MAKALE

Yayın Tarihi: 08.02.2012 Çarşamba 01:29:48

Sütten Bıyıklar

Sebahat ÇINAR

Sütten Bıyıklar

Got Milk? (Sütünüz var mı?)

Ülkemizde süt ile ilgili iddiaların ayyuka çıktığı son günler aklıma ABD’deki süt satışlarını 240 milyon dolar arttıran Got Milk kampanyasını getirdi. Ünlülere süt bıyığı yapılan kampanyada daha önce Felicity Huffman, Angie Harmon, Ryan Reynolds ve Modern Family oyuncuları yer alırken, kampanyanın son yüzlerinden biri  Heidi Klum…

1990’ların başında yeni meyve sularının, buzlu çayların, kahve içeceklerinin, şişelenmiş suların ve alkolsüz içeceklerin piyasaya sürülmesi ile California eyaletinde  her geçen gün daha az süt tüketilmeye başlanır. Araştırmalarda  kişi başına süt tüketiminin son 5 yıl içinde % 6 azaldığı görülmüştür. 1993’ten önce yerel ve ulusal iki kurul tarafından California eyaletindeki  süt tüketimini  teşvik etmek için yılda 13 milyon dolar harcanmıştır. Diğer içecek şirketleri ile karşılaştırıldığında bütçe yetersizdir. Süt üreticileri  PepsiCo ve Coca-Cola Company gibi devler ile mücadele edememektedir. Coca Cola sadece markalarından biri olan Coca Cola Classic’i tanıtmak için 100 milyon dolar harcamıştır. Süt endüstrisinin dış yardıma ihtiyaç duyduğu gerekçesiyle Süt Üreticileri Kurulu kurulur ve bir kaç ay sonra Got milk kampanyası hayata geçirilir.

Bir önceki kampanya hiç süt tüketmeyen kişileri hedeflerken, Got Milk kampanyasını yürüten ajansın yaptığı araştırma, faklı bir kitleyi hedef almaları gerektiği ortaya çıkarmıştır:  halihazırda süt tüketicisi olan kitleyi. Buradan şu sonuca varılmıştı; süt genellikle başka gıdalarla birlikte tüketiliyordu. İnsanların süt hakkında gerçekten düşündükleri tek zaman süt bittiği zamandı. Kampanya  1993 yılında bir tv reklamı ile tanıtıldıktan sonra  basın, radyo  ve bilbordlar aracılığı ile devam etti. Reklam bir radyo yarışmasına katılacak olan tarih öğrencinin tam o sırada ağzının fındık ezmesi sandviçi ile dolu olması ve evde süt olmadığını fark etmesini konu alır. Got milk 1 yıl içinde California eyaletindeki süt satışlarını % 7 arttırdı.


Kampanyanın etkili olduğunun en önemli göstergesi California Got Milk kampanyasının Süt Ürünleri Yönetimi tarafından ulusal olarak kullanılmak üzere 1995 yılında 80 milyon medya harcaması ile satın alınması oldu.

Hemen herkesin sütün yararlı olduğunun bilincinde olduğunun ancak tüketmediğini dile getiren Kampanyasının Yaratıcısı Jeff Manning, sütün %97 sinin çeşitli gıdalarla birlikte tüketildiğinden, gıdayı sat yanında sütü de sat mantığı ile kampanyayı oluşturduklarını belirtiyor. Buradan hareketle sütü kurabiye, mısır gevreği, çikolata gibi yiyeceklerle bir araya getirip tüketilecek bir ürün olarak tüketicilerin bilincine yerleştirme üzerine kurulu kampanya.

18 yıldır devam eden ve bir çok ödül alan kampanyanın sitesini  ‘’Bir çok taklit halen eşdeğeri yok’’ slogani süslüyor. http://www.gotmilk.com/

Şahsen sevdiğim ünlüleri süt bardağı ve sütten bıyıkları ile görmek  beni mütebessim bir halde bırakıyor, o an bende düzenli süt tüketmeye karar veriyorum ama hala süt içmemeye devam ediyorum. J Klasik kahvaltı kültürünün olduğu bizim gibi ülkelerde, haftada 2 gün mısır geverği ile süt tüketmek bile gelişme sayılıyor. Bende o gruptanım, arada bir çikolatalı kahvaltı  gevreklerini sütle tüketmek çok lezzetli geliyor, ama istikrar sağlayamıyorum.

Beauty salon in a bottle (Güzellik merkezi şişede)

Günümüzde 7’den 70 e herkesin tek derdinin güzellik olmasından mütevellit, kampanyanın sitesinde sütün güzelliğe olan katkısı ile ilgili yazılar var...
http://www.gotmilk.com/#/health-benefits/page/hair

Etiketler Sütten, Bıyıklar,