MAKALE

Yayın Tarihi: 05.01.2018 Cuma 12:30:00

Sofraların şöleni roti

Cengiz Çelik

Sofraların şöleni roti

Roti edilen et, her toplumda önemli bir değere sahiptir. Aynı etin haşlanmış olması herhangi bir rağbet görmezken, roti edilmesi, sofralara bir şölen havası katmaktadır.

Rotiilk çağlardan günümüze kadar gelmiş bir pişirme yöntemidir. Büyük bir et parçasının hiç su kullanılmadan sadece yağlanarak pişirilmesine roti etmek denir. Eskiden açık alanlarda yakılan ateşin üzerinde bir şişe geçirilerek çevrilen etler, bugünlerde ise elektrikli fırınlarda pişirilmektedir. Bu fırınlarda paslanmaz çelikten yapılan şişler kullanılmaktadır. Şişler, bir motor sayesinde sürekli ve ritmini hiç bozmadan dönmektedir. İşin sırrı da buradadır aslında. Çünkü roti edilen etlerin uygun sıcaklıkta ve eşit derecede pişirilmesi gerekir.İşin detaylarına girmeden önce, rotinin zahmet ve sabır gerektiren bir yöntem olduğuna vurgu yapmakta fayda var. Bundan dolayıdır ki roti edilen et, her toplumda önemli bir değere sahiptir. Aynı etin haşlanmış olması herhangi bir şekilde rağbet görmezken, roti edilmesi, sofralara bir şölen havası katmaktadır. Hemen hemen her toplumda önemli konuklar için hazırlanan yemeklerin genellikle roti edilerek hazırlanmış etlerden oluşması da önemli bir detaydır. Kuzey Afrika ülkelerinin en popüler yemeği olan ‘meşçi’, –bizdeki adıyla ‘kuzu çevirme’- roti etme tekniğiyle pişirilen yemeklerin en güzel örneklerinden birisidir.Uygun Sıcaklık

Roti etmenin en önemli unsuru, etin uygun sıcaklıkta pişirilmesidir. Kuzu eti, dana eti veya balık eti elbette aynı derecedeki ateşte pişirilemez. Bunun için bir derece verilmesi de doğru olmaz. Bu yüzden pişirilen etin derecesi ve pişirme süresi cinsine göre ayarlanmalıdır. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de pişirme süresince etin sürekli yağlanmasıdır. Bu yöntemde eti kurutmadan ve dışı kızarmadan pişirmek gerekir. Çünkü etin iç kısmı dışına göre daha geç sürede pişmektedir.

Fırınlarda pişirilen etlerden akan yağlar, yeniden etin üzerine sürülmeli ve pişirme işlemine bu şekilde devam edilmelidir.