MAKALE

Yayın Tarihi: 06.02.2018 Salı 11:05:00

Siz hangi ülkenin kahvaltısını tercih edersiniz?

Hande Pusat

Siz hangi ülkenin kahvaltısını tercih edersiniz?

Dünya mutfağında gözlerimizi hangi yöne çevirsek birbirinden farklı tatları, farklı coğrafi koşulları ve kültürleri görürüz. Farklı lezzetlere ulaşmak için çok uzağa gitmeye o kadar da gerek duymayacağımız ülkemizin dört mevsim özelliklerini yaşayan mutfağında binbir çeşit lezzet saklıdır.

Türk insanı kültürüyle bir mozaik gibidir. Karadeniz'de, Doğu'da Batı kesimlerinde çeşit çeşit insan çeşitli alışkanlıklara sahipken, kahvaltı kültüründe hepsini birleştiren bir şey vardır ki, yalnız kahvaltıda değil günün her saatinde içimizi ısıtmaya hazırdır. Şöyle demli ve tabii ki ince belli bardakta sıcacık bir çay...

Çoğu Avrupa ülkesinde kahvaltıda kahve tercih edilirken, çay Türkler için kahvaltının olmazsa olmazıdır. Türk insanı mutfağıyla övünmeyi sever, haksız da sayılmaz. Her yörenin farklı lezzetteki çeşit çeşit peyniri, Ege kıyılarının zeytini, Doğu bölgelerinin hamur işleri bir araya gelerek Türk mutfağında kahvaltıyı adeta bir ziyafete dönüştürür. Avrupa'da kahvaltının genellikle tatlı yiyeceklerden oluştuğunu söylesek de, kahvaltı kültürümüzün bir nebze uyuştuğu İngiltere, Türkler için Avrupa'da bir kaçış noktası olabilir. İngilizlerin kahvaltısında fasulye, sosis ve jambon tercihlerine kızarmış ekmek ve bir fincan siyah çay eşlik eder.Hollanda'ya gelince... Hollanda kahvaltı tercihini pancake'lerden yana kullanıyor. Sadece tatlı değil, tuzlu ve ekşi çeşitleri de bulunan pancake'leri bir şurupla yemeyi tercih ediyorlar. Polonya'da ise Jajecznica olarak bilinen geleneksel kahvaltı, üzerinde sosis dilimleri olan çırpılmış yumurta ve patates pancake’lerinden oluşuyor. Avrupa'nın Her Köşesinde Kruvasan Avrupa'da pek çok ülkenin kahvaltı menüsünde kruvasana rastlamak mümkün. İtalya ve Portekiz'de kahvaltıda genellikle kruvasan ve kahve tercih ediliyor. Zengin Orta Doğu Kahvaltısı Kahvaltıda Orta Doğu geleneklerine bakacak olursak; mesela Ürdün’de süzme yoğurt, humus ve falafel oldukça ilgi gören kahvaltılıklar arasında. Bunların yanında genelde zeytinyağı, kuzu sosisi, reçel, tereyağı, hindi veya dana jambonu da kahvaltı sofrasında yerini alıyor. Böylece ortaya zengin bir Orta Doğu kahvaltısı çıkmış oluyor.

Coğrafi koşulların etkisini gördüğümüz Alaska’da kahvaltıda, ren geyiği eti ve yumurtalı pancake yeniliyor. Çetin hava koşullarıyla mücadele edebilmek için kahvaltıda kırmızı et yemek iyi bir yöntem olsa gerek. Moğolistan da damak tadı olarak Alaska’ya benzer şekilde kahvaltıda bol yağ ve unla terbiyelenen haşlanmış koyun etini tercih ediyor. Moğolistan’da kahvaltıda ayrıca at etine de rastlamak mümkün. Alaska’nın sert hava koşullarına karşın, Hawaii'de tropikal iklime uygun şekilde sadece karışık meyveler tüketilen kahvaltıya belki bir dilim ekmek eşlik ediyor.

Mısır’ın gözde kahvaltılığı ise Foul Madamas. Bakla, nohut, sarımsak ve limondan oluşan bu yiyecek zeytinyağı, pul biber, tahin, haşlanmış yumurta ve ince kıyılmış yeşilliklerle birleştiğinde bir akşam yemeği kadar ağır ve emek harcanmış bir kahvaltı çıkıyor ortaya. Hazırlık aşaması uzun sürerken, yeme aşaması ise biraz fazla kısa sürecek gibi duruyor! Biraz Avokado, Biraz Börülce Gallo pinto, Kosta Rika’nın geleneksel kahvaltısı. Bu kahvaltıda börülce, pirinç, istenirse ekşi krema sosu, salsa sosu ve mısır tortillası yer alıyor. Kosta Rikalılar bu kahvaltının yanında genelde biraz avokado, yemeklik bir muz türü olan plantain veya soğuk et tercih ediyorlar.