MAKALE

Yayın Tarihi: 19.12.2017 Salı 12:45:00

Stresli bir insan olup olmadığınızı anlayabilirsiniz

Azize Yasemin PAŞALIGİL

Stresli bir insan olup olmadığınızı anlayabilirsiniz

Stres hayatın içinde var olan, vazgeçilmez bir parçadır ve stres yaşamayan insan yoktur. Çünkü insanlar çevrede olup bitenlere tepki verirler. Stres insana çevredeki uyaranlar karşısında daha iyi davranma fırsatını verir. Eğer stres hiç yoksa (sıfır stres), kişi tepki veremez. Çünkü bu durumda birey çevreden gelen etkilere tepki vermeye yetecek enerjiden yoksun demektir. Bu da ölüm anlamını taşır. Bu yüzden stres hayatın bir parçası olarak kabul edilmektedir. Bunun tam tersi bir durumda, yani aşırı stres de ölümcül olabilir. Çünkü bu durumda da birey aşırı enerji sarf etmekte ve tükenmektedir. Çözüm, her bireyin kaldırabileceği ölçüde (optimum) stres ile doyumlu ve olumlu bir hayat sürdürebilmesidir.

Stres, düşük seviyelerde olduğunda aslında faydalıdır ama stres seviyesi yükseldiğinde üretkenliği, yaratıcılığı yok eder. Net ve mantıklı düşünebilmek, yaratıcı olabilmek, stres seviyemiz yüksek olduğunda mümkün olmamaktadır.Stres yüksek olduğunda yaşanılan panikten dolayı, verilen kararlar bile hatalı olabilmektedir. Stresi kontrol etmenin ilk adımı onu tanımaktır. Buradan hareketle stres için “çoğunlukla başımıza gelenler sonucunda yaşadığımız bir histir” diyebiliriz.

Stresi iki yönlü değerlendirmemiz mümkündür:

Bunlardan “Olumlu Stres” (iyi stres) olumlu sonuçlar çıkartır. Kaygı yerine, zor bir amaca ulaşırken bireye motivasyon oluşturmaya yönelten, kişiye doyum ve yaşama sevinci veren strestir.

“Olumsuz Stres” (kötü stres) ise bireyin kendine güvenini kaybetmesine neden olan, yetersizlik duygularına sevk eden, çaresizlik, umutsuzluk ve hayal kırıklığı çıkartan strestir. Kısaca olumsuz stresi üzerimizde çok fazla baskı hissettiğimiz ve bunların üstesinden gelemeyeceğimizi düşündüğümüz zamanlarda yaşarız.

Stresli olup olmadığınızı anlamak için şu soruları cevaplandırın:

1. Sürekli yorgun bir halde misiniz?

2. Sabahları yorgun bir halde mi kalkıyorsunuz?

3. Kendinizi sinirli, endişeli ya da panik halinde mi hissediyorsunuz?

4. Başkalarına karşı tahammül gösteremiyor musunuz?

5. Bir konuya yoğunlaşmakta güçlük mü çekiyorsunuz?

6. Uyku probleminiz var mı?

7. Genelde baş ağrısı çeker misiniz?

8. Daha önce yaptığınız işlerden zevk almıyor musunuz?

9. Kendinizi önemli biri değilmiş gibi mi görüyorsunuz?

10. Neşesiz ve depresif bir halde misiniz?

11. Soğuk algınlığına sık yakalanıyor musunuz?

12. Dinlenmek için herhangi bir madde kullanıyor musunuz? (içki, sigara, uyuşturucu)

13. İştahınızda artma var mı?

14. İştahınızda azalma var mı?

15. Çabuk mu sinirleniyorsunuz?

Bu sorulara on tane ve üzerinde EVET dediyseniz; stresinizi kontrol etmek için bir uzmanla görüşmenizi tavsiye ederim.

Peki, stres neden ortaya çıkar? Nedeni, şu ana odaklanmak yerine, gelecekte oluşabilecek şeylerden ötürü endişe duymamızdır. Yaşadığımız stresin %99′u, sadece fikir olarak kafamızda dönüp durur. Aslında henüz var olmayan bir durum için endişelenilmektedir. Bu yüzden eğer şu ana odaklanılırsa, o noktada her şeyin üstesinden gelinebilir. Stres olup gelecek üzerine endişelenmek yerine, şimdi neler yapılabileceğine bakılmalıdır.

Mark Twain’in bu konuyu pekiştiren çok güzel bir sözü vardır: “Pek çok sorun yaşadım ama bu sorunların çoğu gerçekleşmedi bile.” Sürekli stres altında bulunan kişiler, bu sorunla baş edemedikleri süre boyunca hem zihnen hem de bedenen pek çok hastalıkları yaşamaya başlarlar.

Rahat, Keyifli, Neşeli, Hayatın tadını çıkardığınız AN’lar yaşamanız dileğiyle…