sertifika Toplama Çılgınlığı

Oğuz PELİKLİ

Sertifika Toplama Çılgınlığı

Yeni mezun ve mezun adayı öğrenci arkadaşlara bir sorum olacak; Özgeçmişinize yazmak ve iş görüşmesinde size avantaj sağlaması için kaç tane sertifika topladınız?

1, 2, 3, … , 9, 10 veya daha fazla cevabını verecek birçok arkadaşımız olduğuna eminim.

Peki, bu aldığınız sertifika/katılım belgeleri size iş görüşmelerinde bir avantaj katacak mı? Bu sorunun cevabı yine sizde. Nasıl mı? Aldığınız eğitimden ne öğrendiğinize göre bu sorunuzun cevabı değişecektir. Eğer 2 günde 4-5 sertifika veren bir eğitimden bu belgeleri aldıysanız ve üzerine kendiniz bir şey katmadıysanız üzülerek bildirmek zorundayım ki size bir avantaj katmayacaktır. İş görüşmesi yaptığınız kişi aldığınız eğitimler konusunda bilgili ise size birkaç soru soracak ve verdiğiniz veya veremediğiniz cevaba göre özgeçmiş bölümünde aldığınız eğitimler bölümünü dikkate almayacaktır. Belki de görüşmenin devamı bu negatif durum üzerinden olumsuz bile sonuçlanabilir.  Genel katılıma açık veya yeni mezunların/öğrencilerin alacağı ve sonunda sertifika/katılım belgesi alacağınız ana eğitimlerin hiçbirisi 1 günden az olamaz. Yani 2 günde 4-5 sertifika alacağınız eğitimlerde hiçbir şey öğrenemezsiniz. Bu tarz eğitimlerde sadece kulak dolgunluğu olur. Bu kulak dolgunluğu içinde eğitime gitmenize gerek yok, internette yeterince sunum, makale veya örnek uygulamalar mevcuttur. Bunları inceleyerek orada olacağınız bilgiden daha fazlasını alabilirsiniz. Bu tarz eğitimlerin seçilmesindeki temel neden ne yazık ki yeni mezun/öğrenci arkadaşlarımızın maddi gücünün yetmemesidir. Firmalarda bu maddi yetersizliği ve yeni mezunların/öğrencilerin iş bulamama korkusu üzerinden haksız ticari kazanca dönüştürmektedir. Konu hakkında bilgisi olmayan bu arkadaşlarımızda yeterince araştırmayınca bu tuzağa ne yazık ki düşmektedirler. Bu tuzağa düşmemek için ne yapmalıyız?

Elinizde sadece sertifika olsun, özgeçmişim kalabalık gözüksün diye eğitimlere gitmeyin, hepsine harcadığınız parayı birkaç iyi eğitime harcayın ve aldığınız eğitimler size gerçekten bir şey katsın. Gıda sektöründe çalışacak arkadaşlara önereceğim temel eğitimler ISO 9001, ISO 22000, PAS220 ve İç denetçi eğitimidir. Bu eğitimlerin üzerine çalışmaya başladığınızda birçok eğitim alabilirsiniz. Ama bu temel eğitimleri tam olarak almadığınızda, 50-60 kişinin toplandığı bir sınıf, anfi vb ortamda kısa bir sürede alırsanız, bunlar size bir şey katamaz. Eğitim katılımcı sayısı 20 üzeri olan hiçbir eğitimde size bir fayda sağlamasını beklemeyin. Bu 4 ana eğitim entegre verilmesi halinde bile 5 günden az sürede olamaz. Ayrı ayrı alınması halinde ise 6-7 günde alınması gerekir. Bu eğitimler ileride alacağınız BRC, IFS, SQF, AIB vb kalite ve gıda güvenlik sistemlerinin temellerini oluşturacaktır. Bu eğitimlerin tam olmaması durumunda ileride alacağınız bu eğitimlerinde anlaşılması ve yorumlanması zorlanacaktır.

Aldığınız eğitimlerden sonra mutlaka internetten veya kaynaklardan bu eğitim konuları hakkında araştırma yapın ve bulabileceğiniz örnek sistemleri inceleyin. Eğitimlerde aldığınız bilgileri bu sistemlerde ve örneklerde bulmaya çalışın. Böylece eğitimin daha iyi anlaşılması ve standartların yorumlanması konusunda kendinizi geliştirebileceksiniz. Böylece iş görüşmesi sırasında size sorulacak genel bilgilere iyi bir cevap verecek, yönetici gözünde artı puan kazanacak ve görüşmenin ileri aşamaları için olumlu bir hava yaratmış olacaksınız.

Bu eğitimlerle ne yazık ki eğitim serüveniniz bitmeyecek. Çalışmaya başladıktan sonra gerek standartların revize olmasından dolayı gerekse sizlerin kendinizi geliştirmeniz adına eğitimleri belirli periyotlarda yenilemenizde fayda var. Zira yeni çıkan veya revize olan bir standardın sektörde farklı firmalarda farklı anlayışla uygulanmaya başlaması ile birlikte standartların yorumlanmasında daha iyi bir şekilde oturmakta ve sizlere daha geniş vizyonlar kazandırmaktadır. Çalışmaya başladıktan sonra bu eğitimlerin maliyetini firmalar karşılayacağı için bu sizler için çok sorun olmayacaktır.

Alacağınız eğitime gitmeden önce mutlaka bir araştırma yapın. Beklentileriniz, size verecekleri ve eğitim maliyetini bir arada değerlendirin. Sadece maliyete kanalize olmayın ki, zor imkânlarla yarattığınız kaynağınızı boşa harcamayın. Bu kaynak sadece para değildir. En önemli ve telafisi olmayan tek kaynak olan zamanınızı da boşa harcamayın…