MAKALE

Yayın Tarihi: 08.01.2020 Çarşamba 14:46:14

Tahinin sağlığımıza mucizevi etkileri

Merve OKTAR

Tahinin sağlığımıza mucizevi etkileri
Hammaddesi susam olan tahin, Omega 3 yağ asidi, bakır, çinko, kalsiyum, protein, A ve C vitaminleri ve besin lifi açısından oldukça zengindir. Mutfağımızda yer alması gereken ve sıklıkla tüketmemiz gereken bir besindir. Tahin sayesinde vücudumuz için gerekli olan mineral ve vitaminlerin büyük bir kısmını alabiliriz.

Kronik yorgunluk için de şifa olan tahini kahvaltımızda pekmezle tükettiğimizde vücuda gün boyu enerji verir.

Tahin içerisinde zengin antioksidanlar barındırmaktadır. Bu özelliği ile dolaşım sistemi için oldukça faydalı olan tahin, kan basıncının ve kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olur. Antioksidan etki vücutta zararlı madde birikimini engeller. Kalp sağlığı için etkili olan tahin, kalp krizi ve inme riskini yüksek oranda düşürür. İçeriğinde kalsiyum da barındırdığı için kemik ve kas gelişimini desteklemektedir. Bu yüzden çocuklarınıza gönül rahatlığı ile verebilirsiniz. Omega 3 yağ asidi ve demir sayesinde kansızlığa iyi gelmekte ve beyin gelişimine katkı sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirip pek çok hastalığa savaş açtığı gibi, düzenli kullanıldığı takdirde saçların gürleşmesini ve canlı durmasını sağlamaktadır. Ayrıca içerisindeki faydalı bileşenler ve susam yağı sayesinde mideyi rahatlatıcı etkisi vardır.Tüketim Şekli Nasıl Olmalıdır?

Her sabah kahvaltımızda 2-3 yemek kaşığı tükettiğimiz zaman kısa süre sonra faydalarını görebiliriz. Bal veya pekmezle karıştırarak tüketebiliriz. Ancak şeker hastalarının dikkatli tüketmeleri tavsiye edilir. Sade olarak tüketmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Fakat tahin yüksek oranda susam yağı barındırdığı için sınırlı tüketmekte fayda var.