MAKALE

Yayın Tarihi: 07.03.2018 Çarşamba 10:40:00

Sorunlu değil zorunlu

Hande Pusat

Sorunlu değil zorunlu

Ülkemiz 3 yanı her türlü deniz canlısı ile dolu denizlerle çevrili. Verimli toprakları ile her türlü tarım ürününün yetiştiği, çayır çimen bolluğu ile her türlü hayvan üretiminde sorunu olmaması gereken bir ülke olarak, neden gıda ithal ediyoruz?

Aslında cevap basit… İthalatın farklı gerekçeleri vardır. Ülkenizde hiç yetişmeyen veya yeterli olmayan ürünleri ithal edersiniz. Mesela biz ülke olarak süt ineği yoğunluğuna sahip olduğumuzdan, kırmızı et sıkıntısı yaşıyoruz. Bu sebeple et ithal ediyoruz. Ayrıca, ülkenizde yetiştirmenizin maliyetli veya zor olduğu ürünleri ithal edersiniz. Mesela biz red globe üzümü ithal ediyoruz. Çünkü, bir memleketi ve istediği iklim şartları var bu nazlı üzüm çeşidinin. Farklı bir sebep, sadece o yıla dair iklim koşullarının normalde ürettiğiniz miktarda ürün üretmenize engel olmasıdır. Kuru soğan ithal etmemiz gibi. Ya da kültürünüzde yer almayan, yoğun tüketilmeyen, dolayısıyla üretim yatırımına gerek duyulmayan ürünleri ithal edersiniz. Çin Mutfağında kullanılan özel sosları ülkemizde üretmek için yatırım yapmamız çok da anlamlı değil. Bu ve bunun gibi sebepler ile ithalat kaçınılmaz olur. Ancak, toplama baktığınızda ortaya bir ithal ürün pazarı çıkar. Ekonomide iyi bir alan kaplayan ithal ürünler, yine bu noktada bir istihdam yaratır.

Bu da kötü bir şey değildir. İstihdam her kesimden insanın, her koşulda desteklediği bir kavram. İthalatta geçerli kanun ve kurallar biraz yorucu gibi görünse de, aslında hepsi son derece gerekli uygulamalardır. Amaç tamamen tüketiciyi korumaya yöneliktir. Hayvansal ve bitkisel ürünler için ayrı ayrı kurallar geçerli iken, hem hayvansal hem de hayvansal olmayan içeriklere sahip ürünlerde başka kurallar ve kontroller uygulanmaktadır. İthalat kanunlar ve kontroller itibari ile zor. Ancak, artık çok uluslu şirketlerin hakim olduğu dünya gıda pazarında oluşturdukları sistemlerle bu işi kolayca yürüten büyük şirketler bulunmakta. Çok uluslu şirketlerin de yoğun olarak çalışma alanı işlenmiş gıda ürünleridir. Dünya artık globalleşip bölgeleşirken pazarda pay sahibi olabilmek adına yüklü yatırımlar yapan bu şirketler, insanların işlenmiş gıda ürünlerine talebini doğru değerlendirebilmektedir.

thal ürünlerde pazarlama önemli bir konu başlığıdır. Çünkü, uluslararası pazarlama stratejileri yanında mutlaka yerel değerler içeren reklamlarda yapılmalı. Coca-Cola’nın Ramazan dönemlerindeki televizyon reklamlarını hatırlayın. İthal ürünlerde yerel pazara girme zamanı da büyük önem taşır. Tüketicinin yeni tada veya markaya hazır olması gerekir. Eğer zamanlama doğru yapılmazsa, pazara giriş ve çıkış zaman aralığı çok kısa olabilir. Mesela mısır gevreği Türk gıda piyasasına girmiş, beğenilmemiş, uzun yıllar sonra çok satmaya başlamıştır. Bunun gibi örneklerle de karşılaşılmaktadır. İthal ürünlerde fiyat politikası ve dağıtım noktaları da satışta başarıyı doğrudan etkiler. Genel olarak ithal ürünlerin fiyatları yüksektir ve üst düzey gelire sahip tüketiciler tarafından tercih edilmektedir.

Lezzeti ve kullanım alanı ödenen fiyatı karşılayacak nitelikte olmalıdır. Dağıtım ağı olarak da tüketecek kesimin kolayca ulaşabileceği her noktayı kapsamalıdır. Çift haneli milyar dolarlar ile ifade edilen gıda ithalat rakamları aslında bu piyasanın ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Ancak bu rakamların içine kedi-köpek maması, hammadde ve et gibi ürünlerinde girdiğini göz ardı etmememiz lazım. Yine de rakamlar ciddi. İşlenmiş ambalajlı gıda ithalatında analizler yapabilmenin zorluğu ürün çeşitliliğinden kaynaklı. İşlenmiş ambalajlı ithal gıda ürünleri her ülkenin vazgeçilmez kalemleri aslında. Dünyanın her yerinde üretilen ürünü kendi ülkenizde yetiştirmeniz, yöreye özgü üretim şeklini birebir uygulamanız mümkün değil. Bir kere çevresel faktörler, toprak yapısı, besleme özellikleri, hayvan ırkı gibi çok farklı sebepler ve toplumun alışılagelmiş mutfak ve üretim alışkanlıkları, ürünün orijinaline uygun üretilmesine engel olmaktadır. Zaten hazır üretilmişini ithal etmek varken, neden o kadar zahmet ve yatırıma gerek duyulsun ki.

Mümkünse, buna harcanacak emeği, ülkemize ait değer ve lezzetleri yurtdışına ihraç etmek için kullanmak daha mantıklı. İhtiyacınız olan ithal ürünleri temin edebileceğiniz firmalar, ithalat öncesi o kadar ince eleyip sık dokuyorlar ki. Bir de bakanlığın uyguladığı kanun ve kontroller var. Bu sebeple alacağınız üründe sorun çıkması ihtimali çok düşük. Bakanlık ve firmalar sizler için tüm endişeleri silecek çalışmaları gerçekleştiriyorlar. Eğer farklı tatlara acıksanız veya farklı tatlara açık olan insanlara özel sunumlar gerçekleştirecek mekanınız/mekanlarınız varsa, dünya mutfağını sofralara taşımak için ithal ürünler dışında bir seçeneğiniz yok.

Etiketler Sorunlu, değil, zorunlu,